Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Projekt 2x 12" + 2x GDWT 9/80

majoxxx 08 Cze 2008 14:09 4028 33
  • #1 08 Cze 2008 14:09
    majoxxx
    Poziom 13  

Witam,
    zastanawiam się nad konstrukcją kolumn, nadstawek na dwóch głośnikach szerokopasmowych + 2 głośniki wysokotonowe.

Głośniki które biorę pod uwagę:
    STX GDS 30-120-8
    Alphard HWC8-12MA300
    Icoon 12MA300-HWC8 (chyba takie oznaczenie)

Jako gwizdki już wybrałem 2x GDWT 9/80 Tonsila.

Kolumna będzie miała 4 ohm, głośniki łączone równolegle. Obudowa zamknięta, koło 150L. Co do zwrotnicy nie jestem pewien ale chyba będzie tylko kondensatorem i żarówką na głośniki wysokotonowe + ewentualnie jakiś filtr subsoniczny na głośniki szerokopasmowe. To mają być nadstawki to myślę że koło 120hz można by je od dołu odciąć a wysokotonowce puścić od 6 khz.

Mógłby ktoś ocenić taki pomysł, powiedzieć co mu sie w nim nie widzi, co by poprawił.

Głośniki muszą być mniej więcej w tej cenie co podałem. Szerokopasmowe do 70 zł, gwizdki do 30 zł za sztukę. Koniecznie chce żeby były one 4 ohmowe bo znacznie łatwiej jest coś takiego napędzić.
    Projekt w załączniku.

Pozdrawiam

Aha jeszcze dodam że mają one być uniwersalne, żeby można na nich było puścić muzyke dyskotekową i ewentualnie nagłośnić jakiś zespół (2gitary+wokal)

0 29
  • Pomocny post
    #2 08 Cze 2008 17:00
    SzokalML
    Poziom 36  

Gwizdki uciąłbym na 4,5-5 khz i połączył szeregowo.

Z tych głośników zdecydowanie STX GDS-30-120.

Alphard i icoon to te same głośniki, straszne badziewie.

0
  • Pomocny post
    #3 08 Cze 2008 18:59
    diyManiek
    Poziom 29  

w zbliżonej cenie dostaniesz tez cos z oferty Monacora na STX sie ostatnio strasznie zraziłem miałem na testach 12`` z nowej serii. Dynamika ok, moc ok, ale brzmienie straszna padaka... w porównaniu do taniej serii SP monacora stx wypadł blado co do alphardow itp wynalazków szkoda zachodu.

0
  • Pomocny post
    #4 08 Cze 2008 19:29
    zioolass
    Poziom 20  

Z tego projektu wynika, że płyta czołowa nie jest cofnięta względem przedniej krawędzi ścianek bocznych,a to nie jest najlepsze rozwiązanie. Powinieneś ja wpuścić jakieś 3-4 cm, żeby móc dać na front kratę i ew. gąbkę. Nawet jeśli planujesz tylko grille, i tak wpuść ją do środka, bo będzie kolumna wyglądać jak tandeta z allegro, a głośniki będą bardziej narażone na uszkodzenia w transporcie/przechowywaniu. Jaki filtr subsoniczny? Pasywny w kolumnie? Nie robi się takich rzeczy. Jeśli to mają być nadstawki, znaczy zakładasz subbasy, to zastanów sie, czy potrzebujesz tak wielkie obudowy
    pozdrawiam

0
  • Pomocny post
    #5 08 Cze 2008 21:53
    miszkoo
    Poziom 28  

Kolego na pewno żadna 12" nie zagra ci do 6 kHz mówię ci to z czystym sumieniem bo jestem pewien (fizyki nie da sie oszukać).

Jeżeli chcesz dwa wysoko tonowe to koniecznie jeden obok drugiego (to 9 cm miedzy nimi powinno być zlikwidowane). na Rysunkach technicznych wymiary podajemy w milimetrach !!!
    Szczerze zamiast tego STX wolał bym tonsila gd 30/50
    Zamiast dwóch GDWT jakiś jeden konkretny wysokotonowiec.

