Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Megger
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki jest wzmacniacz w KENWOOD KDC-W3041A?

robur 09 Cze 2008 20:01 1133 4
  • #1 09 Cze 2008 20:01
    robur
    Poziom 13  

Czy ktoś wie jaki wzmacnaicz jest w radiu KENWOOD KDC-W3041A ? Zakładam że jest to wzmacniacz scalony i chciałbym wiedzieć jaki, żeby sobie poczytać o nim w katalogu z ciekawości.

0 4
  • Megger
  • #2 09 Cze 2008 20:06
    trance84
    Poziom 28  

Nie ma za wiele co czytać 17W RMS przy 14.4 V na kanał.

Co chcesz jeszcze wiedzieć???

0
  • Megger
  • #3 09 Cze 2008 20:44
    robur
    Poziom 13  

Widzę, że nie wiesz co to jest katalog chyba. Interesuje mnie model scalaka (oznaczenie) użytego w tym radiu. W katalogu są ciekawe wykresy THD od mocy, mocy od napięcia zasilania, THD od częstotliwośći itd.

0
  • #4 22 Cze 2008 12:03
    cargobull
    Poziom 9  

A ja bym chciał zapytać ile jest mocy sunusoidalnej a ile RMS?
    Zdaje sie ze podana moc ciągła 30 Watt to nie to samo :/
    a jak różnica moc ciągła , sinusoidalna a RMS?

0
  • #5 22 Cze 2008 13:11
    robur
    Poziom 13  

W instrukcji jest napisane "full bandwidth power at less than 1%THD, P=30Wx4". Czyli w całym paśmie pracy wzmacniacz ma max 30W przy zniekształceniach THD mniejszych od 1% czyli takich, które są w zasadzie nie zauważalne przez człowieka (takie założenie). Jest również napisane, że Pmax=50Wx4 ale nie wiem po co komu taki parametr, bo zazwyczaj wzmacniacze mocy mają przy swojej maksymalnej mocy (która ponadto jest mocą w impulsie zapewne) również maksymalne zniekształcenia THD np. rzędu 10%, co już jest absurdem (nie da się słuchać). Co więcej moc wydzielana na obciążeniu zależy od impedancji tego obciążenia oraz od napięcia zasilania wzmacniacza. Dlatego właśnie aby móc powiedzieć cokolwiek o mocy najlepiej jest mieć wykres zależności mocy od napięcia zasilania oraz THD.
    Natępną rzeczą są pojęcia RMS czy moc sinusoidalna. RMS (Root mean square) oznacza moc skuteczną, którą oblicza się z odpowiedniego wzoru (średnia kwadratowa). Pojęcie mocy sinusoidalnej zostało, moim zdaniem stworzone przez ludzi, którzy nie bardzo wiedzą o co chodzi. Moc wzmacniaczy mierzy się zazwyczaj podając na wejście sygnał sinusoidalny (np f=1kHz lub przestrajany) i mierząc prąd lub napięcie skuteczne na obciążeniu (np. rezystorze 8ohm). Mierniki cyfrowe, których najczęściej się używa mierzą właśnie wartości skuteczne prądu i napięcia bo mają wprowadzony współczynnik kształtu, który dla przebiegu sin wynosi pierwiastek z dwóch. Tak, więc nie rozumiem po co to pojęcie mocy sinusoidalnej - w takim razie powinny być jeszcze moce trójkątne i może piłokształtne, bo takie sygnały dają generatory. Następna sprawą jest fakt, że taki pomiar mocy sygnałem sin nie jest miarodajny ponieważ nikt nie słucha sinusa tylko muzyki (są podobna jakieś specjalne sygnały do pomiarów, które lepiej "imitują muzykę"). Jeżeli coś źle napisałem to proszę mnie poprawić, nie jestem żadnym specem, ale to wszystko jest w książkach do teorii obwodów i układów elektronicznych.
    Morał z tego wszystkiego jest taki, żeby zanadto nie "podniecać się" mocą, bo dużą moc to może mieć np. czajnik elektryczny i wtedy szybko zagotuje wodę. A to jak głośno będzie grał wzmacniacz zależy od wielu czynników, jak chociażby efektywność głośników.

0