Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Antena na 2m. Co sądzicie o tej antenie?

markopololop 09 Cze 2008 17:01 2746 24
  • #2 09 Cze 2008 20:48
    SITO79
    Poziom 27  

Żeby nie mieć przykrych niespodzianek, odnośnie pracy i wykonania, może lepiej dołożyć 100zł i kupić oryginał Diamonda

0
  • #3 10 Cze 2008 10:16
    Tadeusz kusiak
    Poziom 15  

Witam !
    Popieram tu kolege nie polecam zadnych podróbek za ta cenę kupisz orginalną bardzo dobrą (taką mam) X-200. DIAMONDA.

Pozdrawiam
    Vy73! Tadeusz sp7xif

0
  • #4 10 Cze 2008 12:12
    yes2mike
    VIP Zasłużony dla elektroda

Taka antena od zeszłego roku pracuje z przemiennikiem SR5WU - pracuje bez zastrzeżeń i dość wysoko (około 15 piętro).

0
  • #5 10 Cze 2008 15:27
    Faces

Witam.

yes2mike napisał:
    Taka antena od zeszłego roku pracuje z przemiennikiem SR5WU - pracuje bez zastrzeżeń i dość wysoko (około 15 piętro).

To kolega mnie zaskoczył pozytywnie. Jak widać nie wszystkie podróbki itp. są do d... .
    I mam rozumieć, że jak pracuje bez zastrzeżeń to SWR jest na dopuszczalnym poziomie i konstrukcja mechaniczna też jest stabilna po roku użytkowania?

0
  • #6 11 Cze 2008 13:28
    sq9cwd
    Poziom 27  

Używam od 4 lat podróbki HOTLINE'a do dzisiaj bez problemu. Gdzieś nawet usłyszałem opinię że to wykonanie jest lepsze niż Diamonda, ale nie miałem możliwości obiektywnego sprawdzenia. Wydaje mi się, że jakościowo anteny będą porównywalne i parametrami też nie będą od siebie odbiegać.
    Pozdrawiam.

0
  • #7 11 Cze 2008 16:02
    yes2mike

Szczerze powiem, że SWR raczej nie był mierzony. Na jednej antenie pracuje przemiennik siedemdziesiątkowy i pracował APRS.

Ciężko stwierdzić jak duża jest różnica w porównaniu do Diamonda X-50 w paśmie 70 cm (poprzednia antena przemiennika), bo charakterystyki obu anten są różne, natomiast na 2 metrach różnica jest wyraźna, na korzyść nowej anteny (sporo firm robi identyczne).
    Konstrukcyjnie bez zastrzeżeń. Nic się nie telepie...

0
  • #8 11 Cze 2008 18:28
    markopololop
    Poziom 19  

To jest moja pierwsza antena więc nie mam porównania ale ona jest bardzo giętka to się nie złamię?
    A czy się ją jakoś stroi?
    Czy mogę ją uziemić?

0
  • #9 11 Cze 2008 19:22
    SP5ANJ

markopololop napisał:
    ...A czy się ją jakoś stroi?...

Anten bazowych (czytaj : fabrycznych) NIE stroi się, ponieważ są one wykonane stosownie do częstotliwości przy stałym dopasowaniu.
    Są Bardzo NIEliczne anteny , które można stroić.
    Cytat:
    Czy mogę ją uziemić?

Oczywiście , że możesz . nawet (wg. prawa telekomunikacyjnego i elektrycznego) powinieneś ja uziemić jak najkrótszym odcinkiem przewodu o średnicy 6mm2 do instalacji odgromowej.

Pozdrawiam. SP5ANJ

0
  • #10 11 Cze 2008 21:12
    wip88wz
    Poziom 17  

A ja po moich ostatnich doświadczeniach z X-50 Diamonda, chciałbym postawić tezę że "Diamond to podróbka". ...nie wiem wprawdzie czego (może samego siebie ;-)) ale jakość wykonania jest mierna...

0
  • #11 12 Cze 2008 00:48
    yes2mike

A co w nim takiego miernego ? U siebie mam X-30 i wygląda solidnie ;)

0
  • #12 12 Cze 2008 14:18
    markopololop
    Poziom 19  

kupiłem tą antenę zamontowałem zmierzyłem SWR i wynosi ponad 3 i co zrobić?
    POMOCY

0
  • #13 12 Cze 2008 15:23
    yes2mike

Kabel, złącza itp. są w porządku ?

0
  • #14 12 Cze 2008 16:07
    329150
    Użytkownik usunął konto  
  • #15 12 Cze 2008 16:29
    markopololop
    Poziom 19  

Czy ktoś wie na którym zwoju ma być odczep na cewce dopasowującej tej anteny?
    Na początku był do dołu prawie na drugim i swr ponad 3
    przelutowałem na prawie zwój od góry i swr 1,1 dobrze zrobiłem czy to był po prostu błąd w produkcji tego egzemplarza?

0
  • #16 12 Cze 2008 19:42
    SITO79
    Poziom 27  

Rancho1 , zysk w odniesieniu do ant. izotropowej dBi więc odejmij sobie 2.15 i będzie git.
    Marcopololop, a pisałem, żeby brać oryginał. Mój x510 w warunkach dachowych i terenowych na różnych kablach SWR nie większy niż 1.4
    Jesli musiałeś robić taki zabieg z przelutowaniem, to może źle dobrali pojemność kondensatora, lub co gorsza cała antena wykonana nie w rezonansie i mimo poprawnego SWR-a będzie pracowała byle jak.

