Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie cewki przekaźnika elektromagnetycznego Relpol

ombre24 09 Cze 2008 18:26 4619 10
  • #1 09 Cze 2008 18:26
    ombre24
    Poziom 11  

J.w. a konkretnie - gdzie "+" napięcia? W nocie katalogowej są tylko oznaczone końcówki.
    Podłączenie cewki przekaźnika elektromagnetycznego Relpol
    Konkretnie chodzi o przekaźnik RSM822-6112-85-S012.

0 10
  • Relpol
  • #2 09 Cze 2008 18:34
    kacha36
    Poziom 23  

Witam.
    Ważne jest napięcie zasilania - stałe DC - natomiast biegunowość napięcia nie ma znaczenia. Kotwica przełączająca styki nie wychyli się w drugą stronę.

Pozdrawiam.

1
  • #3 09 Cze 2008 18:37
    ombre24
    Poziom 11  

kacha36 napisał:
    biegunowość napięcia nie ma znaczenia

No właśnie dowiedziałem się, że w tym przekaźniku ma, ponieważ w przypadku właściwego podłączenia "przeskok" stycznika jest "silny" i dobrze słyszalny, natomiast w drugim przypadku jest słaby.

0
  • #4 09 Cze 2008 19:02
    kasjo
    Poziom 25  

Podłącz omomierz pod styki przekaźnika i się przekonasz czy ma znaczenie :)
    Biegunowość ma znaczenie jeżeli wewnątrz jest wbudowana dioda zabezpieczająca (a w tym przypadku takowej nie widzę) :)

0
  • Relpol
  • #5 09 Cze 2008 19:14
    Quarz
    Poziom 43  

kasjo napisał:
    Podłącz omomierz pod styki przekaźnika i się przekonasz czy ma znaczenie :)
    Biegunowość ma znaczenie jeżeli wewnątrz jest wbudowana dioda zabezpieczająca (a w tym przypadku takowej nie widzę) :)
    Niestety, ale nie tylko wtedy... :idea: ...również ma znaczenie dla przekaźników polaryzowanych i bistabilnych... :!: :D
    Ten typ jednak do powyższych nie zalicza się, ZOBACZ, strona 12 na samy dole i strona 13 u góry, ale ma opis: monostabilny.
    Rzecz w tym, iż nie jest to bliżej wyjaśnione, a zwykły przekaźnik też takim jest... :cry:

0
  • #6 09 Cze 2008 20:09
    ombre24
    Poziom 11  

Quarz napisał:
    Rzecz w tym, iż nie jest to bliżej wyjaśnione, a zwykły przekaźnik też takim jest

Ech to poradźcie co mam z tym fantem zrobić, jak w końcu to ustrojstwo podłączyć?
    W zasadzie przed zrobieniem płytki hamuje mnie właśnie podłączenie tego przekaźnika.

0
  • #7 09 Cze 2008 20:20
    monrant
    Poziom 22  

Nie ma znaczenia gdzie plus, a gdzie minus jeżeli chodzi o samą cewkę, tak czy siak wytworzy pole magnetyczne, watpię czy kotwica jest jakoś polaryzowana magnetycznie, może mieć znaczenie w przypadku styków, chodzi o zjawisko "nanoszenia" warstwy materiału z zestyku na zestyk.

0
  • #8 09 Cze 2008 20:29
    ombre24
    Poziom 11  

monrant napisał:
    nie ma znaczenia gdzie plus a gdzie minus jeżeli chodzi o samą cewkę

Nie chce się powtarzać, ale dowiedziałem się że w tym przekaźniku ma. Dlatego dociekliwie i może upierdliwie pytam. Nigdzie indziej nie mogę znaleźć informacji na ten temat i dlatego "molestuje" Was tutaj. Może ktoś miał do czynienia z tym przekaźnikiem. Nie chciałbym potem jeszcze raz dłubać od nowa płytki jak się okaże, że ma być na odwrót.

0
  • #9 09 Cze 2008 20:35
    kasjo
    Poziom 25  

Podłącz omomierz do styków przekaźnika, podaj zasilanie na cewkę i zobacz czy zewrze. Jak nie to podaj napięcie odwrotnie.

0
  • #10 09 Cze 2008 20:37
    Quarz
    Poziom 43  

ombre24 napisał:
    Quarz napisał:
    Rzecz w tym, iż nie jest to bliżej wyjaśnione, a zwykły przekaźnik też takim jest

Ech to poradźcie co mam z tym fantem zrobić, jak w końcu to ustrojstwo podłączyć?
    W zasadzie przed zrobieniem płytki hamuje mnie właśnie podłączenie tego przekaźnika.
    Podstawowa zasada postępowania projektanta (i tu konstruktora) PCB: zanim zaczniesz projektować to wszystkie podzespoły i elementy masz przed sobą... :!: :idea: :D
    Gbybyś się do powyższego zastosował, to nie byłoby tu tego Twojego tematu... :cry: ... na mnie możesz, w tym temacie, już nie liczyć ... :roll:

0
  • #11 09 Cze 2008 20:39
    ombre24
    Poziom 11  

Najprostsze rozwiązania są zawsze najlepsze. Wielkie dzięki kasjo.
    bez komentarza

Quarz napisał:
    zanim zaczniesz projektować to wszystkie podzespoły i elementy masz przed sobą

Akurat mam. Tylko nie wiem co to się tyczy mojego problemu.

Zresztą nieważne.
    Temat możemy zamknąć

0