Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Reaktancja i prąd zmienny ?

moraxu 09 Cze 2008 10:35 1611 5
 • #1 09 Cze 2008 10:35
  moraxu
  Poziom 10  

  Witam :-)

  W artykułach i książkach, autorzy piszą, że reaktancja to taki opór dla prądu zmiennego, a tak naprawdę to przecież skrót myślowy - chodzi o prąd przemienny. Przecież prąd zmienny to coś takiego jak regulowana bateria - raz "wychodzi z niej" przykładowo 20mA a drugi raz 50mA i nie wytwarza się żadna częstotliwość, ponieważ nie zmienia się biegunowość czyli polaryzacja - nie powiecie chyba, że tak nie jest :?: Więc czego zamiast pisać prąd przemienny to pisze się prawie zawsze zmienny :?: Potem nie można się domyślić czy chodzi o to czy o to...

  0 5
 • #2 09 Cze 2008 10:39
  Loker
  Poziom 38  

  Do "wytworzenia" czestotliwości nie jest potrzebna zmiana polaryzacji - wystarczą okresowe zmiany prądu/napięcia w czasie.

  0
 • #3 09 Cze 2008 10:45
  magik128
  Poziom 22  

  Cytat:
  przykładowo 20mA a drugi raz 50mA i nie wytwarza się żadna częstotliwość, ponieważ nie zmienia się biegunowość czyli polaryzacja - nie powiecie chyba, że tak nie jest


  No ja bym chyba powiedział. Częstotliwość się nie wytwarza ,tylko jest cechą przebiegu. A przebieg o którym piszesz to przebieg zmienny z offsetem czyli stałą składową. A teraz jeżeli masz taki przebieg (zmienny,ale nie przemienny), to wystarczy że zmierzysz go oscyloskopem przez odpowiedni kondensator.Przebieg zmienny ze stałą składową zmieni się w przebieg przemienny. Jeżeli tylko zmiany są okresowe to zawsze możemy wykazać ich częstotliwość.

  0
 • #4 09 Cze 2008 12:41
  Wirnick
  Poziom 26  

  "W artykułach i książkach, autorzy piszą, że reaktancja to taki opór dla prądu zmiennego, a tak naprawdę to przecież skrót myślowy - chodzi o prąd przemienny. ".
  Zgadzam się z twoją myślą , powiem więcej , że w przyrodzie istnieje tylko prąd sinusoidalny.Wiele "sinusoid" może przyjmować charakter prądu stałego , zmiennego , przemiennego (czysta sinusoida).
  Aby wyjaśnić moją myśl trzeba by analizować zachowanie się atomów materii w źródle prądu.
  Pozdro z ogrodu.

  0
 • #5 09 Cze 2008 14:27
  Ptolek
  Poziom 36  

  Wszystko dobrze ale nie wyobrażam sobie złożenia prądu stałego z sinusoid.
  Przez kondensator podłączony do napięcia zmiennego płynie prąd zmienny. Jeśli napięcie zmienne nie zmienia biegunowości (np. napięcie zmienne wyprostowane) prąd przez kondensator płynie tylko w jedną stronę, chyba, że jakiś odbiornik go rozładowuje. Wtedy przez kondensator może nawet płynąć prąd przemienny (okresowo zmieniający biegunowość), gdy zasilany jest napięciem zmiennym wyprostowanym (nie zmieniającym biegunowości).

  0
 • #6 09 Cze 2008 15:00
  Quarz
  Poziom 43  

  Ptolek napisał:
  Wszystko dobrze ale nie wyobrażam sobie złożenia prądu stałego z sinusoid.
  Ale to takie oczywiste... :!: :idea: :D ... wystarczy zrozumieć przedłużenie okresowe funkcji nieokresowej i rozwinąć ją w szereg Fouriera i idąc potem do granicy minimalnej wartości częstotliwości, czyli do zera... :idea:

  Ptolek napisał:
  Przez kondensator podłączony do napięcia zmiennego płynie prąd zmienny. Jeśli napięcie zmienne nie zmienia biegunowości (np. napięcie zmienne wyprostowane) prąd przez kondensator płynie tylko w jedną stronę, chyba, że jakiś odbiornik go rozładowuje.
  Uproszczone rozumowanie, ponieważ napiecie zmienne to napięcie którego wartość zmienia się, ale nie zmienia ono swego znaku - polaryzacji, czyli może ono rosnąć a następnie maleć (i na odwrót) mając ciągle swą wartość chwilową nie mniejszą, lub nie większą od wartości zerowej.
  Natomiast równanie prądu iC(t) kondensatora o pojemności C od zmian napięcia uC(t) na jego zaciskach dane jest znaną zależnością:
  iC(t) = C•duC(t)/dt, nietrudno więc zauważyć, iż znak wartości chwilowej iC(t) prądu kondensatora będzie - może być - dodatni lub ujemny (w zależności od kierunku zmian napięcia).
  Co oznacza przepływ prądu kondensatora w obu kierunkach, a więc jego ładowanie i rozładowywanie - prąd przemienny.

  Ptolek napisał:
  Wtedy przez kondensator może nawet płynąć prąd przemienny (okresowo zmieniający biegunowość), gdy zasilany jest napięciem zmiennym wyprostowanym (nie zmieniającym biegunowości).
  Patrz wyżej...

  0