Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lutowanie rurek wykonanych z miedzi.

09 Cze 2008 17:00 55148 9
 • Poziom 19  
  Witam!
  Mam problem nie potrafię polutować miedzianych rurek instalacyjnych. Zlutowałem najpierw za pomocą takiej wielkiej lutownicy do rynien mojego dziadka i lutowałem zwykłą kalafonią i taką grubą (bardzo) cyną.
  Przylutowało się i potem spadło na ziemię i to co polutowałem oderwało się od siebie. Zespajałem miedź z miedźą więc powinno się trzymać. Może ktoś ma jakieś sekrety jak to zrobić. Proszę o pomoc. Słyszałem coś o kwasie solnym z cynkiem. A i coś jeszcze o topnikach.
  Dziekuję!
  P.S. Nie jestem pewny działu. Jak to nie ten to proszę zmienić.
 • TermopastyTermopasty
 • Poziom 28  
  Cześć.Po pierwsze kup specjalną pastę do lutowania rur ona jest z cyną.Użyj palnika gazowego do lutowania specjalnego lub dostawkę do butli turystycznej.Lutownicą nie uzyskasz takiej temperatury.A tak smarujesz pastą podgrzewasz i masz zlutowane.
 • TermopastyTermopasty
 • Spec od GSM
  Blachy muszą być porządnie nagrzane. Grzej spoinę aż blachy osiągna odpowiednią temperaturę. Miejsce spojenia powinienieś oczyścić papierem ściernym jeśli blacha jest zatleniona i stara.
 • Poziom 21  
  Witam, lutowanie miedzi jak się okazuje nie jest takie "proste", trochę sie nalutowałem, więc tak:
  Z opisu wnioskuję że lutujesz jakieś rury fi 15-28mm - do takiej instalacji "wodnej jak mniemam" wystarczy lutowanie "miękkie", ale bez palnika i tak się nie obejdzie. Może po kolei:
  1. Palnik gazowy - np. butla turystyczna i palnik do lutowania dostępny w prawie każdym markecie.
  2. szczotki o odpowiednim "fi" dopasowanym do twoich rurek - na szczotkach są podane wymiary, MATA do czyszczenia powierzchni zewnętrznych rurek
  3. topnik do lutowania miedzi
  4. cyna
  5. nożyk do rur - taki specjalny do rur miedzianych
  To rzeczy wg mnie niezbędne, ale też wszystkir do dostania w "marketach" i w sumie za niewielkie pieniądze.
  Technologia:
  1 czyszczenie elementów lutowanych - szczotkami czyści się wewnętrzne ścianki np mufy, trójniki, kolanka (odtłuszczenie tak można by nazwać i porysowanie), matą czyści się zewnętrzną część rurek do ok 2-3cm od brzegu, tak by wyczyszczona część wystawała ok 0,5cm za element nakładany (np. mufa) czyścimy dość intensywnie tak by "cała" warstwa tlenku została usunięta.
  WAŻNE: nie dotykamy palcami wyczyszczonych powierzchni!
  2 na wyczyszczone powierzchnie nakładamy niezbyt grubo pastę lutowniczą - smarujemy zarówno rurę (na zewnątrz) jak i kształtki (wewnątrz) (nie używamy kalafonii czy tym podobnych, to ma być pasta lutownicza do rur, oznaczeń nie podam, bo nie pamiętam - a w hurtowni wiedzą co mi dac ;) )
  3 tak przygotowane elementy składamy razem, i zaczynamy "zabawę", odpalamy palnik, ustawiamy płomień - obrazowo, ok 4-5 cm długości, a dość "mocny" (kolor płomienia powinien być "niebieski" na końcu a żółto słomkowy u podstawy dyszy) i zaczynamy lutowanie - nagrzewamy elementy łączone do momentu aż miedź "odbarwi" się, tak jakby stała się jaśniejsza i "matowa" w tym czasie zauważymy, że pasta (topnik) zacznie wyglądać jak zwykła roztopiona cyna, w tym czasie nakładamy z (druta) cynę na tak rozgrzane "złącze"- nałożona cyna powinna zostać dość mocno "wessana" w złącze. Ot o filozofia :) wg mnie wystarczy trochę praktyki :)
  4. pamietamy cały czas że elementy sa bardzo gorące (ok 4500^C)
  5 i tak postępujemy z każdym lutem "miękkim"

  Lutowania twardego nie polecam robić samemu... (miedź z mosiądzem, czy też rurki do gazu)

  Co do lutowania lutownicą "kolbową" to się nadaje do lutowania blach.

