Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pralka Haier HDS1000TXVE problem z modułem.

gaarth 10 Jun 2008 20:23 4371 7
Relpol
 • #1
  gaarth
  Level 11  
  Podczas chwilowego zaniku napięcia w sieci w czasie prania, zawiesił się moduł.Od tej pory obroty bębna w czasie prania na niektórych programach gawałtownie spadają, aż w końcu bęben się zatrzymuje. Silnik się nagrzewa, nie daje rady obrócić bębnem i pralkę trzeba wyłączyć , żeby się nie spalił.Myślę, że w tej sytuacji pomógłby restart modułu. Czy ktoś wie jak to zrobić?Z góry dziękuję za pomoc.
 • Relpol
 • #2
  rafalrrrr
  Level 12  
  Spalił się pewnie procek sterujący funkcjami pralki i zwiera styki silnika.
  Pozdrawiam !!!
 • Relpol
 • #3
  MARCIN.SLASK
  Home appliances specialist
  Podobne objawy są gdy uszkodzony jest triak silnika. Albo jedyn z przekażników jest uszkodzony i zasilane jest połowa stojana (wtedy triak powiniem się grzać mocno).
 • #4
  jandrzej36
  Level 17  
  Kolego sprawdź lepiej czy ten bęben się lekko obraca. Bo mnie to wygląda na to że po prostu zatarły ci sie łożyska w silniku lub bębmie. Jeżeli silnik sie nagrzewa to znaczy że dostaje prąd . Dlaczego więc zwalnia?
 • #5
  gaarth
  Level 11  
  Dzieki za podpowiedzi kolegów, ale niestety nie są trafione.Chciałem dodać,że pralka np. przez pół godz. prawidłowo wykonuje swoje funkcje i w pewnym momencie,w czasie ruchów rewersyjnych, zatrzymuje się, silnik buczy i silnie się nagrzewa, nie potrafi obrócić bębnem. Jak zatrzymam program i włącze z powrotem, bęben wykona jeden obrót w lewo i znowu nie daje rady przekręcić w prawo.Jak włączę program od początku, normalnie obraca w lewo i w prawo, a po pewnym czasie sytuacja się powtarza. Triak i przekażniki wymieniłem już wcześniej :cry:
 • #6
  schnauzerman
  Home appliances specialist
  gaarth wrote:
  Triak i przekażniki wymieniłem już wcześniej :cry:


  Może trzeba je sprawdzić, ewentualnie wymienić jeszcze raz
 • #7
  majeczny
  Level 12  
  Miałem taki przypadek w Ardo . Wymieniłem tyrystor , który był rozsypany , diodę 24v , stabilizator oraz podlutowałem nadwątlone ścieżki.Sprawdziłem układ na stole - wszystko Ok. Podłączyłem do pralki - obiawy takie jak u ciebie. Wymieniłem przekaźnik , który miał zwarty jeden styk - nadal to samo.Wymieniłem tranzysor z obwodu sterowania tyrysora- pralka nadal szwankuje. Wszystko niby dobre , a nie działa . Okazało się , że założyłem uszkodzony tranzystor ( zakupiony w sklepie ). Po założeniu drugiego pralka ruszyła. Sprawdź sterowanie tyrystora. Pozdrawiam.
 • #8
  gaarth
  Level 11  
  Powodem niesprawności pralki był uszkodzony kondensator na wyjsciu powielacza, który zwierał napięcie 12V do 8V.Napięcie to z kolei steruje przekaźnikami ruchów rewersyjnych silnika oraz załącza przekaźnik grzałki.W chwili załączenia pralki napięcie 8V jeszcze potrafiło wysterować przekaźniki obrotów silnika i bęben pralki wykonywał swoje ruchy prawidłowo. Problem pojawiał się w chwili, kiedy następowało włączenie grzałki, wówczas 8V okazało się zbyt niskie aby wysterować 3 przekaźniki ( 2 silnika i 1 grzałki). Jeden z przekażników silnika się nie załączał i całe napięcie, które zasilało silnik poszło na uzwojenie stojana, omijając wirnik.Skutki możecie sobie wyobrazić. Dziekuję kolegom za zainteresowanie, pozdrawiam.