Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

RDVV PLL-TRANSM Wykonanie Veehraz Spider

09 Cze 2008 20:36 24471 111
  • Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • #2 09 Cze 2008 22:43
    Krzysiek16
    Poziom 24  

Świetna konstrukcja, tylko nie daj się złapać, bo Ci to zabiorą :p

Veehraz napisał:

SWR przy niej pewnie poniżej 2.

Czy to znaczy, że nie używałeś żadnego reflektometru?
    W jaki sposób zmierzyłeś dopasowanie?

• #3 09 Cze 2008 22:48
    Paprykarz
    Poziom 11  

Skoro siedzi w tym uC to może warto pokusić się o nadawanie ID w RDSie ?

Reszta konstrukcji - szacunek. Trymery chyba z odzysku ; ostatnio widziałem takie podczas sekcji zwłok "Tarabana".

• #4 09 Cze 2008 22:52
    206105
    Użytkownik usunął konto  
  • #5 09 Cze 2008 23:03
    pawel_x
    Poziom 13  

Trochę błąd z obudową, powinna być metalowa.

• #6 09 Cze 2008 23:04
    redelektron
    Poziom 19  

Gratulacje za świetnie wykonany projekt. Estetyka, porządek i przejrzystość. To się chwali :!: Ciężko ostatnio na forum znaleźć tak dobrze wykonany projekt. Jeszcze raz gratulacje :!:

• #7 09 Cze 2008 23:05
    Paprykarz
    Poziom 11  

Z tym RDS to tylko taka propozycja, w końcu jak uC ustawi syntezę, to właściwie nie ma nic do roboty :)

Jeśli chodzi o SWR metry, kiedyś widziałem opis konstrukcji oparty o kawałek grubego koncentryka zamiast linii paskowej na PCB (więc impedancja będzie zależna od typu kabla 75 lub 50 Ohm) . W odcinek kabla między ekran a izolację żyły wsunięte były dwa druty, połączone w przeciwnych kierunkach. A konstrukcja to prosty detektor, nie pamiętam tylko jak się skalowało, pewnie podpinając zamiast anteny rezystory symulujące odpowiednią impedancję.

• #8 09 Cze 2008 23:22
    cybergood
    Poziom 16  

Konstrukcja bardzo udana. Mam tylko jedno pytanie czy ta obudowa jest ekranowana czy ekran stanowią tylko te balach z boku każdej płytki.
    Wszędobylskie w.cz może źle oddziaływać na domowników wiec bezpieczniej by było aby był jeden wielki ekran lub po prostu metalowa obudowa.

• #9 09 Cze 2008 23:27
    206105
    Użytkownik usunął konto  
  • #10 10 Cze 2008 07:48
    Żychw@
    Poziom 16  

Mówiłeś, że nie masz konkretnej anteny, a na zdjęciach jest nawet niezła :P No i pare podstawowych pytań:
    -Ile Cie to kosztowało,
    -W czym projektowałeś płytki (jak poweisz że w eagle to może się przekonam do tego programu :] )
    - no I czy Ci nic nie pływa, bo widziałem na zdjęciach że bodajże tylko 2 cewki są zalane klejem, a reszta stoi i nie przeszkadza to w niczym??

• #11 10 Cze 2008 08:28
    konrad940
    Poziom 22  

Pływać nie może ani trochę bo ma syntezę.

• #12 10 Cze 2008 08:41
    djbpm
    Poziom 21  

Witam! Mam takie drobne uwagi:
    cewki w filtrze wyjściowym są na dużym fi, przez co są bardzo blisko siebie, oraz przez to duże fi, łatwo je przypadkowo rozstroić przy tak cienkim drucie.
    Te cewki zalane klejem w generatorze, miały być filtrem? Jeśli tak, to nie są potrzebne, bo wzmacniacz w klasie C generuje zdecydowanie więcej harmonicznych (chodzi mi o ich moc) niż generator.
    Co do RDSu to procek sterujący syntezą może się zajmować liczeniem ramek, tak właśnie zrobiłem w swoim sprzęcie, który jest w wiecznej przeróbce, dlatego się nim nie chwaliłem.
    Jeśli obudowa nie jest metalowa, to wzmacniacz powinien być w puszce (zamknięty od góry) chodź działania tego raczej nie poprawi, ale z takiego sprzętu po podłączeniu dobrego sztucznego obciążenia, nie powinno być słychać prawie nic :)

A gdzie jakaś obróbka mcz? Na komputerze softwareowa? jak tak, to powinien być filtr dolnoprzepustowy, bo z przetwornika C/A często wychodzi spory syf.

