Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
SterControlSterControl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Padł panel SIMATIC OP27

10 Cze 2008 20:45 5832 15
  • Poziom 24  
    Witam!

W pracy padł panel jak w temacie: świecą wszystkie diody przy klawiszach a matryca LCD jest przeźroczysta, czasem wyświetla kilka wierszy (o szerokości 1 pixela). Jakiś szpec sprowadzony przez szefa próbował zgrać program, ale stwierdził, że panel nie podejmuje komunikacji. Niedobrze bo kopii softu nie mamy.
    No i pierwszy problem to jak odzyskać program?
    Drugi problem to w co ten program wgrać, bo ten panel już jest niedostępny na rynku, jakim go zastąpić?
    Czy ktoś wie co siadło? Wie mniej więcej jak temu zaradzić lub zna kogoś kto mógłby temu zaradzić?

Pozdrawiam

PS
    Panel:
    Operator Panel OP27 Mono
    6A3627-1JK00-0AX0 76615651
    LB P5 100528491 A06
    Zrobiony w Germany
  • SterControlSterControl
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    Witam !
    Do zgrania programu potrzebny jest ProSave. Jednak z panelu zgrywasz program w postaci skompilowanej, który można przenieść jedynie do takiego samego panelu. Nie ma możliwości podglądnięcia lub zmian w projekcie.
    Odpowiednikiem tego panelu jest obecnie OP270 (jest to jednak panel kolorowy) być może wystarczyłby OP 170. Niestety projekt trzeba będzie zrobić od nowa od zera.
  • Poziom 24  
    Odnośnie PrpSave znalazłem coś takiego
    http://www.automation.siemens.com/WW/forum/gu.../PostShow.aspx?PostID=11360&11360&Language=en
    Jednak, z tego co rzuciłem na to okiem potrzebne są przyciski panelu i ekran do wprowadzania panelu w odpowiedni tryb. A panel nic nie wyświetla i wygląda, że na klawisze też nie reaguje :( (chyba, że można to jakoś w "ciemno" zrobić).
    Co oznacza, że
    Cytat:
    Odpowiednikiem tego panelu jest obecnie OP270

Czy gdybym z padniętego panelu mógł zgrać wsad to będzie on działał pod OP270?
  • SterControlSterControl
  • Pomocny post
    Poziom 14  
    Jesli dobrze znasz maszyne sciagnij program ze sterownika , przeanalizuj go i zrob nowy program do innego panela np.OP17. Moim zdaniem jest to najszybsza metoda. Analiza moze zajac troche czasu zalezy to od stopnia skomplikowania maszyny ale jest to do zrobienia .Jestem tez z tego rejonu w razie czego napisz na GG.

Dodano po 18 [minuty]:

I jeszcze jedna sprawa na czas awari panela dane mozesz wpisywac z laptopa i maszyna bedzie pracowac .Musisz miec oprogramowanie narzedziowe do sterownika , ale podejrzewam ze macie.
  • Pomocny post
    Poziom 19  
    I jeszcze jedna rada.
    Jak wyślesz panel do serwisu SIEMENS-a do Niemiec to najprawdopodobniej
    napiszą że panel jest nie do naprawy i będziesz musiał dopłacić do nowego,
    no i diagnoza też kosztuje ,oraz nie dostaniesz starego(twojego) tylko go "zniszczą" ( bo mnie, uważam ukradziono w serwisie w Niemczech i nie oddano ) Zostaniesz bez panela.
    Możesz jak byś miał taki sam dobry panel, próbować przekładać samą elektronikę (tak robiłem ) zestawiając różne części może coś Ci się uda .
    Zależy na jakiej części jest uszkodzenie.
    Najlepiej jak zaglądniesz do dokumentacji OP.
    Być może sam program jest w "wyciągalnej" kości pamięci.Tego niestety nie wiem.
    Być może najtaniej jest napisać nowe oprogramowanie do nowego panela.
    Może zwróć się do producenta urządzenia.Może mają źródła.
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Producent raczej nie udostępni źródeł za dziękuje (jeśli wogóle udostępni) :)

Jeśli znasz maszynę - albo conajmniej wiesz co było wyświetlane na panelu i masz dostęp do kodu źródłowego sterownika (najlepiej z opisami zmiennych) - czemuby nie napisać aplikacji na nowo. Nie jest to ani trudne ani czasochłonne.
    Jeśli chcesz to zrobić po kosztach - może by użyć tańszego panelu (nie wiem ile kosztuje OP27, ale 4,3'' kolorowy dotykowy panel Weinteka można dostać za około 1k zł, 5,6'' to jakieś 300PLN więcej). Soft do programowania za darmo.
  • Poziom 24  
    Szafa sterownicza, PLC i ten padnięty panel obsługuje nie maszynę a fragment linii produkcyjnej. Linia pracuje już parę ładnych lat a francuska firma, która ją montowała nie jest zainteresowana tym tematem, nic nie udostępni bo już niema co. U nas jak to montowali to nikt nie pomyślał o takich rzeczach jak oprogramowanie, projekt czy wsady do sterowników.
    Narazie linia idzie na automacie. Jest kolega w pracy co był przy montowaniu lini, posiedział tam parę razy jak były awarie bez dokumentacji, z grubsza wie" jak co na co poco". Jednak jego żywioł to stycznikologia, w PLC nie za bardzo, no i mijamy się na zmianach i niema jak pogadać. Narazie próbóję skompletować dokumentację tej linii.
    W pracy jestem od paru miesięcy do tej pory nie dostałem nawet kombinerek, co dopiero mówić o jakimś PCcie. Tematem zajmuję się z ciekawości, kiedy mam nieco czasu bo jestem elektromonterem.

