Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Połączenie głośników wysokotonowych do jednej zwrotnicy.

piotrdx626 08 Cze 2008 11:24 6428 38
  • #1 08 Cze 2008 11:24
    piotrdx626
    Poziom 28  

Jeśli tak połączę dwa głośniki wysokotonowe ( każdy 8OHM) to zmieni się impedencja? Basowy głośnik też ma 8OHM. Wzmacniacz pracuje też na 4OHM. Zwrotnica robiona na 8OHM.

1 29
  • #2 08 Cze 2008 11:49
    kortyleski
    Poziom 41  

Zmieni się impedancja sekcji wysokotonowej - bedzie 4Ω, więc zwrotnica nie będzie pracowała prawidłowo,prawdopodobnie to co uzyskasz na efektywności przez dołożenie drugiego wysokotonowca stracisz poprzez większe obciążenie zwrotnicy(większy spadek napięcia na niej)

0
  • #3 08 Cze 2008 12:45
    DYLU BADBOY
    Poziom 27  

A co jeśli połączy je szeregowo? Zmieni się częstotliwość podziału, czy tylko mniejsza moc zostanie oddana na te głośniki wysokotonowe?

0
  • #4 08 Cze 2008 13:09
    zaq111
    Poziom 16  

Wraz ze wzrostem impedancji, rośnie częstotliwość podziału, czyli jeśli zwrotnica zaprojektowana jest na 8ohm, to nie zaleca się podłączania impedancji 4ohm, bo częstotliwość podziału spadnie dwukrotnie i może to doprowadzić do spalenia wysokotonowych głośników. Ale biorąc pod uwagę, że moc tej sekcji zwiększy się 2-krotnie, a częstotliwość spadnie też 2-ktotnie to zmiana może być jedynie w brzmieniu kolumny... Jeśli to nie są jakieś super mocne kolumny, to myślę że powinno jakoś wytrzymać... Jak możesz to napisz co to za sprzęt. Najlepszym rozwiązaniem byłoby jednak przerobić trochę tą zwrotkę, aby sekcja wysokotonowa była na 4 ohm, przy tej samej częstotliwości co wcześniej... To można łatwo i tanim kosztem przerobić - zależy jeszcze jaka jest ta zwrotnica - 12dB/okt. ??

0
  • #5 08 Cze 2008 15:34
    piotrdx626
    Poziom 28  

Jak połącze szeregowo to będzie 16OHM tylko co wtedy sie stanie?

Dodano po 2 [godziny] 21 [minuty]:

Zwrotnica -12dB/okt. Chcę podłączyć dwa GDWT, głośnik basowy z omnitronica hehe :D

Dodano po 1 [minuty]:

A końcówkę jaką mam to DAP 700 i pracuje przy 4OHM tylko czy można połączyć w jednej kolumnie głośniki 4 i 8 ohmowe?

0
  • #6 08 Cze 2008 16:19
    miszkoo
    Poziom 28  

nom chyba analogicznie żeli przy wzroście impedancji częstotliwość maleje to przy maleniu impedancji częstotliwość będzie rosła.

Proszę poprawić post. Zdania zaczynamy wielką literą. Co to jest "malenie"? Do czego ma służyć "żel"?
    przemo-lukas

0
  • #7 08 Cze 2008 17:08
    zaq111
    Poziom 16  

A zwrotnice masz własnej roboty czy kupioną? Jak kupioną, to podaj linka do niej... Może lepiej kupić nową zwrotkę, chyba że nie masz kasy. Jaką masz tam częstotliwość podziału?

0
  • #8 09 Cze 2008 07:45
    piotrdx626
    Poziom 28  

Zwrotnice sam zrobilem, czyli się nie opłaca łączyć wysokotonowych? Podział na 5500Hz.

0
  • #10 09 Cze 2008 12:19
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda

Nie ma ani jednego racjonalnego powodu, dla którego warto montować dwa przetworniki wysokotonowe w jednym zestawie głosnikowym tak, aby przetwarzały to samo pasmo. Nie zamknę tematu tylko dla tego, że widzę jeszcze jeden problem. Co to za konstrukcja (jakie przetworniki), że w układzie dwu drożnym jest tak wysoki podział?

0
  • #11 09 Cze 2008 13:06
    adambyw
    Moderator Akustyka

Cytat:

Nie ma ani jednego racjonalnego powodu, dla którego warto montować dwa przetworniki wysokotonowe w jednym zestawie głosnikowym

No chyba że to paczka zestawu liniowego, gdzie montują po kilka (np 3) drivery na paczkę Ale to inna bajka.