Więcej uwag nie mam (bo nie widzę schematu, być może na szczęście :P )
    Polecam dalej doskonalić konstrukcję, dobrze Ci idzie
    Pozdrawiam!

• #13 10 Cze 2008 08:46
    VSS
    Poziom 21  

Paprykarz napisał:
    Skoro siedzi w tym uC to może warto pokusić się o nadawanie ID w RDSie ?

Reszta konstrukcji - szacunek. Trymery chyba z odzysku ; ostatnio widziałem takie podczas sekcji zwłok "Tarabana".

Jak słucha się muzyki z komputera a chciałbyś RDS trzeba użyć programu AIROMATE. Mo on mozliwość kodowania dźwięku wraz z RDSem poprzez kartę dźwiękową do sygnału MPX który podajesz na nadajnik. Karta dźwiękowa musi mieć procesor VIA Envy24HT. Można je już dośc tanio kupić na pazzegro. Ja mam Hercules Fortissimo 4 i działa z tym programem rewelacyjnie.

• #14 10 Cze 2008 08:55
    radiomechanik
    Poziom 23  

Daj znać - to zabierzemy transmitera na analizator :D

• #15 10 Cze 2008 10:36
    skaktus
    Poziom 37  

Ładna konstrukcja, jednak obudowa kiepska bo standardowa za 8 zł ;)

Jak robiłeś napis na szybce od ekranu ?

• #16 10 Cze 2008 11:13
    radiomechanik
    Poziom 23  

Stara zasada elektroników - nie ważne jak wygląda - ważne jak działa . Co z tego że TX będzie w ładnej obudowie za 180 zeta jak sie okaże że będzie siał harmonicznymi i pilot stereo nie będzie sie trzymał stabilnie . "Wnętrze " jest przecież najważniejsze :D

• #17 10 Cze 2008 11:31
    206105
    Użytkownik usunął konto  
  • #18 10 Cze 2008 11:55
    daroslav15
    Poziom 15  

Mnie zaintrygowało rozmieszczenie diod prostowniczych ;) U nikogo jeszcze nie widziałem rozmieszczenia takiego 'schematowego', tzn elementy na płytce pod pewnym kątem, tak jak wygląda to na schemacie mostka, przeważnie diody widziałem umieszczane równolegle względem siebie, a tylko łączone tak jak powinno być ;)

Na nadanikach nie znam sie za bardzo, ot zbudowałem kiedyś taki na 3 tranzystorach, ale widze sporo pracy włożonej w twój projekt i jestem pod wrażeniem ;) Oby więcej takich konstrukcji. Pozdr

• #19 10 Cze 2008 12:00
    radiomechanik
    Poziom 23  

Dodatkową modulację amlitudy możesz mieć od zasilacza - trzebaby go dobrze odfiltrować i dobre dławiki w szereg wrzucić . Ponadto - patrząc na ułożenie transformatora - to przy zwięksoznym poborze - właśnie akurat przy niedopasowaniu - linie sił pola magnetycznego z rdzenia akurat się układają na cewki filtra - możesz spróbować go ustwić np pionowo albo jeszcze lepiej zasilacz wykoanać jako osobny moduł ... na marginesie większość urządzeń profesjonalnych ma zasilanie osobno .

• #20 10 Cze 2008 12:12
    206105
    Użytkownik usunął konto  
  • #21 10 Cze 2008 13:50
    rami8
    Poziom 20  

Witam. Ja bym proponował wywalić z tego sprzętu transformator. Nie zajmie wiele miejsca jako zasilacz zewnętrzny a i nie będzie bałaganił.

