Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prosty zasilacz na LM317 T

tranzystor1204 10 Cze 2008 19:08 15907 31
  • Prosty zasilacz na LM317 T
    Jest to zasilacz którego całkowity koszt wyniósł mnie kiedyś tam już nawet nie pamiętam kiedy z 5 zł, kiedy to przyniosłem ze złomu wieeeelki wór przeróżnych skarbów :)
    Już na elektrodzie prezentowałem zasilacz na tym układzie ale coś tam było źle z przełącznikiem i nie byłem z niego zadowolony bo czasem trzeba było go trochę "trzepnąć" żeby zadziałał.. Pomysł na zrobienie nowego zasilacza zrodził się gdy w garażu natknąłem się na stary regulator napięcia
    Pomyślałem że to idealna obudowa na nowy zasilacz :) i zacząłem szperać w tych swoich skarbach i wygrzebałem kilka potrzebnych rzeczy i zabrałem sie do roboty... Radiator dałem większy niż wcześniej bo taki akurat miałem pod ręką :) pomyślałem sobie żeby może dla lepszego efektu zrobić wentylator?? :) ale że go też nie miałem a w każdym z nas jest trochę z MacGyvera więc zrobiłem go z silniczka, opakowaniu po kremie i płyty CD... dodając potencjometr zrobiłem regulację prędkości wentylatora... Prosty zasilacz na LM317 T
    Z tyłu kratke wyciąłem z plastikowej kratki od starego grzejnika elektrycznego, przykręciłem i pomalowałem razem z obudową

Następnie zrobiłem układ zasilacza, bez projektowania płytki gdyż schemat jest tak banalny że po prostu malowałem prosto ze schematu na płytce.. aby nie kombinować z zasilaniem wentylatora i diody sygnalizującej włączenie wyciągnąłem "flaki" ze starej ładowarki komórki i wmontowałem w płytke... dodałem także jeszcze jeden transformator 12 V i dołożyłem jeszcze mostek prostowniczy ale w taki sposób żeby można było pobierać prąd zarówno wyprostowany jak i przemienny...
    i tak planując panel pomyślałem sobie żeby zrobić jeszcze wskaźnik temperatury radiatora (taki bajer :))) wiec po prostu kawałem bimetalu z wyłącznika temperaturowego od żelazka przykręciłem do radiatorka a od niego nitką do wskaźnika który zrobiłem z cienkiego drucika :) tak że gdy temperatura rośnie nitka pociąga wskazówke ;)
    woltomierz też zrobiłem z takiego prostego wskaźnika elektromagnetycznego od czegoś tam :) wyjścia prądowe w tym wypadku to wyjścia głośnikowe od mini wierzy... całość prezentuje się tak i działa super :)
    Pewnie za chwile dostanę zarzuty za bałagan w środku no ale ze mnie taki juz bałaganiarz że nawet jak sie starałem to nie wyszło ;)

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • #2 10 Cze 2008 19:28
    jajco72
    Poziom 20  

Witam, a ja właśnie pochwalę :) "mnie się podoba, jak panu się podoba" - choćby dlatego że:
    1 części z odzysku
    2 własna inwencja! (ten wentylator,termometr, voltomierz i obudowa :) )
    3 opisany po polsku :)
    aż mnie korci żeby do piwnicy zejśc i poszperać :)
    pozdrawiam
    jajco72

• #3 10 Cze 2008 19:30
    chudy788
    Poziom 15  

Ależ jajco72 mnie też się podoba dlatego tak napisałem

• #4 10 Cze 2008 21:13
    mariuz
    Poziom 32  

Zaraz ktoś się znajdzie i zacznie marudzić na wkręty i "nieprofesjonalne" złącza ;)
    Wierzch przepiękny,świetnie odnowiony, panel przedni też fajny :) I przełącznik taki klimatyczny :D

• #5 10 Cze 2008 21:18
    telemah
    Poziom 27  

Całkiem pomysłowo :!: szkoda tylko że zasilacz ma tak małą wydajność prądową - transformator też nie za duży , ogólnie trochę szkoda takiej dużej metalowej obudowy na taki słaby zasilacz. Możesz skombinować większy transformator i dać LM350 .Co do części z odzysku - to ja sam jestem ich gorącym zwolennikiem :D

• #6 10 Cze 2008 21:22
    tranzystor1204
    Poziom 18  

telemah napisał:
    Możesz skombinować większy transformator i dać LM350 .

