Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rozszerzanie zakresu pomiarowego i cechowanie WOLTOMIERZA

09 Cze 2008 19:52 6093 5
  • Poziom 2  
    Witam. Mam do zrobienia sprawozdanie, które jest dla mnie niezwykle istotne, tak jak w temacie ujęłam chodzi o rozszerzanie zakresu pomiarowego woltomierza i jego cechowanie. Doszukałam się w necie, że aby wyliczyć rez. posobnika są korzysta się z Ohma i II pr. Kirchhoffa-ok, ale szczerze mówiąc pojęcia nie ma jak to powiązać z treścią i co to w ogóle jest cechowanie woltomierza.
    Jeśli tylko możecie-z góry serdecznie dziękuję za pomoc.
  • Poziom 23  
    Aby rozszerzyć zakres woltomierza należy do niego podłączyć rezystor szeregowo.
    Prąd płynący przez taki układ wymusi spadek napięcia na dołączonym rezystorze więc wyjdzie ci zależność:
    U=Uw+Up
    U-napięcie na zaciskach woltomierza i rezystora podłączonych szeregowo
    Uw-napięcie na woltomierzu
    Up- napięcie posobnika czyli naszego szeregowo dołączonego rezystora.

Uw=I*Rw
    Up=I*Rp
    I=U/Rz=(Uw+Up)/(Rp+Rw)
    Rz=Rw+Rp
    I-natężenie prądu płynące przez ten układ
    Rz-rezystancja zastępcza
    Rw-opór woltomierza
    Rp-opór rezystora
  • Poziom 15  
    sliwek999 napisał:
    Aby rozszerzyć zakres woltomierza należy do niego podłączyć rezystor szeregowo.

...
    To może mi wytłumaczysz do czego służy dzielnik napięcia który podałem w drugim linku?
  • Poziom 2  
    Serdecznie dziękuję za udzieloną odpowiedź...

Co do sugestii, że "pierwsze w googlach"- owszem, ale dopiero po wstawieniu przeze mnie tematu na forum pojawia się on
    pierwszy w opcji wyszukiwania. Gdyby temat związany był z kwestią mojej nieumiejętności, czy lenistwa związanych z wyszukiwaniem odpowiedzi nie śmiałabym zawracać komuś głowy, ale tak nie jest- dosyć wczoraj spędziłam nad poszukiwaniami pełnej odpowiedzi...
    Owszem w internecie są informacje, ale b.ubogie i b.pobieżne.
    Pozdrawiam N.
    Raz jeszcze - baaardzo dziękuję.