0
  • #6 09 Cze 2008 14:18
    majoxxx
    Poziom 13  

Tutaj jest wykres częstotliwości GDS'a, myślę że do 6 khz powinien dać rade, jak nie to obetnę trochę niżej, jaka częstotliwość byłaby idealna do tego GDWT? Poza tym jaki kondensator na to założyć? I jeszcze jedno, co lepiej założyć takie 2 GDWT tonsila czy jeden STX'a GDWT-18-200-8-PB.
    Różnica jest taka że prz 2 gdwt miałbym 4 ohmy a przy jednym stxie 8.
    Przypominam że całość ma być 4 OHMowa.
    Co do wpuszczenia w środek przedniej ścianki to rzeczywiście dobry pomysł i nad tym trochę popracuje. Zakładał bym raczej grille.

W jakich cenach jest ten GD? W gre wchodzą jedynie nowe głośniki.
    Dzięki za dotychczasowe rady.

EDIT:

Zamieszczam poprawiony projekt, zmieniłem litraż obudowy, bo w sumie nie są mi potrzebne aż takie duże krowy, poza tym pozo robić większe żeby mieć lepszy spadek który i tak będzie wycięty na zwrotnicy.
    Dodałem 2 wzmocnienia (deski łączące przód z tyłem). Przednia płyta jest cofnięta o 2.5 cm.

Plik:

0
  • #7 14 Cze 2008 10:52
    majoxxx
    Poziom 13  

Prosiłbym o dalsze rady, widzę że temat powoli wygasł.

0
  • Pomocny post
    #8 14 Cze 2008 11:42
    barek89
    Poziom 20  

Nowe GD znalazłem po 140zł gdzieś ale to się nie opłaca, poszukaj na allegro używanych GD 30/50 albo GDS 30/30, do tego jakis GDWT jeden lub dwa

GDS sa w wersji 4 Ohm i 8 Ohm , GD tylko 8 (chyba) , a GDWT tez raczej 8, wiec mozesz zrobic np dwa GD po 8 i dwa GDWT po 8 rownolegle wszystko , oczywiscie GDWT minimum przez kondensator, ciecie przy GD ok 4,5-5kHz a przy GDS moze byc wyzsze

po za tym impedancja kolumn zalezy od glosnika niskotonowego bo wysokotonowe sa laczone przez kondensator.

0
  • #9 14 Cze 2008 18:32
    majoxxx
    Poziom 13  

Jedno jest pewno, w Tonsile szerokopasmowe nie chce się pchać, GDS'ów z tego co mi wiadomo to już nie produkują, a tak jak mówiłem wcześniej używane nie wchodzą w grę.

Chciałbym jakieś rady dotyczące sekcji wysoko tonowej.
    Pozdrawiam.

0
  • Pomocny post
    #10 15 Cze 2008 07:52
    barek89
    Poziom 20  

Więc tak , skoro całość ma być 4 Ohm to najpierw zdecyduj się jakie głośniki Nisko-Średniotonowe chcesz zastosować tak aby ich impedancja na kolumnę wyniosła te 4 Ohm . jedyne rozwiązanie jakie tu widzę to dwa po 8 równolegle.

Mogą to być np nowe stx GDE , dosć wysoko ciągną
    Do nich wystarczy Tonsil jako wysokotonowy,
    ja zastosowałem 2xGDWT bo takie już miałem dziury wycięte, ale jak ty jeszcze nie masz to możesz zastosować tego z dużym hornem , lub jeśli masz na to fundusze to zainwestuj chociażby w dh200e-e.

pozdrawiam

0
  • #11 15 Cze 2008 11:37
    majoxxx
    Poziom 13  

Jeżeli bym wstawił 2xGDE 32-500, to ten driver selenium dh200e-e bez problemu pociągnie? nie będzie za słaby? chociaż tak jak patrze to rzeczywiście chyba lepiej będzie robić na tych gde'kach, w końcu mają lepszą skuteczność, lepsze parametry. Tylko zastanawiam się czy dalej jest sens do nich robić obudowę zamkniętą czy już tutaj b-r będzie lepszy, w końcu qts już mają 0.38.

0
  • Pomocny post
    #12 15 Cze 2008 12:38
    barek89
    Poziom 20  

Ten driver sobie poradzi, zależy tylko jakie cięcie zrobisz . Te GDE spokojnie pograją do 2,5kHz.
    Widziałem je na własne oczy i dotykałem tymi łapami które teraz piszą i muszę przyznać że są naprawde dobrze wykonane.

