Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

pralka brandt wdb 1201 - hałas przy wirowaniu

08 Cze 2008 17:33 5048 9
  • Poziom 10  
    WItam. Pralka jak w tytule. podczas wirowania hałas jakby cos siedziało między bębnem a resztą i zawadzało. Ale jak docisnę przednią ścianę to łomot zanika, albo zmienia odgłos.
    Sprawdzałem w środku, w bębnie, że nic tam nie ma, żadnych drutów ze stanika itp.

Jak wiruje to wpada w mocne (o wiele mocniejsze niż zazwyczaj) wibracje.

Teraz się zatrzymała - jak ruszam bębnem (a właściwie tym całym plastikowym otoczeniem bębna, w którym on się znajduje) w przód i w tył - to słychać właśnie ten metaliczny dźwięk (przy ruchu w przód) tak jakby coś od wewnątrz uderzało/dotykało do przedniej ścianki .

CO się mogło stać?

Jak zdjąć ścianki przednie i boczne ?

Czy w przypadku przednich wystarczy jak odkręce cztery wkręty na dole ? czy też jeszcze pod tą gumą z góry sa jakieś mocowania ?

[EDIT]
    Dopiszę jeszcze to: cały ten zespół bębna jakby miał za dużo luzu - przy poruszaniu telepie się od ścianki do ścianki - może to jakaś sprężyna ograniczająca pękła ?

Ile może kosztowac naprawa tego ?

Dziekuję i pozdrawiam
  • Poziom 27  
    W bebnie uszkodzil sie symering i nastepstwem tego uszkodzily sie lozyska podtrzymujace beben .Czasami wymiana jest dosc prosta , jesli nie nastapilo zardzewienie oski bebna .Byc moze ,ze bedzie potrzebny sciagacz do lozysk .Aby wymienic nalezy odjac silnik , odlaczyc wszystkie przewody lacznie z termostatem i wyjac caly beben przez gore , a nastepnie go rozpolowic rozkrecajac .Potem zdejmuje sie kolo pasowe , zawleczke z osi , wyciaga sie beben , wymienia sie lozyska i symering .Calosc sklada sie w kolejnosci odwrotnej .Jaka bedzie cena wymiany to ja nie wiem .
  • Poziom 10  
    Dzięki. To jeszcze jedno pytanie - czy jest sens to naprawiac w pralce, która ma siedem lat ?
    Dowiadywałem się w serwisach i koszt naprawy to ok. 350-450 PLN
    Ile po takiej naprawie pochodzi jeszcze ?
    Zeby się nie okazało, że teraz naprawię za 400 i za kawałek znów się coś w niej popsuje.
  • Poziom 27  
    Jesli bedziesz sam naprawial to koszt nie powinien byc wyzszy niz 60zl .Wstawiajac orginalne simeringi i lozyska czas pracy jest taki sam jak dla nowej pralki .Jest to czeste uszkodzenie we wszystkich pralkach po kilku latach eksploatacji .Ja nie moge sie wypowiadac , czy cos sie nie zepsuje , bo tego nikt nie wie .Uszkodzenia moga byc i w nowej jak i w starej pralce .Z mojego punktu widzenia ja uwazam, ze naprawa jest oplacalna , ale decyzja nalezy do uzytkownika .
  • Poziom 28  
    Podziwiam optymizm podpowiadacza- czy on wie o co chodzi- to jest Brandt - i rozpadły się tarcze bębna a łożyska to przy okazji- I NIE MA Z CZEGO TEJ PRALKI POSKŁADAĆ - rozpadając się mogły rozpirzyć plastikowy zbiornik- i tutaj jest sprawa oceny czy jest co naprawiać- bo potrzebne są zestawy z uszczelniaczami , tarczami i śrubami- a powinny być NITY rurkowe- tylko kto ma odpowiedni sprzęt do zamykania takich nitów w domu , a skrecenie tarcz z bębnem śrubki w Brandtcie to nie to samo co w Ardo.
    W brandtcie na śruby w takiej postaci jak kupujesz w sklepie- NIE MA MIEJSCA- od razu zawadzają o plastikowy zbiornik.
    Zrób sekcje zwłok i podejmij decyzje.
  • Poziom 10  
    Witam.
    Dzięki za porady.
    Pralka jeszcze działa. pierze, wiruje (tyle że z łoskotem).
    Sam jej nie naprawię bo:
    - nie mam gdzie
    - nie mam czym (m.in ściągacz do łożysk)
    - jak już ją rozbiorę to wtedy dopiero będzie wiadomo co jest - muszę kupić części - to tez może potrwać a bebechy będą się walać po łazience.
    - no i sprawa podstawowa - NIE WIEM jak ją rozkręcić - ściągnąłem sobie co prawda serwisówkę ale tam jest tylko rozrysowane wszystko w podziale na części , jednakowoż za cholerę nie wiadomo gdzie są ukryte (a pewnie jest tego trochę) śrubki. Utknąłem na zdejmowaniu ścianek .
    Więc pewnie praleczka sobie troche jeszcze pochodzi z łoskotaniem i jak stanie na dobre - zostanie zastąpiona inną - nową.
    Na koniec pytanie - czy używanie tej pralki w takim stanie grozi czymś niebezpiecznym - oprócz oczywiście dalszego jej psucia ?
    Czy może mi np. bęben sie wyrwac z jakichś śrub/uchwytów i np. rozwalic pół łazienki ? Czy moga sie jakies smary z tych uszkodzonych łożysk wylać i np. pobrudzić ubrania?

Dzieki
  • Specjalista AGD
    Bęben raczej się nie wyrwie prędzej spadnie lub urwie się pasek napędowy i pralka stanie ale co do smarów to mogą się przedostać do bębna i pobrudzić pranie
  • Poziom 10  
    AHA !

A może ktoś z forumowiczów rozkręcał kiedyś taką pralke i mógłby mniej więcej opisać, gdzie należy szukać śrub żeby dojść do momentu wyjęcia bębna.
  • Specjalista AGD
    Posłuchaj raczej rady jmk i rozejrzyj się za nową pralką
  • Specjalista AGD
    schnauzerman napisał:
    Posłuchaj raczej rady jmk i rozejrzyj się za nową pralką

Amen.