No ale to o to chodziło żeby zrobić z tego co miałem :) a ze w złomie znalazłem LM317T to wykorzystałem ;) jakbym znalazł 350 to pewnie bym zrobił na 350 :) no i trafo też taki tylko miałem na 28V a inne mam mniejsze więc ten sie zdał i działa :)

• #7 10 Cze 2008 22:03
    Alana
    Poziom 37  

MacGyver rzadzi!!! Prymitywne ale skuteczne. Tez mam rownie prymitywny zasilacz zrobiony z starego prostownika Bester. Wyglada paskudnie i w srodku jest zbieranina jeszcze gorsza jak u kolegi ale najwazniejsze - DZIALA i jest praktycznie nie do zabicia jakims przeciazeniem czy zwarciem.

• #8 10 Cze 2008 22:20
    Krzysiek16
    Poziom 24  

Dobre, jak działa i z odzysku! A ten wentylator to w ogóle super jest :)
    Tylko zrób jakieś dziury od spodu albo z boku, bo ten wiatraczek to chyba mieli to powietrze w miejscu.

• #9 10 Cze 2008 22:25
    tranzystor1204
    Poziom 18  

Starałem sie o wszystkim pomyśleć więc i wylot na powietrze jest... W "podłodze" pod płytką jest nawiercane 4 rzędy po 4 otwory wiertłem 6 więc spokojnie powietrze się wydostaje :) A pozatym radiator jest stosunkowo duży jak na lm317 i ten układ więc nawet przypuszczam że sie nie bedzie za wiele nagrzewał więc wentylatorek cały czas chodzi na minimalnej prędkości a nawet mogę sobie pozwolić na wyłączenie go gdyż jest wskaźnik temperatury radiatora i mogę obserwować jak temperatura wzrasta zaś potencjometr dobrałem z takim oporem żeby mógł też działaś jako wyłącznik wentylatora...

• #10 10 Cze 2008 22:54
    raczek3
    Poziom 22  

Witam super zasilacz mnie się podoba za to, że:
    1 Części z odzysku
    2 Przemyślana prosta konstrukcja
    3 Ładnie odnowiona obudowa
    4 Super wentylator
    5 DZIAŁA.
    Naprawdę super jest. Pozdrawiam.

• #11 11 Cze 2008 00:06
    dj_volt
    Poziom 22  

Podoba mi się inwencja twórcza. Szybki, prosty i tani zasilacz na demobilach - swojego czasu też coś podobnego wykonałem gdy pilnie potrzebowałem zasilacza regulowanego :)
    Twój zasilacz działa, wygląda (chciałbym, żeby moje kontrokcje tak wyglądały :D ) i jest prosty i tani.
    Super!

• #12 11 Cze 2008 00:24
    Krzysiek16
    Poziom 24  

No to teraz już w ogóle nie ma do czego się przyczepić. Bo w moich konstrukcjach zwykle większy bałagan jest.

• #13 11 Cze 2008 11:12
    zattara
    Poziom 12  

Nie będę powtarzał tego co mówili przedmówcy, ale ciekawi mnie jak udało Ci się wyważyć śmigiełko wentylatora i w jaki sposób wyginałeś łopatki? Na ciepło czy masz jakiś inny, ciekawy sposób?

• #14 11 Cze 2008 11:35
    tranzystor1204
    Poziom 18  

Śmigiełko przyklejone jest do nakładki na ośke silniczka od napędu CD (to co napędze pyte) wiec płyta pieknie na to wchodzi i jak sie przyklei to kręci sie równiutko:) a płytę obciąłem w taki sposób ze mniej więcej równo a potem nałożyłem na większy silniczek całość i podłączyłem i papierem ściernym wytarłem... a wygiąłem na gorąco...

• #15 11 Cze 2008 12:40
    Anaakin2004
    Poziom 12  

Witam. Konstrukcja jest udana. Jak dla mnie 8/10 punktowo (Elementy mechaniczne - minus).
    Co do wydajności prądowej - to sądzę to nie problem, Większej mocy transformator i równoległe tranzystory (...) i wtedy możemy uzyskać bardzo dużo wydajność zasilacza. Ale powracając do tematu - zależy do czego ma służyć? Na podstawie tego i budujemy urządzenie. Pozdrawiam.