Swoją drogą ciekaw jestem jak wyglądają zwrotnice pasywnych paczek liniówki, jak tam jest to rozdzielone. Bo w aktywnych wiem że jest połączenie równoległe, ale zwrotnica jest przed wzmacniaczem.

0
  • #12 09 Cze 2008 14:35
    zaq111
    Poziom 16  

Ja widzę powód, można w ten sposób zwiększyć efektywność i moc takiej sekcji, ale zawsze lepiej zastosować 1 przetwornik wysokotonowy.

Ale jeśli masz już 4 takie wysokotonowe to połącz, przerób trochę zwrotkę i zawsze będzie zestaw mocniejszy... (widzę, że aż taki profesjonalny sprzęt to nie jest więc można spróbować) Chyba, że dopiero nosisz się z zamiarem kupna dodatkowych dwóch takich - myślę, że wtedy nie warto się w to bawić.

A do czego używasz tych kolumn? Co nagłaśniasz? Są do tego jakieś subbasy? Podaj jaki to jest model tych wysokotonowych GDWT.

0
  • #13 09 Cze 2008 14:49
    barek89
    Poziom 20  

Ja jeszcze raz zapraszam do zobaczenia jak to jest u mnie, dziś wstawiłem schemat zwrotnicy , gra to bardzo ładnie, wysokie tony są dokładne i czyste

0
  • #14 09 Cze 2008 17:26
    przemo-lukas

zaq111 napisał:
    Ja widzę powód, można w ten sposób zwiększyć efektywność i moc takiej sekcji, ale zawsze lepiej zastosować 1 przetwornik wysokotonowy...

No tak... podobno 3dB.
    Dobrze panowie, to zadam krótkie pytanie.
    Jaka jest długość fali powiedzmy 10kHz?
    I jeszcze jedno (pomocnicze).
    Po co w konstrukcjach zbliża się centra akustyczne głośników?

Czy widzicie bezsensowność stosowania dwóch głośników wysokotonowych?

Do autora tematu. Jakie posiadasz głośniki? Konkretne modele? Skąd cięcie na 5.5 kHz?

0
  • #15 09 Cze 2008 19:46
    piotrdx626
    Poziom 28  

Mam 5 sztuk TONSIL GDWT 9/80 jeden używany a 4 nówki. Muzyka techno, disco polo i szlagry. Subbas DIY na głośniku RH SOUND P-15100/C, wiem, że nie jest to nawet lepszy sprzęcik ale mi wystarczy :D a basowe są z kolumn omnitronic dx1522 i zamiast piezo chcę zamontować GDWT , bo wiem, że trochę pograją i jak dla mnie całkiem ładnie :D

Dodano po 1 [minuty]:

A cięcie na 4.5 Hz przepraszam za błąd :(

Dodano po 12 [minuty]:

Myślę, że zrobię podobnie jak barek89 czyli:

Dodano po 35 [minuty]:

A co myślicie o tym?

0
  • #16 10 Cze 2008 11:18
    przemo-lukas

Kolego, posiadasz słabej jakości głośnik 15" z konstrukcji trójdrożnej. Nie zastanawiałeś się dla czego zrobili trzy drogi? Odpowiedź jest prosta. Głośnik ten nie zagra powyżej 2 - 2.5 kHz (tylko szacuję). I 4.5 i 5.5 kHz to złe cięcia. Z drugiej strony bałbym się ciąć tak nisko tego tonsila (2.5 kHz). Więc jak widzisz ten projekt nie jest najlepszym w fazie założeń projektowych. :idea:
    Następną sprawą to stosowanie dwóch jednakowych głośników wysokotonowych, grających tym samym pasmem w jednej konstrukcji. Długość fal jest bardzo krótka więc nie mamy problemu ze zlokalizowaniem źródła. Przeciwnie do fal o niskiej częstotliwości. Więc nie sądzę aby to był dobry pomysł.
    Podam przykład. Wrzuć kamień do stawu. Tam gdzie kamień wpadł fala jest krótka i miejsce upadku łatwe do zlokalizowania. Przy przeciwległym brzegu fala przypomina linię prostą i raczej niemożliwe jest zlokalizowanie upadku. Oczywiście fala dźwiękowa nie rozchodzi się w jednej płaszczyźnie i nie zmienia w ten sposób swojej długości.

