Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

RDVV PLL-TRANSM Wykonanie Veehraz Spider

15 Cze 2008 13:06 24795 111
    rami8
    Poziom 20  
    Czyli wg powyższego nie ma się co zabierać do konstruowania tego limitera i filtrów..?? To może ktoś ma jakiś sprawdzony schemat ?? :)
  • PCBway
    djbpm
    Poziom 21  
    mkpl napisał:
    djbpm a gdyby tak dać tego BF245 w układ rególacji wzmocnienia w wzmacniaczu operacynjym nie odwracającym równolegle do tero rezystora od masy ;)

Występuje ten sam problem. Jak chcesz koniecznie to zrobić na tranzystorach, to jedyny układ, który jakoś działa, to wzmacniacz różnicowy z regulowanym źródłem prądu w emiterach. Tym źródłem prądu regulujemy wzmocnienie.
    Zapomnij o dobrze działającym na muzykę limiterze analogowym, nie da się tego prosto i dobrze zrobić (o ile w ogóle się to da na prawdę dobrze zrobić analogowo). Na mikrofon można zrobić limiter analogowy, a nawet trzeba. W praktyce to jest układ ARW, bo chcemy, aby na wyjściu był stały poziom głośności, niezależnie czy mówimy głośno czy cicho.

rami8 napisał:
    Czyli wg powyższego nie ma się co zabierać do konstruowania tego limitera i filtrów..?

Jeśli to coś, co jest na R8-R10, R18-R20 C8-10, C18-20 ma być filtrem, to on jest podobnej jakości jak ten cały "limiter"...
    Jak chcesz sobie policzyć filtr, to teraz na szybkości znalazłem stronę
    http://www.analog.com/Analog_Root/static/techSupport/designTools/interactiveTools/filter/filter.html
    tylko, żeby tego użyć, trzeba mieć chodź odrobinę wiedzy o filtrach (np co to jest rząd filtru, czym się różnią filtry chebyshewa od butterworth itp)