Mam jeszcze pytanko na czym jest zrobiony dopalacz?? Szukam czegoś w granicy 15-20 W. W moim nadajniku siedzi 2N3553 i chciałbym nim coś większego pogonić..

P.S. Solidne wykonanie tylko ta obudowa z PCV>>>>w aluminium lub stali lepiej by się prezentowało..
    :) Pozdrawiam.

• #22 10 Cze 2008 14:08
    206105
    Użytkownik usunął konto  
  • #23 10 Cze 2008 14:38
    rami8
    Poziom 20  

Z tego co pamiętam to impulsowy jak jest blisko jeszcze bardziej sieje. Ja bym przede wszystkim proponował trafo toroidalne. W zwykłym z blach występują o wiele większe prądy wirowe niż w toroidzie.
    Co do obudowy to nie powiedziałbym czy to do końca poliwęglan ,czy nie polipropylen ale tak czy siak jest to tworzywo sztuczne.
    Ja bym na Twoim miejscu solidnie zabudował ten transformator blachą stalową ,taką jak do ekranowania tyle że grubszą.
    Mój transmiter wcisnąłem w obudowę z DVD KORR tylko muszę panel przedni dorobić. Jednak co blacha to blacha.

Tak wygląda mój. Jeszcze do końca daleko ale cóż..Kończy się też miejsce w obudowie jeszcze na kompresor starczy i to wszystko.

• #24 10 Cze 2008 17:03
    206105
    Użytkownik usunął konto  
  • #25 10 Cze 2008 17:09
    rami8
    Poziom 20  

No cóż koder jest ze stronki gdzie jest opisany ten nadajnik.. Działa bardzo ładnie w porównaniu do BA. Miałem kiedyś na BA zrobioną tą wersję z limiterem ale kiepsko to chodziło. Tu jest kwarc 7372800 odpowiednio podzielony i przepuszczony przez filtry. Jeszcze pozostaje mi dołożyć kompresor dynamiki żeby sygnał był nieco stabilniejszy. Schematy wrzucę wieczorem.

• #26 10 Cze 2008 17:10
    mkpl
    Poziom 37  

Veehraz no naprawde fajnie ci to wyszło ;)
    Też kiedyś miałem robic ten nadajnik ale odstraszyła mnie cena tranzystora w PA i postanowiłem poskladać coś własnego projektu który jest już na ukonczeniu (po wielkich przebojach z SAA :| ) Co do modulacji AM ;) to mało prawdopodobne choć moim zdaniem trafo zasilające za słabe w zasilaczu przydały by się jakieś dławiki itp
    Powiedz coś jeszcze o antenie ;) z czego zrobiłeś i jak oraz jak chłodzisz 2N3553. Ja prawdopodobnie zastosuje zmodyfikowana HB9CV (bardzo fajna antenka).

rami8 masz całkowitą rację.
    Zasilenie Tx z syntezą zasilaczem impulsowym to samobójstwo. Mnie przez takowy glupiała synteza przez co omało się nie poddałem.

• #27 10 Cze 2008 17:32
    206105
    Użytkownik usunął konto  
  • #28 10 Cze 2008 18:09
    pipinet
    Poziom 18  

Powinien kolega "usztywnić" cewki.

• #29 10 Cze 2008 18:36
    Kuniarz
    Moderator Projektowanie

Świetny projekt, małe mam pojęcie o elektronice analogowej a zwłaszcza w-cz , ale własny nadajnik to już coś ! Na panel czołowy polecam maskownicę, prosta i skuteczna metoda (którą sam już wielokrotnie użyłem) to wydruk na laserze, wyciąć otwór na wyświetlacz i całość zalaminować. Do mocowania czegokolwiek do panelu przedniego używasz wkrętów wpuszczanych w plastik, na to klejem maskownicę i efekt nieskromnie mówiąc prześliczny ;-)

aaaaa... teraz zauważyłem, że kolega z mojej wioski ! Tym bardziej respekt no i pozdrawiam oczywiście ! :)

• #30 10 Cze 2008 18:53
    206105
    Użytkownik usunął konto