0
  • #17 10 Cze 2008 12:36
    piotrdx626
    Poziom 28  

Reasumując: nie opłaca się tego robić? Lepiej zostawić jeden wysokotonowy?

0
  • #18 10 Cze 2008 14:01
    przemo-lukas

Tak,jednak pozostaje kwestia średnich tonów.

0
  • #19 10 Cze 2008 14:18
    piotrdx626
    Poziom 28  

Czyli zamiast drugiego GWDT lepiej dać średniotonowy lub jakiś wysokotonowy, który schodzi dośc nisko?

0
  • #20 10 Cze 2008 14:35
    barek89
    Poziom 20  

Co to wogóle za kolumny? do czego mają służyć?

0
  • #21 10 Cze 2008 14:53
    przemo-lukas

Ja po prostu nie widzę sensu w inwestowanie w projekt, który nie koniecznie ma szansę dobrze zagrać. Może warto zastanowić się nad sprzedażą posiadanych głośników i projekcie, który będzie przetwarzał średnie i wysokie tony na lepszym poziomie.

0
  • #22 10 Cze 2008 15:35
    barek89
    Poziom 20  

Napisz Piotrze jakie masz głośniki i wysokotonowe i niskotonowy oraz do czego służyć ma ta konstrukcja? imprezy, dom, ogródek:P ?

0
  • #23 11 Cze 2008 08:17
    piotrdx626
    Poziom 28  

Kolumny mają grać czasem w ogrodzie, czasem na dyskotekach w szkole (sala 18m*10m) w domu to rzadko chyba, że rodziców nie będzie :D , głośnik basowy z kolumn omnitronic dx1522 w wysokotonowe GDWT 9/80. Doskonale wiem, że nie jest to nic wspaniałego, ale mi wystarczy :D Nie każdego stać na lepsze głośniki a te omnitric'i kupiłem, bo byłem głupi, nie opłaca sie ich sprzedawać i chcę coś z tego zrobić. Narazie mam wmontowany GDWT i gra z tym basem i powiem, że gra o niebo lepiej niż jak było wszystko oryginalne. Ale środka brakuje.

0
  • #24 11 Cze 2008 08:24
    przemo-lukas

Potrzebujesz głośnika średnio tonowego i nowej zwrotnicy. A to dodatkowy koszt.

0
  • #25 11 Cze 2008 08:34
    piotrdx626
    Poziom 28  

Zwrotnicę przerobić to żaden problem. Tylko że do średniotonowego musiałbym zrobić oddzielną skrzynie i stawiać go na kolumnie, bo nie mam jak gdzie go włożyć do skrzyni. Wtedy bym zrobił w kolumnie z tyłu gniazdo żeby podpiać średniotonowca , a może byś GDS zamiast średniotonowego?

Dodano po 5 [minuty]:

No chyba, że użyje TONSIL GDM 10/80/2 89dB

0
  • #26 11 Cze 2008 10:23
    przemo-lukas

Musisz poszukać głośnika o wyższej efektywności. Omnitronic podaje efektywność swojej konstrukcji 97dB. Więc chcąc wierzyć ich parametrom, głośniki które podałeś nie będą odpowiednie.

0
  • #27 11 Cze 2008 10:25
    barek89
    Poziom 20  

Skoro to ma być na imprezy to możesz zastosować Drivder ;p

0
  • #28 11 Cze 2008 10:30
    piotrdx626
    Poziom 28  

A driver to tylko Selenium DH200E-E lub D210Ti bo nisko schodzą, to nic mi nie pozostaje jak zbierać pieniążki

0
  • #29 11 Cze 2008 10:42
    barek89
    Poziom 20  

Ja sprzedałbym te omnitroniki , zostawił jedynie obudowe, kupił np Beymy HP15 i do tego jakis tweeter mocniejszy albo DH200E-E

albo jak sie zmiesci to ta 32 od STXa bo nie wierze ze omnitronik rowno 15 cali tam ma, albo jak jednak tak to 15 od STXa no i wtedy koniecznie driver. to tansze rozwiazanie

0
  • Pomocny post
    #30 11 Cze 2008 10:43
    przemo-lukas

Kolego, selenium i omnitronic to jakieś nieporozumienie.
    Jeszcze raz. Sprzedaj głośniki, które posiadasz i złóż coś co da tobie o wiele więcej satysfakcji. Możesz z tych 15" zrobić subbasy i w tej formie sprzedać. Możesz jeszcze na tym zarobić. :idea:

0
  Szukaj w 5mln produktów