Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ELEMIS 7030 i komunikat: "brak danych w pamięci eeprom

08 Cze 2008 21:13 2068 9
  • Poziom 14  
    Od wczoraj wyświetla mi się taki komunikat na dole ekranu, czerwone litery na zielonym tle. Napis na chwilę znika po włączeniu i wyłączeniu telegazety, lecz wraca. Poza tym napisem wszystko OK. Telewizor ma ok. 10 lat i 2 awarie za sobą.
    Czy to już znak, że czas kupić nowy sprzęt?
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    Spróbuj znaleźć wsad (obraz pamięci) do tego modelu.

Jeżeli się uda znaleźć to wgraj do pamięci EEPROM ten plik i sprawdź. Jeżeli nic się nie zmieni to kup nowy EEPROM (taki sam, jaki jest w telewizorze) i tam wgraj wsad.
  • Poziom 14  
    Dzięki za szybką odpowiedź.
    Jestem laikiem w tych sprawach - zatem ile zażadać może serwis? Rok temu za małego kondensatorka i 10 minut roboty zapłaciłem 80 zł - fakt, że technik przyszedł do domu. 3 lata temu padła głowica i chyba 200 zł wydałem.
    Nie chciałbym już w niego inwestować, choć każdy dzień zwłoki w zakupie nowego TV jest ważny.
    Czy pozostawienie tego stanu rzeczy może zaszkodzić telewizorowi?
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    Nie wiem, czy miałeś uczciwego serwisanta, czy naciągacza.

Zdarza się, że serwisant-naciągacz wymienia 5x więcej części niż rzeczywiście potrzeba i przez to cena usługi jest zawyżona. Na forum czytałem taki przypadek, że było uszkodzone gniazdo antenowe, a telewizor był taki, że można było zamontować nowe gniazdko, a serwisant chciał wymieniać całą głowicę, co podniosło koszt naprawy. Nie śledziłem dalszych postępów w tamtej naprawie.

Moim zdaniem można tak pozostawić, jeżeli da się oglądać telewizję. Jeżeli się da, to poszukaj na forum, jak wejść w tryb serwisowy, uczyń to, wykonaj tam jakąś regulację i zatwierdź, zobacz, czy napis zniknie. O ile się nie mylę, pamięć EEPROM przechowuje ustawienia serwisowe. Tobie, jako laikowi, powiem, że tryb serwisowy nie wymaga otwierania obudowy i robi się to za pomocą pilota lub klawiszy na telewizorze, czyli tego, do czego ma dostęp każdy użytkownik. W instrukcji użytkowania tryb serwisowy nie jest opisany, ale w internecie niekiedy da się znaleźć opis trybu serwisowego dla danego telewizora.

Co do kosztów, to nie jestem pewien, ale mogę się wypowiedzieć odnośnie roboty:

Wprowadzenie nowego wsadu pamięci: 15 minut, bez żadnych zakupów, ale wcześniej trzeba poszukać w internecie

Wymiana pamięci: 10 minut, nowa pamięć kosztuje 3-7 zł, zależy jaka

Tryb serwisowy: 3 minuty, żadnych wydatków
  • Poziom 14  
    Proszę wyjasnić mi jeszcze na koniec, o jaki procesor chodzi w zdaniu niejakiego este67 (użytkownika forum) "Wyłącz TV wyłącznikiem sieciowym
    21. pin procesora zewrzyj do masy, a potem załącz do sieci przy wciśniętych klawiszach [P+] i [P-] na klawiaturze lokalnej odbiornika". Dotyczy to wejścia w tryb serwisowy.
    Dzięki za poradę
  • Pomocny post
    Moderator
    Układ scalony SDA2056x-A5xx (są różne typy), 40-nóżkowy.
    Patrząc na płytę z tylnej strony TV, jest w lewym rogu pod kineskopem.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    :arrow: andrzejlisek:
    To ciekawe z czego miałby serwis opłacić składki ZUS, podatek i utrzymać rodzinę gdyby brał wg Twoich wyliczeń :?:
    andrzejlisek napisał:
    ...
    Co do kosztów, to nie jestem pewien, ale mogę się wypowiedzieć odnośnie roboty:

Wprowadzenie nowego wsadu pamięci: 15 minut, bez żadnych zakupów, ale wcześniej trzeba poszukać w internecie

Wymiana pamięci: 10 minut, nowa pamięć kosztuje 3-7 zł, zależy jaka

Tryb serwisowy: 3 minuty, żadnych wydatków

Aby wprowadzić wsad trzeba mieć programator a go trzeba kupić i trochę wiedzy też trzeba. Internet też nie jest za darmo.
    Aby wejść w tryb serwisowy trzeba otworzyć TV, wykonać co potrzeba i go zamknąć. Odpowiednia wiedza też jest niezbędna. 3 minuty raczej nie wystarczą. I co zrobić to za 1zł bo przecież byłoby to i tak 20zł /h wg Twoich 3 minut czyli 1/20 godziny :?:
    Co do problemu to mam taką notatkę:
    Brak danych pamięci EEPROM ELEMIS 6330, 7030
    włącz txt,wybierz podstronę 8181 i naciskaj przez 2 sek klawisz stop, w lewym rogu pojawi się napis m-txt,menu,verif,a jeśli error to
    może być uszkodzona pamięć us3 w module txt.
  • Poziom 14  
    Dzięki za dalsze porady. Rozkręcać TV raczej nie będę (nie chcę zrobić z dzieci półsierot) a weryfikacja na telegazecie przechodzi prawidłowo (napis m-txt,menu,verif - nie wyskakuje error).
    Tak więc raczej pogodzę się z tym napisem na ekranie (w chwili obecnej nie ma go - może zniknął na stałe??)
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    obrus napisał:
    ... weryfikacja na telegazecie przechodzi prawidłowo (napis m-txt,menu,verif - nie wyskakuje error).
    ... (w chwili obecnej nie ma go - może zniknął na stałe??)

Bo ta procedura miała na celu usunięcie tego komunikatu lub stwierdzenie uszkodzenia pamięci US3.
  • Poziom 14  
    No to super. Dziękuję bardzo. Temat można chyba zamknąć