Teraz zaglądałem właśnie na westmusic.pl i widzę, że D210Ti są w promocji, więc myślę że zestaw :

2x GDE-32-500 + D210Ti

będzie jak najbardziej ok.
    Te GDE dasz w równolegle i będziesz miał 4Ohm, a to że Driver będzie miał 8Ohm to i tak nie przeszkadza, jego skuteczność jest na tyle duża, że pewnie i tak będziesz musiał troche z sopranu ściągnąć ;P

Obudowę zrób BR, ale nie nastawiaj się na bas z tych głośników, więc nie licz go tak aby zyskać jak najwięcej basu , lecz tak aby opóźnienie było jak najmniejsze, a dodatkowa wentylacja obudowy się przydaje.

Pozdrawiam

0
  • Pomocny post
    #13 15 Cze 2008 13:00
    DYLU BADBOY
    Poziom 27  

Tak jak napisał kolega wcześniej daj 2x GDE-32-500 + D210Ti.
    Podział daj 1,5khz 12/18db okt.
    Buda max 90l @ 75hz
    F3 71hz, koniecznie odetnij przy 60-80hz. Nie ma ich co męczyć poniżej tych 80hz bo nie wytrzymają mechanicznie.

Jeśli chcesz używać na te 300-400w/kolumna to możesz trochę podbić 50-60hz i jakoś to zagra, a jeśli chcesz bardziej ambitniej je wykorzystać, to koniecznie daj subbas do 80hz. Ewentualnie jak chcesz mieć pełnopasmową kolumne to daj jeden GDN-38-550-4-AE.

0
  • #14 15 Cze 2008 15:16
    majoxxx
    Poziom 13  

1,5 khz to chyba trochę za mało. Poza tym czytaj pierwszy post to mają być nadstawki, na jakiś potężny bass tutaj nie liczę.
    Jednakże to przekracza mój budżet.

Swoją drogą zrobiłem projekt (165 litrów b-r strojony na 57hz, opóźnienie 11 ms przy 50 hz, z czego one będą puszczone co najmniej od 120 hz.) Jeżeli ktoś chce to mogę mu podesłać.

0
  • #15 15 Cze 2008 16:37
    DYLU BADBOY
    Poziom 27  

majoxxx napisał:
    1,5 khz to chyba trochę za mało. Poza tym czytaj pierwszy post to mają być nadstawki, na jakiś potężny bass tutaj nie liczę.
    Jednakże to przekracza mój budżet.

Swoją drogą zrobiłem projekt (165 litrów b-r strojony na 57hz, opóźnienie 11 ms przy 50 hz, z czego one będą puszczone co najmniej od 120 hz.) Jeżeli ktoś chce to mogę mu podesłać.

Trochę źle robisz...
    Jeśli puścisz je od 120hz to po co stroić na 57hz? I do tego tak wielka buda. Jeśli dalej mówimy o 2xGDE 32-500 to daj mniejszą obudowę (będzie bardziej mobilne i oszczędzisz na materiałach) np. 50l @ 90hz i z filtrem górnoprzepustowym 2 rzędu butterworth przy 120hz, opóźnienie poniżej 7ms, głośnik nie dochodzi nawet do swojego Xmax(przy 700w).

0
  • #16 15 Cze 2008 17:01
    barek89
    Poziom 20  

Ja bym zrobił cięcie na 2,5kHz, a obudowę jak najmniejszą, przy tym BR to poprostu wycięte dziury w przedniej ściance np na rogach lub cos w tym stylu. W końcu to mają być tylko nadstawki

0
  • #17 15 Cze 2008 18:02
    piotrdx626
    Poziom 28  

Będę robić konstrukcję bardzo podobną. Głośniki jakie wybrałem to:

2*GDS 30/120/8 120 W RMS 8 OHM STX
    2*GDWT 9/80

Skrzynię zrobię jak najmniejszą. Myślałem o o czyms podobnym:

Tylko, że zamiast czterech małych tam GDS'a i GDWT i na drugiej ściance tak samo :D

Dodano po 4 [minuty]:

Dodano po 1 [minuty]:

I jeszcze jakiś wlot powietrza, do chłodzenia.

0
  • #18 15 Cze 2008 18:10
    DYLU BADBOY
    Poziom 27  

Plusem takiej konstrukcji będzie też to, że jest większy kąt promieniowania i można wyżej ciąć niskotonowe. Jak już ma być STX, to osobiście dołożyłbym chociażby na GDE 32-500, albo jakieś GDS/GD tonsila używane z allegro.