Narysowałem schemat blokowy jak wg mnie powinien wyglądać tor m.cz. Wersja jeszcze nie opracowana do końca, a więc nie przetestowana (nie wiem np jak tor mikrofonu się zachowa, dopiero to kiedyś przetestuje)
    Opisze w skrócie:
    Komputer z softwareowym procesorem audio: Np Energize! MBL4, są też inne, do wyboru, jedne lepsze inne gorsze.
    upc1406 jako regulator głośności, do płynnego ściszania podkładu jak np włączam mikrofon (talkover)
    Preemfaza sprzętowa dlatego, że ta w energize jest jakaś dziwna:)
    W torze mikrofonu mamy filtr 60hz-14khz który wycina uderzenia i szum na wysokich (który mi ściszał górną część pasma ARW). Rozdział pasma jest po to, żeby głoski bezdźwięczne nie ściszały nam głosek dźwięcznych, bo np "sz" "s" po preemfazie ma olbrzymi poziom, który powoduje ściszanie ARW. Po ARW jest sumator i upc1406 którym wyciszam i załączam płynnie mikrofon (sterowanie przyciskiem na mic przez uC)
    Dalej jest sumator toru muzyki i mikrofonu, i ogranicznik amplitudy. Jest on konieczny w przypadku stosowania analogowej preemfazy, która bardzo podbija wysokie tony powodując olbrzymie przekraczanie dewiacji. Jest to wzmacniacz operacyjny pracujący na przesterze, tzn wszystko co powyżej 0dB to obcina. Przy dobrym wyregulowaniu trudno odróżnić na słuch kiedy jest włączony a kiedy nie :) a dewiacje mamy jak od linijki. Generalnie piraci tego nie stosują, przez co mają przester +6dB, którego nie słychać tam gdzie jest bardzo mocny sygnał (czyli u samego pirata w domu, przez co on się upiera, że jest wszystko ok)
    Filtr dolnoprzepustowy wygładza ostre krawędzie sygnału po ograniczniku, filtruje syf wychodzący z przetwornika C/A w karcie muzycznej (softwareowo ograniczam pasmo z karty do 15khz). Koder stereo i rds bazujący na konstrukcji http://www.blue.ukf.pl/mpxcoder.pdf + RDS mojego projektu, który może kiedyś upublicznie, jak będzie się do tego nadawał.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    djbpm
    Poziom 21  
    Schemat zrysowałem przed chwilką, chyba bezbłędnie :)
    Na 2 stopniu regulacja zasilania 0-9V = regulacja mocy wyjściowej.
    Stroimy normalnie ;) tylko niektórzy zapominają o tym, że najpierw się stroi stopnie pod sztuczne, a później dopina się filtry i delikatnie dostraja filtry nie ruszając dopasowania końcówki.
    Pozdrawiam, powodzenia!
  • PCBway
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    djbpm
    Poziom 21  
    Pod 75 filtry należy zastosować inne, oraz wyjdzie inne dopasowanie na wyjściu, czyli będą inne elementy na prawo od kolektora BLY91C, jakie będą to nie wiem, bo nie robiłem pod 75. Pewnie zmaleje pojemność, i wzrosnie indukcyjność.
    Jak załadujesz mu 1,5W na wejście to się pewnie spali. 12V to zdecydowanie za mało,wyjdzie pewnie ze 3W, zalecane jest 28V. Ja zasilam z 25.5 i zdarzyło mi się uruchomić bez obciążenia i się nie spaliło :) zorientowałem się dopiero jak coś mi się zagrzał za bardzo :D
    Wartości indukcyjności dławików nie znam, jak są zrobione to widać na zdjęciu, ich wartość nie jest bardzo ważna. Rezystor z bazy w masę to chyba 18 ohm ale nie wiem, musiałbym odlutować i zmierzyć bo nie widać po kolorach (wlutowałem czarny, nie zgrzał się tutaj). Proponuję dać na początek 18 ohm, a jak zestroisz to go zwiększ, i wyjdzie jeszcze troszku więcej.
    rafal8916
    Specjalista - spawarki
    Veehraz napisał:

Ale nadal nikt nie rozwiązał podstawowego problemu: Dlaczego anteny od CB sa takie krótkie i czy nie możnaby zrobić podobnie z UKF?

Anteny CB są wydłużone elektrycznie poprzez szeregowe dołączenie do promiennika odpowiedniej cewki. Antenę można również skrócić elektrycznie poprzez dołączenie szeregowo z promiennikiem kondensatora o odpowiedniej pojemności.

Można to samo zrobić dla anten UKF, nie ma żadnego problemu. Pamiętaj jednak - im krótszy promiennik tym mniejszy zasięg, praw fizyki nie przeskoczysz.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    mpx-fm
    Poziom 19  
    stosowanie lamp nadawczych ma sens dopiero przy kilowatach , a i tak dla mocy 2-10 KWi tak mozna sptkac wzmacniacze tranzytorowe zlozone zkilku- kilkunatu np takich tranzytorow

http://www.rfglobalnet.com/product.mvc/Model-ARF476FL-RF-Power-MOSFET-0001?VNETCOOKIE=NO
    http://www.rfglobalnet.com/article.mvc/Microsemi-Announces-Flangeless-RF-Power-MOSFE-0001
    http://www.microsemi.com/datasheets/ARF476FL_B.pdf
    http://files.shareholder.com/downloads/MSCC/0...b2a6c0-13a3-4fe2-923c-cc1aa5847c23/246537.pdf

