Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
AM TechnologiesAM Technologies
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Naprawa/regeneracja głośnika.

Adam Rz. 14 Lip 2004 08:44 84257 166
    bushmen3k
    Poziom 11  
    witam!
    mam male pytanko odnosnie naprawy glosnikow
    mianowicie chcialbym wymienic gorny resor w glosniku gdm 10/60/4 - czy bedzie to trudne manualnie do zrobienia - kosz w tym glosniku jest zamkniety, nie piszcie jak to robic, bo to mniej wiecej wiem
    i czy jest mozliwosc aby we wlasnym zakresie wymienic cewke w gwizdku gdwk 7/50, i skad taka cewke wziac, a takze jaki jest poziom trudnosci takiego zadania
    z gory dzieki
  • AM TechnologiesAM Technologies
    Ptolek
    Poziom 36  
    Cewke w gwizdku GDWK 7/50 jest łatwo wymienić, wyczyść szczeline, włóż nową membranocewke :), przylutuj wyprowadzenia cewki, przykryj plastikowym frontem, złap śrubki, podłącz do wzmacniacza, w razie potrzeby skoryguj położenie cewki, jak będzie dobrze to dokręć te 3 śruby mocniej i ma grać. Ja cewke kupiłem na giełdzie, tylko najlepiej wziąć głośnik ze sobą i przymierzyć, bo mogą być potem problemy... mi gościu wcisnął taką cewke co miała pasować a nie pasowała, i współczuje jego klientom jeżeli dostali zregenerowane głośniki z taką niepasującą cewką.
    W GDM 10/60/4 trudno będzie wymienić sam resor.. łatwiej byłoby całą membranę, ale charakterystyka głośnika w dużym stopniu zależy od membrany, więc musiałbyś kupić rzeczywiście identyczne jak oryginalne.
    DJCHUCKY
    Poziom 19  
    :arrow: bushman3k
    Nie ma rzeczy niemozliwych. To wszystko o co się pytasz jest do zrobienia. Musisz tyl,ko kupic górny resor do twojego GDM-a i się trochę pobawić. Głośnik trzeba rozkleić. Kosz jest zamknięty, więc do resory dolnego jest uniwmożliwiony dostęp, ale tylko pozornie. Membranę , możla lekko odgiąc i wtedy pojawia się możliwość manipulacji przy dolnym resorze.
    Gwizdek na moim miejscu bym sobie sam przewinął. Moje układy drgające w niczym nie odbiegają od cewek fabrycznych. Bardzo sobie cenię niezależność, więc jeżeli mam coś zepsutego, nieważne co to by było, gośnik, samochód ,pralka, sam używając logikii co tu ukrywać wiedzy, szukam najlepszych rozwiązań napraw.
    -=krakadzil=-
    Poziom 14  
    A co zrobić jak mam "lekko wciśnietą" membrane (tą środkowa) głośnika. Próbwałem wyciągnąć odkurzaczem, ale się boje ;D
    Q-mac
    Poziom 24  
    Nic się nie bój, odkurzaczem to bardzo dobra metoda. Możesz ten krążek (kopułke, oczko, osłonę przeciwpyłową :P) wymienić na inny.
  • AM TechnologiesAM Technologies
    -=krakadzil=-
    Poziom 14  
    Próbowałem odkurzaczem ale poprawiło to stan tylko o jakieś 40-50%. Dzis kolega wspominał mi o metodzie na igłe od strzykawki lub za pomocą szpilki.
    A może po prostu za krótko walczyłem tym odkurzaczem??
    Bartas14pn
    Poziom 14  
    WITAM!!!!!
    Wiem ze temat naprawy jest juz dogłębnie opisany ale mam jednak jeszcze jedno pytanko a mianowicie mam tonsila 25 i problem czy mozna przykleic nową membrane do starej jesli nie jest zniszczona to wazne bo nie wem czy dam rade z wyjęciem starej a i potem złożeniem dokładnie z wycentrowaniem.
    Jeśli ktos tak próbował juz tak robi niech napisze jak mozna to zrobic dokładniej a jesli sie komus nie udało prosze o przestrzeżeni :P.

DZIEKUJE z góry!!!!

