Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Metoda oczkowa, obliczanie prądów - zadanie

09 Cze 2008 20:28 3511 2
 • Poziom 2  
  Hej szukam pomocy. Musze obliczy wszytskie prądy płynące w tym obwodzie metodą prądów oczkowych i potencjałów węzłowych a totalnie nie wiem jak sie za niego zabrać bo liczba oczek i gałezi sprawia mi olbrzymi problem z ułożeniem równań a książki też nie pomagają. a o to ten obwód.... Metoda oczkowa, obliczanie prądów - zadanie
 • Poziom 43  
  budyn09 napisał:
  Hej szukam pomocy. Musze obliczy wszytskie prądy płynące w tym obwodzie metodą prądów oczkowych i potencjałów węzłowych a totalnie nie wiem jak sie za niego zabrać bo liczba oczek i gałezi sprawia mi olbrzymi problem z ułożeniem równań a książki też nie pomagają. a o to ten obwód....
  Metoda oczkowa, obliczanie prądów - zadanie
  Ale jaki w tym problem :?: Zakładam (bo nie narysowałeś), iż są na skrzyżowaniach węzły, mamy więc w powyższym obwodzie:
  - węzłów w =4,
  - gałęzi g =8,
  - gałęzi z idealnymi źródłami prądu gJ =2.
  Na Metodę Prądów Oczkowych - MPO - musisz znaleźć o oczek:
  o = g - (w - 1) =8-(4-1)=5, oraz napisać ro niezależnych równań:
  ro = o - gJ =5-2=3,
  pamiętając przy tym, by gałęzie z idealnymi źródłami prądu były gałęziami własnymi tychże oczek, oraz by w pozostałych trzech oczkach była zawsze co najmniej jedna gałąź własna danego oczka.
  Oczywiście każda z gałęzi musi należeć do jakiegoś oczka - innymi słowy; nie możesz pozostawić żadnej gałęzi która by nie miała swej reprezentacji w napisanych równaniach.

  Natomiast na Metodę Potencjałow Węzłowych - MPW - masz wn niezależnych węzłów:
  wn = w - 1 =4-1=3.
  I tyle też co wn należy ułożyć rw niezależnych równań;
  rw = wn,
  Jednak w jednej gałęzi jest idealne źródło napięcia, więc różnicę potencjałów pomiędzy węzłami gdzie to źródło jest włączone znasz.
  Wobec powyższego, jeśli uziemisz jeden z węzłów tego źródła, to pozostaje o jedno mniej niezależnych węzłów, a więc i o jeden niezależnych równań:
  rw = wn - 1 =3-1=2.
  Czyli wystarczy napisać tylko dwa równania, ale znaną wartość potencjału trzeciego węzła należy uwzględnić w równaniach w/w.

  Forumowa wyszukiwarka działa wyśmienicie, więc zrób z niej użytek i jak wpiszesz tam hasła: MPO oraz drugi raz MPW, to znajdziesz sporo rozwiązanych podobnych zadań - przede wszystkim przy mojej pomocy.
 • Poziom 2  
  Dzięki za pomoc:) Postaram się to jakoś rozwiązać, a do tego mam jeszcze jedno pytanie. Ma ktoś może polską instrukcję do kalkulatora casio fx-991MS ?