• #16 11 Cze 2008 13:38
    Gigantor
    Poziom 18  

To ja może dla odmiany napisze coś mniej miłego. Nie rozumiem jednego: włożyłeś wiele pracy, by obudowa wyglądała estetycznie, a w środku pozostawiłeś/stworzyłeś istną "sodomię i gomorę".
    Poza tym, gdyby LM-a przyczepić do obudowy, zrezygnować można by z radiatora, wentylatora, regulacji prędkości, wskaźnika temperatury.
    Z powodzeniem można by także zrezygnować z płytki - LM a "na pająku" zajmuje mało miejsca, a i na laminacie byś zaoszczędził. Poza tym pająka robi się szybciej.
    Doceniam wkład pracy jaką włożyłeś w ten projekt, ale bez obrazy, dla mnie wygląda to jak przełożenie wszystkich niepotrzebnych rzeczy z szuflady do obudowy.

• #17 11 Cze 2008 14:06
    Anaakin2004
    Poziom 12  

Nie można zaczepić LM na obudowie (nie odprowadzi tyle ciepła co radiator).

• #18 11 Cze 2008 14:16
    msln1
    Poziom 12  

:D wg mnie bardzo dobra konstrukcja,tym bardziej, że części pochodzą z odzysku!gratuluje udanego projektu.Już wcześniej jakiś czas temu zapowiadałem mój zasilacz, ale narazie musze jeszcze go dopracować a poza tym nie mam czym fotek zrobić.Jak zaopatrzę sie w odpowiedni sprzęt to na pewno zamieszczę mój projekt, pomimo, że nie jest tak oryginalny jak Kolegi.A jaką wydajność prądową ma to Twoje trafo?pzdr :)[/quote]

• #19 11 Cze 2008 15:30
    tranzystor1204
    Poziom 18  

Gigantor napisał:
    gdyby LM-a przyczepić do obudowy, zrezygnować można by z radiatora, wentylatora, regulacji prędkości, wskaźnika temperatury.
    Z powodzeniem można by także zrezygnować z płytki - LM a "na pająku" zajmuje mało miejsca, a i na laminacie byś zaoszczędził. Poza tym pająka robi się szybciej.
    i zmieścić całość w pudełku z zapałek... :P Widzę że mam do czynienia z kimś mało ambitnym... Nie zdziwie sie jak w samochodzie nie masz radia bo po co jak i tak można jechać... Pewnie też hamulce odcinasz jedną oś bo po co mają się zużywać jak i jedną zahamuje... :P Człowieku... Troche fantazji... To takie dodatkowe "bajery" które cieszą oko i a mnie już jako konstruktora najbardziej że udało mi sie zrobić takie coś z kupy śmieci... A układy na pająku robią tacy co to sie boją kwasu lub nie wiedzą jak sie za to zabrać.. Płytka na laminacie wygląda lepiej, lepiej jest ją umocować w obudowie i nie ma niebezpieczeństwa zwarć przewodów bo ścieżki raczej sie nie przesuną!!

• #20 11 Cze 2008 16:53
    romil
    Poziom 14  

Z radiem w samochodzie to źle trafiłeś.
    Nie mam radia w samochodzie bo ukradli mi już 2 razy. Straty (koszty napraw) przewyższały za każdym razem cenę radia.
    W temacie zasilacza to zawsze mozna zrobić zasilacz lepszy i bardziej wydajny, ale nie oceniajmy go za to co mógł zrobić tylko za to co zrobił.
    Mój zasilacz na LM317 jest dużo mniejszy, ale też nie jest taki ładny. Poza tym tylko ja wiem gdzie jest jakie napięcie.
    A za jakiś czas kolega może włożyć do tej obudowy dużo lepsze "bebechy".
    8/10

• #21 11 Cze 2008 17:32
    Snikers
    Poziom 24  

a z tego co ja wiem, to ten dzial nie jest do oceniania i komentowania tylko do zadawania pytan (w razie trudnosci/watpliwosci) autorowi na temat projektu aby latwiej zrobic sobie takie cos

jak ktos ma watpliwosci to zapraszam do zapoznania sie z regulaminem

• #22 11 Cze 2008 18:49
    quinty
    Poziom 28  

czy można łączyć LM317T równolegle (chyba to się nazywa mostkowo)w celu zwiększenia wydajności prądowej? albo tranzystory mocy w tym samym celu? jeśli tak, to czy trzeba zmieniać inne elementy? (diody i rezystory na mocniejsze to oczywiste, ale czy trzeba zmieniać ich wartości np. rezystancję rezystorów przy równoległym dołożeniu drugiego tranzystora mocy? sorry za offtopa, ale temat o LM317T a dla takiej głupoty żal zakładać nowego tematu.