P.SChętnie przyjme jakies linki albo cos

Zapalony 14 letni majsterkowicz.
    Grabo
    Poziom 17  
    Jesli nie jest zniszczona to wymien samwe zawieszenia górne.
    Pod zadnym pozorem nie przyklejaj membrany na memrane.
    K master
    Poziom 11  
    Witam panowie i panie! Poszukuję wzorów do nawijania cewek głośników. Chciałbym wyliczyć średnicę drutu nawojowego i jego długość dla odpowiednich mocy. Może są jakieś tabele z tymi danymi?? Proszę o pomoc.
    ghost666
    Tłumacz Redaktor
    A ja sie zapytam o rozpuszczalnik po rac kolejny. Wymieniam w głosnikach (GDN20/40 Tonsila) całą membrane + zawieszenie górne. Odciałem od cewki cały ten układ, trzyma sie teraz li tylko na dolnym zawieszeniu, ale za cholere nie moge sciagnac resztki membrany która została na cewce. Jest ona przyklejona jakimś dziwnym klejem, wygląda mi to na butapren, ale nie jestem pewien.
    No i kolejne moje pytanie - czym sciagnac resztki pianki z kosza? Tylko nożyk i skrobarnie, czy moze przejechać to szmatką z rozpiszczalnikiem? A moze własnie do tego przykleić nowe zawieszenie i bedzie ok?
    Membrane do cewki i zawieszenie do kosza mam zamiar kleić butaprenem, kopułke wikolem, mam nadzieje ze to dobry wybór?
    P.S. moze mi ktoś napisać jak najłatwiej wycentrować membarne przy przyklejaniu jej do cewki? boje sie ze nie podołam
    K master
    Poziom 11  
    No ja na przykład to kleiłem wszystko taką niemiecką odmianą butaprenu (skład ten sam) no i wszystko gra. Według mnie to jak przykleisz kopułkę wikolem to potem w razie potrzeby trudno będzie ją odkleić. Myślę że praktyczniejszy będzie butapren.
    wojtus87
    Poziom 21  
    -=krakadzil=- napisał:
    Próbowałem odkurzaczem ale poprawiło to stan tylko o jakieś 40-50%. Dzis kolega wspominał mi o metodzie na igłe od strzykawki lub za pomocą szpilki.
    A może po prostu za krótko walczyłem tym odkurzaczem??

Przepraszam ze strarszy post odkopuje ale na to najlepszy jest odkurzacz. Aleee, alee nie sam.najlepiej jest najpierw podgrzac kopułke!! np. dobra suszarką albo opalarką (no to jest "ciezki" sprzet wiec trzeba uwazac ;) )

Ja swojego alpharda tak wyciagałem i jest jak nowka :D
    w@mpir
    Poziom 18  
    Mam pytanie odnośnie wymiany samej membrany z zawieszeniem górnym, jak należy usunąć odkleić resztki starej membrany od cewki nie uszkadzając jej bo jest nawinięta na papierze i jak wycentrować i przykleić nową membrane aby nie było tarcia cewki o magnes, zamierzam kupić membrane z zawieszeniem produkowaną przez "STX".
    Załączone zdjęcie pokazuje mój głośnik z resztka membrany, którą musze usunąć.[/img]
    Banasiewicz02
    Poziom 31  
    "skalpel siostro...skalpel!"
    Bartas14pn
    Poziom 14  
    Po pierwsze to tą kopułke usuń a potem jak mówił kolega Banasiewicz skalpel nozyk. Choc ja osobiscie to rozcinam podłuzne paski i wyrywam ale to jak kto woli POWODZENIA
    kaczuss
    Poziom 10  
    Sory ale nie działa ta strona z instrukcja jak naprawić głośnik ze zdjeciami
    www.akustyka.tk prosze o pomoc
    Bartas14pn
    Poziom 14  
    kaczuss napisał:
    Sory ale nie działa ta strona z instrukcja jak naprawić głośnik ze zdjeciami
    www.akustyka.tk prosze o pomoc

Prosze u przejmie tam jest ten plik i zdjecia
    (Mam nadzieje ze sie autor nie obrazi)