------------------------------------------------
    inny przyklady
    BLF369 produkcji NXP (dawny Philips) http://home.karneval.cz/ok2kkw/blf369.pdf
    86-110MHz 28Volts
    Input/Output 50 ohms
    Pout 500W minimum with a 5 to 7 watt input . (0 ma bias)
    P1dB 550W
    Class C, 18dB gain minimum.
    Small size: only 2.75 in x 5.0 inches
    80% efficiency typical.
    Power requirements 22 Amps @ 28 volts, 500 watts out.
    Designed for FM radio transmitters, This amplifier incorporates microstrip technology and a pair of 350W SD2942 mosfet transistors.
    86-110MHz 48 Volts
    --------------------
    SD2942 (STMicroelectronics) http://www.st.com/stonline/products/literature/ds/11736.pdf
    Designed for FM radio transmitters, This amplifier incorporates microstrip technology and a pair of 350W SD2942 mosfet transistors.
    86-110MHz 48 Volts
    Input/Output 50 ohms
    Pout 700W Minimum with a 6 to 8 watt input watt input.
    19dB gain minimum.
    Low distortion Class B push-pull.
    Small size: only 5 in x 9.0 in
    68% efficiency typical.
    Power requirements 20 to 22 Amps @ 48 volts.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    mkpl
    Poziom 37  
    To ja może tak trochu z innej beczki ;) wyczytałem na googlach, ze mozna zrobić antene z kabla koncentrycznego z którego sciagamy ekran na odpowiedniej długosci (dla UKF 75cm). Zastanawia mnie jakie taka antena ma parametry czy zeczywiscie ma to prawo działać jaką ma impedancje itp
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    rafal8916
    Specjalista - spawarki
    mkpl napisał:
    To ja może tak trochu z innej beczki ;) wyczytałem na googlach, ze mozna zrobić antene z kabla koncentrycznego z którego sciagamy ekran na odpowiedniej długosci (dla UKF 75cm). Zastanawia mnie jakie taka antena ma parametry czy zeczywiscie ma to prawo działać jaką ma impedancje itp

Tak, będzie działało bez problemu. Przez taką operację otrzymujemy antenę liniową o długości około ¼λ (dokłądnie ¼λ dla środka zakresu UKF czyli 98MHz wynosi: 0,765m, czyli możemy przyjąć że około 75cm) . Antenę taką możemy porównać do anten CB-są to równiż anteny liniowe. Co do osiągów to nie będą one zbyt dobre. Należy pamiętać, że wszystkie anteny liniowe mają zysk ujemny (mieżony oczywiście wzgldem dipola półfalowego).
    mkpl
    Poziom 37  
    rafal8916 mnie nie chodzi o zasieg tylko o przetestowanie dopałki ;) bo niemam sztucznego obciazenia
    rafal8916
    Specjalista - spawarki
    mkpl napisał:
    rafal8916 mnie nie chodzi o zasieg tylko o przetestowanie dopałki ;) bo niemam sztucznego obciazenia

Teoretycznie rzecz biorąc powinno to pracować poprawnie, ale w praktyce różnie może być :D
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    mkpl
    Poziom 37  
    Dioda ano bo ten tranzystor jest sterowany ujemnym napieciem bramki :) diode masz wpięta nie bezposrednio a za pomoca wzmacniacza operacyjnego przez co odcinasz diode czyli element nie liniowy od glownego toru audio ;) przez co nie wprowadza szumow i zniekształceń itp.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    rami8
    Poziom 20  
    Witam ponownie..ja jednak postanowiłem wykonać ten limiter z poprzednich postów. Efekt jest ok. Leci sobie z kompa i niespecjalnie trzeba ustawiać parametry korektorem np. Tak więc zadanie wykonane..hahahah..jedynie z dopałką się męczę ale jakoś nie mogę trafić w jakąś sensowną aplikację 2N3632.. :(
    A tak wygląda mój transmiter z tranzystorem końcowym KT925

Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    rami8
    Poziom 20  
    Nie no u mnie jest ok. Nie ma to jakiejś wielkiej mocy ale ładnie pracuje . Czyste stereo przynajmniej na słuch ładnie to brzmi. Pasowałoby wrzucić to na analizator ale niestety nie mam takiej możliwości. :)