Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zailanie na LM317 - problem z pobieranym prądem

servgsm 08 Cze 2008 18:22 2430 6
 • #1 08 Cze 2008 18:22
  servgsm
  Poziom 23  

  Witam!

  Mam pewien problem...
  Dla wstępu podam taką historię która miała u mnie miejsce... Zrobiłem sobie piękne półeczki podświetlane 12 diodami led połączonymi równolegle, z czego każda czysto teoretycznie bierze po 20mA. Mi wyszło że razem biorą ok 0,5A ale przymknijmy na to oko... Jako zasilacz zrobiłem najprostszą aplikacje na LM317 wywalając z niej zbędne kondensatory filtrujące i przeciwzakłuceniowe, zasilacz taki zrobiłem ze względu na możliwość regulacji jasności diod.
  No więc przyjmując że te diody ciągną mi z zasilacza 0,5A (U wyjściowe ≈ 3,5V) na prądzie stałym, to zasilacz tuż przed mostkiem bierze mi ok... 20mA prądu przemiennego (U wejściowe ≈ 12V)... Czy to możliwe?

  Rozważając tą, wg mnie nieprawidłowość narodził się problem następujący...
  Robię sobie świecący sufit składający się z 48 takich właśnie diod... Oczywiście głupotą byłoby to wszystko łączyć równolegle, więc rozdzieliłem to na moduły w których jest połączonych szeregowo 8 diod zasilanych napięciem U=28V. Modułów wychodzi 6 więc przyjmuję na podstawie poprzedniego doświadczenia że prąd pobierany przez diodę jest równy ok. 40mA, zatem wszystkie moduły powinny mi pobierać jakieś 0,24A (prądu stałego). No to w takim razie ile będzie mi ciągnął zasilacz skonstruowany powtórnie na ubogiej konstrukcji z LM317 na czele? - potrzebuję tego do doboru odpowiedniego transformatora a byłem przekonany że prąd jaki pobierany jest zasilacza jest równy a nawet minimalnie mniejszy od prądu który zasilacz pobiera ze źródła zasilania prądu przemiennego.
  No i jeszcze jedno pytanie... może mój multimetr świruje?

  Pozdrawiam!

  Moderowany przez -RoMan-:

  Kolor czerwony jest zarezerwowany dla moderacji

  0 6
 • #2 08 Cze 2008 18:51
  trol.six
  Poziom 30  

  Przy prądzie zmiennym, albo i przemiennym, ważne są trzy parametry, wartość prądu średnia, skuteczna i szczytowa.

  A co twój multimetr zmierzył to trudno powiedzieć. Zwykle multimetry mierzą wartość średnią, albo coś koło tego, co lepsze mają pomiar RMS (czyli wartości skutecznej).

  Ale fakt 20mA to i tak coś mało wyszło.
  Na pewno wartości przed mostkiem prądu przemiennego zarówno skuteczna jak i szczytowa są większe niż 0,5A

  Co do diód, jak masz diody na 20mA to nie dawaj więcej bo podejrzewam padną za jakiś czas. Chociaż w praktyce nie testowałem odporności diód na takie akcje.

  0
 • #3 08 Cze 2008 22:01
  dydelf
  Poziom 11  

  servgsm napisał:
  Witam!
  Jako zasilacz zrobiłem najprostszą aplikacje na LM317 wywalając z niej zbędne kondensatory filtrujące i przeciwzakłuceniowe,

  Czy za mostkiem diodowym nie masz kondensatora? Wtedy diody zasilane są impulsami w czasie gdy napięcie wejściowe przekroczy wyjściowe o jakieś 3V. Daj jakiś elektrolit i od razu zaczniesz multimetrem mierzyć to co trzeba.
  Diody możesz zasilać szeregowo, ale daj w szereg jakiś opornik do każdej gałęzi.
  pozdrawiam,
  Andrzej

  0
 • #4 08 Cze 2008 23:28
  servgsm
  Poziom 23  

  jzu... pisze o czymś na szybko... na diody nic nie zaszkodzi dać zasilania impulsowego bo tego i tak nie widać najwyżej szybciej się zużyją... ale to już moja sprawa...

  Chciałbym uzyskać w końcu odpowiedź na moje pytanie.

  Dodano po 19 [minuty]:

  Walnąłem pytanie na czerwono bo ktoś kto nie umie czytać wysłał moją wypowiedź do moderatora...

  Moderowany przez -RoMan-:

  Regulamin 10.4

  0
 • #5 08 Cze 2008 23:42
  Jazzstar
  Poziom 13  

  Diody możesz zasilać impulsami ale LMa już nie.

  0
 • #6 08 Cze 2008 23:51
  trol.six
  Poziom 30  

  dydelf ma racje pisząc o prądzie impulsowym, a na dodatek ty nie masz racji pisząc ze tak ogołocony układ jest robiony pod kątem regulacji. Jakaś pojemność po mostku to po prostu wypada dać, tak ze 470u przynajmniej.

  A co do pytania, to na twoje pytanie to jest ogólnie ciężko odpowiedzieć, może symulacja by coś dała. A to ze względu na ten pobór prądu dość impulsowy. Tak naprawdę wartość 0,5A którą zmierzyłeś, jest tak samo niewiadoma. Podejrzewam że była to wartość średnia. Tak zwykle mierniki reagują. Ale to ja nie mam pewności.

  Co do trafa, to ważna jest rezystancja uzwojeń, ogólnie wypada dać więcej prądu niż prąd średni. Czyli potrzebujesz 0,5A dajesz 0,7-0,8A, żeby sie trafo nie grzało za bardzo.

  0
 • #7 09 Cze 2008 00:31
  -RoMan-
  Poziom 42  

  Wszystko o zasilaniu diod LED znajduje się w jednym z pierwszych tematów w dziale Optoelektronika.

  Ten żenujący temat zamykam i pozostawiam tutaj ku przestrodze.

  0