0
  • #19 15 Cze 2008 19:21
    barek89
    Poziom 20  

Ja nie widzę sensu w tworzeniu takich 'innych/dziwnych' konstrukcji, na twoim miejscu jeśli zależy ci na dużym kącie zrób kilka obudów trapezowych. Zawsze możesz je rozdzielić i postawić inaczej

0
  • #20 15 Cze 2008 21:14
    piotrdx626
    Poziom 28  

Hmm, no fakt a głośniki takie zastosuje bo dostałem od szwagra i coś z tego trzeba zrobić. Czyli, że trapezowe bedą lepsze niż to co ja wymyśliłem? Chodzi o to, że głośniki muszą być w jednej obudowie. Bo chciałbym zrobić jakaś kolumnę centralną.

0
  • #21 15 Cze 2008 23:47
    barek89
    Poziom 20  

Do czego ma to służyć , bo mam nadzieje że nie do kina domowego hehe:P

0
  • #22 16 Cze 2008 07:21
    piotrdx626
    Poziom 28  

Chcę zrobić kolumnę sentralną ale na imprezki, która będzie dokładnie uzupełniać pasmo, też się przyda na jakieś małe przedstawienia typu jasełka itp.

0
  • #23 16 Cze 2008 15:39
    barek89
    Poziom 20  

Ja bym i tak zrobił to jako dwie paczki, bo zawsze można je rozstawić, albo ustawić inaczej

0
  • #24 16 Cze 2008 15:52
    piotrdx626
    Poziom 28  

Tylko, że mam 2 dwie końcówki mocy. Tylko jedna ma wolne wyjście, bo mam 3 kolumny. 2 Nadstawki, subbasik i teraz będzie ta kolumna. Postanowiłem, że zrobie kolumnę 3 w 1 :D czyli nadstawka, monitor i centralna kolumna w jednym :D heh

Dodano po 5 [minuty]:

Czy z tej zwrotnicy impedencja kolumny wyniesie 8ohm? Bo wszystkie głośniki mają po 8ohm

0
  • #25 16 Cze 2008 16:30
    barek89
    Poziom 20  

w takim wypadku nie bedzie żadnej impedancji, kto to widział żeby wszystkie glosniki przez kondensator? filtr dolno przepustowy to cewka!!

0
  • #26 16 Cze 2008 17:12
    piotrdx626
    Poziom 28  

Ale w przypadku GDS'ów wytnie go od około 80Hz czyli będzie mniej wrażliwy na tzw.bass , a czemu nie będzie żadniej impedencji?

0
  • #27 16 Cze 2008 18:04
    barek89
    Poziom 20  

Tak się nie robi filtrami pasywnymi. One i tak całkiem nie wytłumią. Do tego używa się crossovera.

A jak chcesz otrzymać impedancję skoro wszystko połączone jest przez kondensatory?
    Właściwie Impedancja to rezystancja ale dla prądu zmiennego,
    a mierząc impedancje kolumny odłącza się ją i przykłada na końcówki omomierz. który nic nie pokaże w takim wypadku.

GDSy póść pełnym pasmem ;)

0
  • #28 16 Cze 2008 18:10
    piotrdx626
    Poziom 28  

Hmm no fakt. A jest jakiś sposób żeby to miało 8ohm? Gdy wszystkie głośniki mają 8ohm? Wiem, że najprościej zrobić 4ohmową, ale może akurat udą sie zrobić 8ohmową?

Dodano po 3 [minuty]:

A wysokotonowe można podłączyć tak jak w tym co narysowałem?

0
  • #29 16 Cze 2008 18:14
    barek89
    Poziom 20  

No dwa osobne to miałbyś po 8 Ohm

ale w jednej budzie to albo 4 albo 16 ohm

nie da rady 8, chyba że zrobisz z tego takie pseudo 3way.
    Jeden GDS jako niskotonowy, 2 jako średniotonowy , wtedy będziesz miał 8 ohm, ale obawiam się że dalej sie upierasz przy tym żeby to było w jedej obudowie i skierować je pod kątem, wiec to sie nie nada , chyba że będą wszystkie w jedną strone skierowane , no i oczywiscie wtedy dla GDSa ktory pracuje jako sredniotonowy musisz zrobic osobna komore

0
  • #30 16 Cze 2008 18:25
    piotrdx626
    Poziom 28  

Już robię normalną kolumnę, która czasem będzie służyć jako monitor. Podstawa będzie tak:

Projekt 2x 12" + 2x GDWT 9/80.

A przód taki jak w projekcie kolegi "majoxxx"

Dodano po 3 [minuty]:

Czyli teraz ta zwrotnica się sprawdzi? (po małej poprawce)

0
  Szukaj w 5mln produktów