Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ogranicznik przepięć

08 Cze 2008 20:59 8099 6
  • Poziom 16  
    Witam, Czy jest sens montować takie urządzenie - słyszałem mieszane opinie u wielu elektryków? Jeżeli tak to jaki wybrac B+C czy C i jakich firm ?
  • Sklep HeluKabel
  • Specjalista AGD
    Jest zalecane i już nie tak drogie. Lepiej potem wymienić wkład za 100-150zł, niż mieć padnięty sprzęt.
    Ale aby prawidłowo zadzałał, to nalezy prawiadłowo podłaczyć.
  • Sklep HeluKabel
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 16  
    witam,
    Odnosnie linii to na mojej odnodze ulicy jest ziemnie ale na glownej ulicy to widze slupy. Takze nie wiem jak mam to traktowac. A reszte rzeczy o ktore kolega pyta to za bardzo nie wiem o co chodzi. Wiec napisze to co wiem . Z tego co czytalem z fachowej literatury to bedzie uklad TN-C-S. Do domu wchodzi 5 kabli. Obostrzenia - o co dokladniej chodzi??
  • Poziom 10  
    B+C montowany przed rórznicówką, proponuję moeller dla domu jednorodzinnego.
  • Poziom 13  
    Trochę mało danych, B mogą być już zainstalowane (do sprawdzenia).
    Na pewno C i jeżeli chcesz lepiej zabezpieczyć urządzenie to D.
    Pytanie jak z innymi instalacjami - np telefoniczna - czy jest napowietrzna ? Może na początek przejrzyj ostatnią pozycję z tej strony:
    http://www.moeller.pl/DesktopDefault.aspx?PageID=664
  • Poziom 12  
    aprzycho napisał:
    Witam, Czy jest sens montować takie urządzenie - słyszałem mieszane opinie u wielu elektryków? Jeżeli tak to jaki wybrac B+C czy C i jakich firm ?

Jeśli masz instalację piorunochronową na domu to jest to zalecane (przyjmuje się że spora część wyładowania trafi do instalacji elektrycznej).

W przypadku przyłącza napowietrznego na słupach powinny być typu A, (powinna zamontować energetyka) na wejściu do domu B, w końcowej rozdzielni C (ew. jak jest jedna rozdzielnia to B+C), przy końcowym urządzeniu D (komputer itp.).

Przy podziemnym przyłączu i braku instalacji piorunochronowej to już jest kwestia dyskusyjna.
    Zaszkodzić nie zaszkodzi. Tylko trzeba podjąć dezycję czy warto.

Jak zastosujesz samo np. C to będzie pomagać tylko przy niedużych przepięciach, jak pójdzie większe to zabezpieczenie odparuje (w domu u rodziców tak mam zrobione i jak na razie odpukać ani nie odparowało ani się nie uszkodziło - linia napowietrzna, brak odgromników A na słupach ale nie ma również instalacji odgromowej na budynku).

Słowem - decyzja należy do Ciebie :)