• #24 11 Cze 2008 19:26
    telemah
    Poziom 27  

quinty napisał:
    czy można łączyć LM317T równolegle (chyba to się nazywa mostkowo)w celu zwiększenia wydajności prądowej? albo tranzystory mocy w tym samym celu? jeśli tak, to czy trzeba zmieniać inne elementy? (diody i rezystory na mocniejsze to oczywiste, ale czy trzeba zmieniać ich wartości np. rezystancję rezystorów przy równoległym dołożeniu drugiego tranzystora mocy? sorry za offtopa, ale temat o LM317T a dla takiej głupoty żal zakładać nowego tematu.

Właściwie , cały patent z tym dodatkowym tranzystorem polega na tym że tranzystor ten jest włączony do obwodu poprzez dobrany rezystor , rezystor dobiera się tak aby po przekroczeniu jakiegoś określonego prądu tranzystor zaczął przewodzić - wtedy stabilizator steruje tym tranzystorem a cała nadwyżka prądu idzie przez tranzystor a nie stabilizator - stabilizator pełni jedynie rolę sterownika tegoż tranzystora. Zaś poniżej wartości prądu za którą odpowiada rezystor tranzystor ten jest zatkany czyli nie przewodzi - wtedy cała regulacja spada na stabilizator . Oprócz dodania odp. dobranego rezystora i odp. mocnego tranzystora reszta elementów układu nie zmienia się . Stabilizator i tranzystor można z powodzeniem zamontować na jednym radiatorze bez potrzeby odizolowywania ich od siebie.

UWAGA : W przypadku zastosowania dodatkowego tranzystora wbudowane zabezpieczenia przeciwzwarciowe , przeciwprzeciążeniowe i termiczne nie działają poprawnie ! więc należy b. uważać lub zastosować jakieś swoje choćby najprostsze zabezpieczenia

PS.Stabilizatory można na upartego łączyć równolegle - nie polecam jednak takich rozwiązań szczególnie przy stabilizatorach regulowanych
    w ogóle liniowe stabilizatory scalone lubią się wzbudzać gdy łączy się je równolegle - lepiej zastosować jeden o odp. wydajności albo połączyć równolegle z nimi odpowiednio mocy tranzystor.

• #25 11 Cze 2008 20:21
    tranzystor1204
    Poziom 18  

Prosiłbym jednak jesli już ktos komentuje to o projekcie a nie o LM317 bo do tego służą inne fora...

• #27 11 Cze 2008 20:51
    dydelf
    Poziom 12  

Zasilacz fajny, wygląda bardzo dobrze, a co najważniejsze jest skończony i działa. Ja staram się zrobić super zasilacz, robię coraz to nowe próby, zmieniam koncepcję i efekt jest taki, że NIE MAM ZASILACZA!
    Jak coś muszę zasilić kombinuję z różnymi wtyczkowymi, USB z komputera itp. Jak mi to kiedyś pie***nie, to może zdejmę koronę z głowy i zrobię sobie coś takiego.
    pozdrawiam,
    Andrzej

• #28 12 Cze 2008 21:59
    krystian08
    Poziom 16  

Ja składam swój zasilacz od pół roku, czasem warto dobrze przemyśleć konstrukcje niż co chwile grzebać i coś przerabiać. Podstawa to dobrze przemyślany projekt.

• #29 12 Cze 2008 23:23
    dawid512
    Poziom 32  

Bardzo ciekawy zasilacz a na pewno inny niż wszystkie :). Obudowa też niczego sobie a wentylator i wskaźnik temp. to po prostu "zrobienie czegoś z niczego". Mógłbyś jeszcze wyskalować ten wskaźniczek temperatury.

Pozdrawiam.

• #30 13 Cze 2008 16:19
    rafixs
    Poziom 24  

Bardzo fajny pomysł :flasingsmile:
    żeby zamontować wskaźnik temperatury w zasilaczu .
    czego mierzy temperaturę ?????????