Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Car PC - notebook w samochodzie

cordoba_2004 08 Cze 2008 09:47 10765 11
  • #1 08 Cze 2008 09:47
    cordoba_2004
    Poziom 27  

Witam przeczytałem wiele wątków o tzw car pc, przerabianiu zasilania podpinania płyty głównej itd w celu posiadania funkcjonalnego komputera w samochodzie .

Po lekturze tych wątków dochodze do wniosku, że najlepszym rozwiązaniem był by stary laptop w którym można by odkręcić matryce i przykręcić ją na wyskosci panelu radiowego, natomiast klawiaturę mieć gdzies obok np na siedzeniu pasażera lub na półce schowka pasażera.

CZy istnieje techniczna możliwość przedłużenia przewodów łączących matrycę z resztą laptopa? takich przedłużeń chyba nikt nie sprzedaje, ale czy dałó by się to zrobić ? np w modelu ibm thinkpad t23 albo dell d600
    lub jakimś innym?

0 11
  • Pomocny post
    #2 08 Cze 2008 13:27
    Dr_Ozda
    Poziom 11  

Nie lepiej złożyć komputer na płycie typu mini itx i do tego dorzucić jakiś panel dotykowy. Są już gotowe zasilacze do tego typu konstrukcji pod 12v.

0
  • Pomocny post
    #3 08 Cze 2008 14:32
    holcer
    VIP Zasłużony dla elektroda

Radzę tez pomyśleć nad nośnikiem danych - zwykły HDD może naszych dróg nie wytrzymać. Szybko zaczną Ci się pojawiać ""bady"" i podobne "chece". Najlepszym rozwiązaniem byłby tu chyba dysk SSD, ale ich ceny chyba do gustu Ci nie przypadną ;). Może pamięć flash? Teoretycznie jej mankamentem jest to, że duża ilość zapisów szybko ją zużywa, a duże pojemności to już konkretny wydatek. Jaki system chciałbyś na tym mieć? Windows? Linux? Może tak jak pisze Dr_Ozda - złóż coś z dostępnych części. Małe monitorki LCD do zestawów car video chodzą na allegro po 100zł z hakiem nawet. Nie koniecznie z panelem dot. - zwiększyłoby to znacznie koszty. Można do takiego dokupić trackball, albo touchpad (też z laptopa - podłączanie do P/S2 banalne).
    Pozdrawiam
    Holcer

0
  • #4 16 Cze 2008 00:32
    adikow
    Poziom 13  

O takie coś Ci chodzi http://www.mp3car.com/vbulletin/lcd-display/43743-800x1280-narrowscreen-11.html
    jest dużo możliwości co tylko się za marzy trzeba działać.
    ja myślałem o touch padzie z laptopa przy kierownicy od spodu,
    a dysk z laptopa np 1,8" spokojnie daje rade, temat już przerabiany, żadnych
    wstrząsów nie poczuję jak go odpowiednio zamocować

Proszę wklejać zdjęcia wg tej instrukcji: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic595877.html
    [DriverMSG]

0
  • Pomocny post
    #5 16 Cze 2008 20:37
    653388
    Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    #6 28 Cze 2008 00:29
    soltys_w
    Poziom 24  

Może Kolega jeszcze rozważyć rozwiązanie oparte o e-PC HP. Paramtery:

Chipset Intel 810
    Procesor Intel Pentium III (max 1-1,2GHz)
    Pamięć SDRAM (max 512 MB )
    Karta graficzna zintegrowana
    Karta dźwiękowa zintegrowana
    Karta sieciowa zintegrowana 10/100
    Dysk twardy ATA
    Napędy optyczny typu slim (taśma i złącze 50 pin)
    Porty zewnętrzne 2 x USB, 2 x PS/2, COM, LPT, VGA, Lan, 3 x Audio
    Zasilanie 19 V 3,42 A
    Wymiary Wysokość 24,3 cm Szerokość 8,3 cm Długość 27 cm

KOntroler obsługujy TYLKO jeden HDD i jeden napęd optyczny. Na płycie brak złączy typu PCI, miniPCI, PCMCIA, itp. Niemniej do podstawowych zastosowań wystarczy.

0
  • #7 13 Lip 2008 12:41
    cordoba_2004
    Poziom 27  

Mysle ze teraz w dobie minilaptopów i możliwością dokupienia do nich uchwytów zakładanych na szybę nikt nie będzie robił juz carpc

0
  • Pomocny post
    #8 08 Mar 2009 01:05
    adikow
    Poziom 13  

oj jojoj ale kolega zajechał, to dwa inne urządzenia i funkcjonalność inna, chyba że mowa o laptopie z dotykowym ekranem ale nie widziałem takiego mini

- jak będziesz sterował myszką w trakcie jazdy ;) hehe
    - przy każdym wyjściu z auta będę brał laptopa do kieszeni?
    i odłączał zasilanie, audio OBD itd bezsensu przy kilkunastokrotnym wychodzeniu z auta w ciągu dnia odechciało by się na zawsze
    pozdrawiam

0
  • #9 09 Mar 2009 14:55
    653388
    Użytkownik usunął konto  
  • #10 05 Paź 2009 12:11
    InternetMobilny36i6
    Poziom 9  

Widze ze moje posty kują w oczy moderatorów ze sami nie sa tacy pomysłowi bo jakies zagraniczne teksty przetłumaczone na polski pokazuja na elektroda.pl i łamane są tu prawa autorskie.
    Za to moje orginalne projekty sa usuwane!!

dodaje po raz kolejny mój projekt CAR-PC - Alfa romeo 145 rok 1999
    - jednostka sterująca Laptop klasy P3
    - wymienne nosniki danych = karty pamieci
    - dodatkowy ekran dotykowy 15cali

na fotkach nizej pokazuje co otrzymałem!

Dodano po 4 [minuty]:

Zdjęcie wnętrza samochodu Alfa Romeo 145
    ( dodam ze alfa 146 ma dokładnie taką samą deską rozdzielczą )

- uwaga - w niektórych modelach po stronie pasażera posiada AIR-BIG ( poduszke powietrzna) którą trzeba wcześniej zdemontować tak jak ja to uczyniłem!

1
  • #11 24 Sty 2010 19:39
    rekowsky
    Poziom 8  

sorry ze odkopuje ale nie bede przeciez zakladał nowego tematu.
    mam radio 2 din ale niestety nie spelnia moich wymagan.pomyslalem o tym car pc. i mam pytan kilka:co zrobic by procz ekranu dotykowego moc podlaczyc ekrany w zagłowkach ktore maja wejscie "cincz" jest jakas mała karta graficzna ktora daje taka mozliwosc?? moze wystarczy s-video??bo wydaje mi sie ze notebook czy laptop rzadko ma wyjscie av na monitry.chyba gdzies widzialem wyjscie s-video. kolejne pytanie: czy ten ekran dotykowy ktorych jest wiele na allegro to dzialaja na dotyk tylko po podlaczeniu tego standargowego wejscia do monitora czy trzeba podlaczyc tez to usb i instalowac jakies sterowniki?

0
  • #12 25 Sty 2010 23:39
    Tomasz8
    Poziom 11  

Ktoś tu pisał o systemie na CF, a nie lepiej byłoby zrobić system na pendrivie jakimś 4GB szybkim i dane trzymać sobie na czymkolwiek typu inny pendrive albo przenosny hdd?

0