U mnie odczep jest gdzieś w okolicach trzeciego zwoja od góry.

0
  • #17 12 Cze 2008 19:52
    green33

Poziom 31  

markopololop napisał:
    kupiłem tą antenę zamontowałem zmierzyłem SWR i wynosi ponad 3 i co zrobić?
    POMOCY

Czym mierzyłeś, jakim reflektometrem ?

Marcin

0
  • #18 12 Cze 2008 20:05
    markopololop
    Poziom 19  

Tak mierzyłem reflektometrem.

0
  • #19 12 Cze 2008 20:10
    green33

Poziom 31  

ale jakim ? Model ?

Marcin

0
  • #20 13 Cze 2008 15:50
    Tadeusz kusiak
    Poziom 15  

Witam !
    Proponuje nie "grzebać " i zwrócić antene do sklepu i zakupić jak podpowiadałem X-200. Jest u mnie 3 lata nic się nie dzieje tak pod względem dopasowania jak i trwałosci materiału.
    Vy73! Tadeusz sp7xif

0
  • #21 13 Cze 2008 19:57
    yes2mike

Diamond wcale nie jest tak rewelacyjnie wykonany. Po prostu
    były to jedne z pierwszych antena które nam na rynek rzucili i prawem większości został okrzyknięty faworytem.
    Owszem, X-200 to dobra antena, ale proponuje jednak nie stawiać na piedestale produktów jednej firmy. Fakt, że nazwa jakiejś firmy brzmi egzotycznie, nie oznacza, że robią badziewie.
    Naklejka "Made in Japan" raczej bym się nie sugerował, bo językiem Brail'a może być dopisane "Finished in China".

Wracajac do przedmiotowej anteny: Zadzwoń do sprzedawcy i powiedz w czym problem. Być może trafiłeś egzemplarz który ktoś składał na ciężkim kacu.

0
  • #22 13 Cze 2008 20:38
    SP5ANJ

yes2mike napisał:
    ...Wracajac do przedmiotowej anteny: Zadzwoń do sprzedawcy i powiedz w czym problem. Być może trafiłeś egzemplarz który ktoś składał na ciężkim kacu.

Jedyne rozsądne wyjście.

A tak A Propos : to miałem w ręku antenę Diamont-a. Niby oryginał, wszystkie oznaczenia i nalepki też niby oryginalne a antena działała jak "widelec" i dopasowanie na WFS 3.

Po dokładnej analizie a właściwie po otwarcie tej anteny napotkałem tam kartkę papieru ze znakiem montażysty tej anteny. Była to podróba z krajy o prefiksie OK. Dodam , że OK2... . Znaku nie napiszę bo szlag mnie trafia jak można tak dobrze robić podróby (mechanicznie) bez większej znajomości tematu konstrukcji samych anten.

W Polsce jest nie jaki SP7GXP, który (kopiuje oryginały) , ale robi to w miarę przyzwoicie i za znacznie mniejsze $. :D

Pozdrawiam.

0
  • #23 14 Cze 2008 09:55
    Tadeusz kusiak
    Poziom 15  

Jeżli kupuję się w znanych żródłach osprzęt nie ma problemu z eksplotacją.
    tak się wychodzi jak się szuka coś taniego i dobrego HI !
    A to bardzo częto nie idzie w parze.
    Antenę X-200,X-300,X-510 ma okolo 20 osób w Lodzi i nie słyszałem aby ktoż ze mną włącznie miał jakieś problemy. Napewno sznnujący się dysrybutor nie będzie sptrzedawał podróbek.
    Nie moim zamieram jest tu reklamować wyroby Diamonda gdyż jest wiele uznanych szanujących się firm.

Vy73! Tadeusz sp7xif

0
  • #24 14 Cze 2008 19:24
    markopololop
    Poziom 19  

A tak z taką anteną i 5 W mocy to jaki zasięg złapię jeśli korespondent też ma mniej więcej taką samą antenę?

0
  • #25 14 Cze 2008 22:00
    Faces

Witam.

markopololop napisał:
    A tak z taką anteną i 5 W mocy to jaki zasięg złapię jeśli korespondent też ma mniej więcej taką samą antenę?

To zależy od wielu czynników. Wysokość zainstalowania anteny (ty i korespondent). Wielkość zakłóceń itp.
    Warunki propagacyjne.
    Dużo też zależy od samej instalacji antenowej tzn. jaki kabel zastosujesz do anteny i ile metrów kabla (straty mocy na kablu). Ciężko jest napisać ile konkretnie będziesz miał zasięgu. Raz to może być 50km, a drugi raz ponad 150km.

Dla przykładu podam, że ja doprowadzając do dipola półfalowego (sposób zamocowania tego dipola jest trochę oszukany gdyż jest on w odległości 1/4λ w polaryzacji pionowej oddalony od masztu metalowego -> czyli de fakto zysk trochę większy od 0dB) 2.5W, otwieram przemiennik w odległości około 100km od mojego QTH. Kabel zasilający to około 10m RG-58. Przy dobrych warunkach propagacyjnych (a takie ostatnio były na 2m) otwieram przemiennik na Górze Koskowej (jak dobrze pamiętam odległość od mojego QTH to około 140-160km).

Zakładając, że antena ta ma zysk 8.3dB i będziesz miał poprawną instalacje antenową itp. możesz uzyskać dalekie łączności.

Pozdrawiam.
    Szymon SQ6NDM
    Życzę dużo i udanych QSO

0