Pozdro i powodzenia
    brachu_sq8diett
    Poziom 16  
    witam a znacie może jeszcze inne strony z częściami do głośników oprocz www.umifon.pl ? potrzebuję górne zawieszenie do starego blaupunkta w samochodzie. Lepiej zregenerować go niż kupic noname na giełdzie :) a co do giełdy to zobaczę czy tam są częsci do głośników bo u mnie w sklepach nie ma ;/
    hacker
    Poziom 26  
    Witam !!
    kolego Wampir:
    resztke po starej membranie na cewce mozna łatwo i szybko usunąc używając acetonu, który rozpuszcza butapren. Namaczasz miejsca na cewce gdzie sa pozostalosci i zeskrobujesz nożykiem. Ja miałem wokół cewki dodatkowo cos w rodzaju pierścienia z jakiegos lakieru którym byla przyklejona membrana do cewki ale po wewnetrznej stronie pod kopułką przeciwpyłową. Na szczęście dało się to usunąc namaczając rozpuszczalnikiem do farb czyli benzyna ekstrakcyjną :D
    pozdrawiam....
    korczi
    Poziom 2  
    Witam. Mam problem ze swoimi kolumnami po wczorajszej imprezie. Bylo wszystko git wczoraj graly bez problemowo dzis natomiast po podlaczeniu ich w domu okazuje sie ze w obu nie graja glosniki basowe. Zadne kable sie nie poodłanczały wszystko wyglada z tej strony dobrze. Nie znam sie na tym kompletnie ale gdy sie przygladałem temu głosnikowi podniosłem membrane do góry i wtedy glosnik zacza grac gdy puscilem znow nie gra. Moglby ktos udzielic jakiejs rady:) bylbym bardzo wdzieczny za jakies wskazowki:)
    jever
    Poziom 1  
    Witam.Panowie jestem zrozpaczony przestał grać mi głośnik w aucie: 20cm basówka nigdy nie pierdział. Jak się go dociśnie na zawieszeniu to gra jak się puści to jeszcze przez chwilkę gra i znów przestaje. Jestem kompletnie zielony, jak się zabrać za naprawę i czy wogóle cos da się z tym zrobić mam wycięte otwory w półce a jazda z jednym niegrającym głośnikiem mnie nie satysfakcjonuje. Zacząć od demontażu magnesu czy odrywania membrany (odklejania) ?? Co potem?? Cos sie tam odkleiło ??
    Z góry dziękuję za jakiekolwiek informacje i wskazówki
    Pozdrawiam Jever [/img]
    <makaron>
    Poziom 10  
    korczi kolego! spadły z nich cewki. Przypomnij sobie czy na końcu imprezy nie dwaliście czadu potem wyłączyleś sprzet...... przegrzałeś poprostu klej który trzyma cewkę na karkasie i wystarczyło kilka minut aby cewka sie zsunęła z karkasu. Powiadasz, że jak wypchniesz membranę to głośnik zaczyna grać. Musiałbyś napisać do kolegi DJCHUCKY on napewno ci pomoże. mnie sie wydaje. Że jest to głośnik 30cm w mniejszych zazwyczaj pękają karkasy i głośnik by trzeszczał i to bardzo. Ty powiadasz że on gra.
    Wydaje mi się że Tobie się wydaje. Cewka sie zsunęła z jednej strony zatem jest krzywo i raczej musi ocierac. To nie może dobrze grac. Nie wiem jakiej pomocy oczekujesz. chcesz je własnoręcznie naprawic? Jasne, że sie da jesli tylko jesteś sprawny manualnie i masz dobre nerwy, a przede wszystkim chcesz. pozdro... ps Pomoge Ci jeśli jeszcze to Sie interesuje
    maly1991
    Poziom 11  
    Witam, przeglądałem już kiedyś temat i postanowiłem wtedy odnowić moje kolumny space 86 (jakiś rok temu) Wtedy nie wyszło mi to zbyt dobrze, okazało się że źle wycętrowałem cewkę i oba głośniki grają nie równo (jeden gra głośniej, a drugi przy mocniejszym podbiciu jakby gdzieś "pukał") Teraz kupiłem altusy 110 i również chciałbym je zregenerować i tu pojawia się moje pierwsze pytanie- w jakieś pozycji zablokować cewkę? Zastanawiam się również czy nie wymienić samego resora górnego ponieważ pozostała część mębrany jest w całkiem niezłym stanie. Chciałbym aby było to zrobione dobrze, jak sądzicie co będzie lepszym rozwiązaniem wymiana całej mębrany, czy może samego resora?
    hacker
    Poziom 26  
    Witam !!
    Ja powiem tak:
    najlepsza jest wymiana samego resora, ze względu na jakość dzwięku i koszty, ale z drugiej strony ta czynność jest najtrudniejsza, ponieważ trzeba idealnie równo przykleic ten resor.
    Pozdrawiam...
    hacker
    Poziom 26  
    Witam ponownie !!
    mam pytanie:
    czy jest jakiś dobry sposób aby w miarę równo przykleić kopułke do membrany :?:
    Pozdrawiam...
    AVG
    Poziom 30  
    w sumie jest przyłóż sobie kopułkę do membrany i odrysuj sobie lekko ołówkiem w miejscu wg. Ciebie centralnym i potem przyklejaj w tym miejscu
    Deadly
    Poziom 12  
    Mam pytanie. Będę regenerował gds'a 30/30 i mam cewek która jest do GDN 30/60 lecz pasuje do gds'a, gdzieś tu czytałem ze w GDS30/30,GD30/50, GDN30/60 jest ten sam kosz i magnes. Czyli jak zregeneruje tego gds'a to będzie gdn 30/60 ?? membrana jest z zawieszeniem gumowym.

P.S Przepraszam ze tak nie na temat
    kelahcim6
    Poziom 10  
    Witam jestem tu nowy. bacznie sledzilem temat i nie znalazlem odpowiedzi na trapiacy mnie problem. A mianowicie. Posiadam kolumny Altus 140 i z jedna mam problem. Problem jest taki ze glosnik wysoko tonowy (tonsil GDWT 9/40/5) czsem dziala czasem nie. jak przechylam kolumna lub stukne w nia od gory to na chwilke dziala i za chwile przestaje. nie wiem za bardzo co moze byc przyczyna wiec bardzo bym prosil o jakies wskazowki dotyczace usterki, trudnosci i samej naprawy i oczywiscie ile taka naprawa bedzie kosztowac. bardzo zalezy mi na odpowiedzi. Z gory dziekuje i pozdrawiam

PS.Przepraszam za bledy ortograficzne ale mam 16 lat i jestem dyslektykiem