  P.S. W marketach mają też "specjalne" nasadki na palnik, niby właśnie do lutowania rur, ja się jednak jakoś nie mogę do nich przekonać...
  Bardzo uproszczony schemat lutowania gazowego pod tym linkiem: http://www.castorama.pl/porady/narzedzia/lutowanie-gazowe.html

  To tyle, jeśli w czymś jeszcze mogę pomóc (podpowiedzieć) to zapraszam na PW

  pozdrawiam
  jajco72
 • Poziom 19  
  Dzięki jajco72 za wyczerpującą odpowiedz na moje pytanie! W najbliższym czasie udam sie na zakupy po to co napisałeś. A muszę polutować miedz rurkę 18mm z kawałeczkiem mosiądzu. (cylinder maszyny parowej i gładź rozrządowa) czy tego nie da się polutować na miękko. I kolejne moje pytanie : na allegro są dostępne takie małe gazowe palniczki na gaz do zapalniczek za ok 3-4zł i czy tym dał bym radę polutować, czy potrzeba coś większego, Może nad kuchenką gazową? Dziękuję i pozdrawiam![/b]
 • Poziom 21  
  EEEEEE, kolego nowakus miedź z mosiądzem to niestety lutowanie twarde, w takim przypadku tylko dokładne oczyszczenie powierzchni (zmatowienie - mosiądz też), drut do lutowania twardego bez topnika (ew. specjany ale nie polecam). Do takiego lutowania, to bez "dobrego palnika" się nie obędzie, te z allegro to o kant.... (wiesz czego) :) dobry w znaczeniu taki na butle turystyczną wystarczy w zupełności.
  Technologi wg tego jak mnie uczono i trzyma!:
  elementy czyścisz jak przy miękkim, nie smarujesz topnikiem, sładasz na "sucho" i zaczynasz grzać płomień mocniejszy niż do miękkiego (dł 6-7cm) kolory jak w miękkim, miedź i mosiądz muszą sie dużo mocniej rozgrzać, miedź jasno czerwona, mosiądz czerwony, trzeba uważać, bo miedź będzie na granicy topliwości i łatwo zdobić sobie "dziurke" :( albo miedź spłynie :(, na tak rozgrzane elementy przykładasz drut i grzejesz tak jakbyś spawał gazowo (jeśli wiesz jak wygląda spaw gazowy - to tak samo ma wyglądać lut). Po takim grzaniu stygnie znacznie dłużej... więc trzeba uważać, aha nie przejmuj się że całość czernieje - tak już jest (wypalone brudy).
  P.S. tą gładź rozrządową to chyba masz na myśli napawanie? pytanie tylko czym to chcesz zrobić? po napawaniu toczenie? jeśli tak, to nie najlepszy pomysł... Tulejowanie... to bym rozważał...
  pozdrawiam
  jajco72
 • Poziom 19  
  Źle mnie zrozumiałeś. Maszynę parową robię od podstaw i gładź wypiłowałem z mosiądzu a cylinder to instalacyjna rurka miedziana i potrzebuję to polutowć. Cyba udam się do pana w warsztacie samochodowym który zalutowywuje np. przewody hydrauliczne od kombajnów i mi to polutuje.
  Dziękuję za zainteresowanie moim problemem. Pozdrawiam.
 • Poziom 21  
  A, faktycznie, źle zrozumiałem, rzeczywiście dla pojedyńczego lutu nie warto kupować całego sprzętu... chyba że w planach masz więcej "grzania". Ale jeśli tylko to, to idź i zapłać "przysłowiowe piwo" i będziesz miał polutowane, a jak źle zrobi to i buzie jest komu obić ;>

  pozdrawiam
  jajco72
 • Poziom 19  
  Dziękuję za odpowiedzi. Raczej udam się do pana co robi instalacje i mi polutuje. Dziękuję jajco72 za zainteresowanie problemem i podanie tylu wiadomości pomagających nie tylko mi ale innym użytkownikom tego forum. Pozdrawiam i zamykam temat.