Czyli tak : panel nie reaguje na przyciski, nic nie wyświetla.
    Nie podejmuje komunikacji z urządzeniami zewn.
    Początkowo myślałem, że padła matryca LCD i zarzuciłem pomysł wymiany samej matrycy. Moi wodzowie ściągnęli jakiegoś gościa z resztkami OP27, przełożył matrycę ale to nie było to.
    Potem szukałem w której kości panelu może siedzieć program i będzie to chyba 40 pinowa kość SMD marki AMD: AM29F080B - 90EC 0112MPM K 1997 znalazłem, że to 8Mbit CMOS 5.0 Volt-only, Uniform Sector Flash Memory. Tak że "wyciągalna" nie jest. Przelutowanie wchodziło by w grę ale nikt nie da kasy bez fakturki na ten eksperyment (nawet na zakup na e-bay'u mocno po kosztach).

Poddaliście możliwe drogi działania, będę próbował coś podziałać.
    Narazie próbuję zgromadzić dokumentację maszyny, kombinuję jakiegoś PCta. Obczaję co to za sterownik PLC siedzi w szafie, czym można odessać z niego wsad i spróbuję to zrobić. Trochę to potrwa, napiszę jak idzie.
    Pozdrawiam
  • Pomocny post

Specjalista Automatyk
    Do sterowania parametrami maszyny wystarczy Ci jakikolwiek panel np.Hornera.Oprogramowanie Cscape.Wszystko dostępne na stronce Astora.Jeśli to S7 to ustawisz odpowiedni protokół i pojedziesz po 485.Jeśli S5 to potrzeba jeszcze konwerter TTY<>485 lub TTY<>232.A samo oprogramowanie z panelu spróbuj ściągnąć PROTOOL-em.Jak juz pisano PROSAVE zapisuje skompilowany program i go nie podejrzysz.PROTOOLem możesz edytować.
    Pozdrawiam
  • Poziom 24  
    Sterownik PLC to Allen Bradley SLC 5/03 SLC 500.
    7 modułów wejściowych , 5 wyjściowych.
    Szukam schematu kabelka i jakiegoś oprogramowania do zassania wsadu.
  • Poziom 39  
    SLC 5/03 ma dwa porty komunikacyjne - RS-232 (Ch0) i RS-485 (Ch1)

Jeśli masz RS-232 (albo konwerter z USB) najtaniej kupić sobie końcówki i samemu zrobić kabel. Ewentualnie można kupić - AB 1747-CP3
    Jeśli jednak masz chwile i szkoda Ci pieniążków zwykły kabelek 2-3, 3-2, 5-5 zadziała
    Wg producenta pinout CP3:
    2 - 3
    3 - 2
    4 - 6,1
    5 - 5
    6,1- 4
    7 - 8
    8 - 7

używam pierwszej konfiguracji - i nie ma problemów.

Jeśli nie masz portu szeregowego musisz użyć konwertera 1747-UIC (USB/RS-485)

Do zassania oprogramowania potrzebujesz RsLogix 500 i RsLinx.
    Ten drugi to taka platforma łącząca soft bradleya z urządzeniami (ładujesz i konfigurujesz sterowniki modułów czy protokołów konfiguracyjnych). W większości softu ustawienia paraemtrów połączenia robisz w ustawieniach programu - tutaj jest osobny program. Linx jest dołączany do Logixa.

SLC 5/03 pracuje na protokole DF-1 (trzeba ustawić w linxie).
    JAk już zestawisz połączenie - jest z górki.
    Chociaż (co trzeba zaznaczyć) - Sterowniki z serii SLC500 i Micrologixy nie "pamiętają" komentarzy, nazw zmiennych itp. Dlatego nie posiadając źródła będziesz musiał dogłębnie wgryźć się w program...
    Druga sprawa - w SLC500 porty komunikacyjne można wyłączyć. Można nawet odciąć sterownik od świata żeby nikt już do niego nie zajrzał (bez kasowania programu). Jeśli producent urządzenia był wredny - mógł wyłączyć komunikacje po RS232. Ostatnio widziałem szlifowane scalaki (jakieś CMOS-y) w jednym z urządzeń - więc wszystko jest możliwe...
  • Poziom 20  
    Jak padł mi OP27 ( a nie są dostepne do zakupu ) wymieniłem poprzez firmę Impol-2 na zasadzie wymiany serwisowej . Czyli przysłali mi sprawny ( pewnie po regeneracji ) na rocznej gwarancji a stary uszkodzony zabrali. Koszt kosmiczny , może warto zamienić panel na nowszy np : Proface .
  • Poziom 24  
    Narazie szukam laptopa do 1500 PLN (bez VAT) na który moja firma może dostać ofertę cenową, kupić i dostać fakturkę - biurokracji nie przeskoczy.
    Wymagania sprzętowe średnie, wskazana obecność portu com.
    Zresztą ten temat https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=5311987#5311987
    zawiera i moje rozterki, tyle, że ja mogę zaszaleć do 1,5kzł.

• Specjalista Automatyk
    Więc z ogólnie dostępnych laptopów to jedynie Dell Latitude do tej pory pozostał przy com-ach.Z wcześniejszych modeli coś wybierzesz.
    Pozdrawiam