Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Usprawnienie instalacji schodowej.

10 Cze 2008 11:49 3037 14
  • Użytkownik usunął konto  
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 26  
    Projektować można . W tym bloku oświetleniem klatki schodowej zajmuje się ZE ?? .
  • Specjalista elektryk
    Musisz jeszcze powiedzieć skąd wyłącznik np na 5 piętrze będzie wiedział czy idziesz na 6. czy na 4.
    :-) pozdrawiam.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 26  
    czy to jakieś zadanie z pracowni elektrycznej ??
    czy po prostu zwykla zagadka instalatorska ?? łatwiej by bylo to zrobic na easy ale można pomyslec , jaki jest czas na szkic schematu ??
  • Poziom 26  
    w zwiazku z tym że zainteresowała mnie ta zagadka to mam pytanie : czy zastosowaleś podwójne krzyzowe i schodowe czy tylko pojedyncze.
  • Poziom 28  
    Moim zdaniem jest to niewykonalne ze względu na wyłączanie światła osobie która jest na innym piętrze. Piszesz że idąc w górę naciskasz wyłącznik na 3 piętrze i gasną światła na parterze, 1 piętrze i drugim? A co jeśli jakaś osoba znajduje się na schodach między pierwszym a drugim piętrem a ty mu gasisz światło bo jesteś na trzecim i wciskasz przycisk? Moim zdaniem bardziej praktycznym rozwiązaniem jest czasowe automatyczne gaszenie świateł, a zapalanie tak jak zaproponowałeś sekcjami co np. 3 piętra. Do wykonania jest wszystko, trzeba tylko trochę pomyśleć, ale trzeba zastanowić się czy to jest praktyczne!? Pewnie powiesz, że automat też zgasi światło, no ok ale użytkownik wie mniej więcej w jakim czasie musi się uwinąć i zawsze na każdym piętrze może ponowić odliczanie czasu. A tu niespodziewanie ktoś zgasi a do wyłącznika jeszcze 15 schodów i co?
  • Spec od Falowników
    Na logikę, ludzie - kto widział 11 pięter bez windy?
  • Moderator Robotyka
    bonanza napisał:
    Na logikę, ludzie - kto widział 11 pięter bez windy?

A ty widziałeś windy w blokach z lat 70/80-tych :D Nie działają przez 70% czasu...
    Swoją drogą, bez problemu można to zrobić na przekaźnikach bistabilnych i przyciskach dzwonkowych.
  • Poziom 11  
    czy nie lepiej byłoby zainstalować fotokomórki na półpiętrach aby każda widziała piętro pod i piętro nad i tam zaplała światło na czas przejścia osobnika na kolejne piętro. Oczywiście to opcja dla najprostszej klatki schodowej bo pewnie niektorych konstrukcji sam nie widziałem :)
  • Poziom 26  
    Mieczysław82 napisał:
    Teraz tak ja jestem na 10 piętrze a w tym czasie wychodzi z mieszkania ktoś na 5 piętrze i ma ciemno.
    Wciska przycisk i Ty masz ciemno, a przeciez napisales, ze:
    Cytat:
    Nie zależnie gdzie i na którym piętrze będzie któryś z użytkowników nie może nastąpić sytuacja, że na wzajem będą sobie wyłączać światło.
    Nie ma takiej mozliwosci, aby na zwyklych wylacznikach zrealizowac inteligentny uklad, gdyz do tego potrzebne by byly jakies urzadzenia pamietajace kolejnosc nacisniecia przyciskow. Np nacisniecie przyciskow w trzech roznych sekcjach z odstepem 1 sekundy spowoduje, ze wszyscy oprocz ostatniego maja ciemno, jest to zgodne z pierwsza czescia Twojego "projektu" ale juz zaprzecza drugiej.

Cytat:
    Zapewniam, że układ jest do wykonania.
    Skoro wykonales to udostepnij schemat polaczen, sam jestem ciekawy jak zrobiles cos, co z logicznego punktu widzenia jest niewykonalne.

Poza tym rowniez mam pytanie, ktore juz zadal jeden z Kolegow, mianowicie, skad wylacznik "brzegowy" wie, czy ja z 6 pietra chce isc na dol czy na gore? Napisales:
    Mieczysław82 napisał:
    Instalacja jest do wykonania i nie potrzeba tu uczyć wyłączników gdzie ja idę.
    Co jest dla mnie totalnie niezrozumiale i prosilbym o wyjasnienie.
    Cytat:
    Filozofia bytu wyłączników nie jest tu potrzebna.
    Filozofie to na razie Ty tworzysz. Elektryka to dziedzina, w ktorej nadmiar filozofii moze zabic. Tu nie ma albo albo, jest schemat polaczen i wg tego schematu uklad dziala. Jesli go posiadasz to go przedstaw, wtedy ocenimy czy jest zgodnie z zalozeniami
  • Poziom 19  
    Panowie elektrycy
    macie do dyspozycji przekażniki BISTABILNE symbol PB
    na których można robić cuda na takich klatkach schodowych i nie tylko
    pozdrawiam

I można uniknąć zapalania światła na wszystkich piętrach