Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem z siecią bezprzewodową w Viscie

Sharky 10 Cze 2008 23:41 6800 4
  • #1 10 Cze 2008 23:41
    Sharky
    Poziom 13  

Witam!

Mam pewien problem, z którym od kilku dni nie daję sobie rady.
    U znajomego w firmie dotychczas była poprowadzona kablowa sieć komputerowa do kilku pomieszczeń. Z racji tego, że przybyło coraz więcej laptopów z WiFi postawiono też na ten rodzaj połączenia z siecią i internetem.
    Zlecono jednemu informatykowi postawienie AP i skonfigurowanie wszystkich komputerów - same XP HE i jeden laptop HP z Vistą Home Basic na pokładzie.

Tak więc część komputerów pracuje kablowo, a wszystkie laptopy bezprzewodowo (4 sztuki).

Informatyk zainstalował AP TP-Link i wszystko działa teoretycznie OK.
    W sieci udostępnione są na poszczególnych komputerach wytypowane foldery oraz drukarki laserowe.
    Na nowym laptopie HP 6270 (o ile się nie mylę), na którym zainstalowany jest system Vista Home Basic co jakiś czas pojawia się problem. Otóż następuje rozłączenie połączenia i aby ponownie je nawiązać trzeba po prostu wyłączyć i ponownie włączyć WiFi w tym laptopie. Co ciekawe na innych komputerach z XP ten problem absolutnie nie występuje.
    Sądziłem, że być może jest problem z konfiguracją połączenia, jednak w domu, gdzie znajomy ma również bezprzewodowy dostęp do internetu ten problem nie występuje - AP firmy D-Link.
    Jak pisałem, wszystkie komputery bezprzewodowe w firmie nie mają opisywanego problemu i mają dostęp zarówno do sieci lokalnej, jak i internetu.
    Znajomy wezwał wspomnianego informatyka, aby coś na to poradził, jednak w trakcie jego pobytu nie wystąpiło rozłączenie - występuje sporadycznie i w przypadkowych momentach (średnio raz na 1.5 godziny). Informatyk sprawdził konfigurację AP i laptopa, nie stwierdził usterki ale zainkasował pieniądze za przyjazd.

Zostałem poproszony o pomoc, aby znów nie płacić gościowi za przyjazd do firmy, gdy znów się nic nie będzie działo w trakcie jego pobytu.
    W celu sprawdzenia, czy winny jest AP TP-Link postanowiłem zastąpić go routerem WiFi LinkSys WRT54G - akurat do takiego mam dostęp i mogę go wykorzystać na próby.
    Jego konfiguracja nie jest skomplikowana, szczególnie że sam w domu mam model WRT54GL i kilka takich urządzeń już zainstalowałem u znajomych i sprawują się świetnie.

Pokrótce przedstawię topologię sieci w tej firmie.
    Internet - Neostrada doprowadzony jest do głównego serwera, na którym następuje jego rozdzielenie. Z tego co wiem, po rozdzieleniu trafia na switche 8-portowe, a od nich już do użytkowników końcowych.
    W części budynku, w której pracuje znajomy znajduje się switch 8-portowy Edimax, do którego przyłączonych jest 6 komputerów, a do jednego z portów opisywany wcześniej AP TP-Link.
    Sama sieć jak najbardziej działa stabilnie, bo można sieciowo korzystać z udostępnionych drukarek i folderów, a także jest dostęp do internetu. Na innych laptopach Acer i HP z Win XP HE sieć bezprzewodowa również funkcjonuje poprawnie.

Teraz kilka danych o laptopie znajomego, który ma opisywany problem.

W połączeniach bezprzewodowych ma 3 konfiguracje o nazwie Dom, TP-Link i moją LinkSys - wszystkie ustawione na połączenie automatyczne, jeżeli są w zasięgu.
    W domu, przy połączeniu z D-Linkiem wszystko funkcjonuje poprawnie, w firmie przy połączeniu z TP-Linkiem następuje okresowe rozłączanie połączenia, natomiast LinkSys to mój zainstalowany router.
    Wg. pobieżnej oceny wszystkie konfiguracje są identyczne ustawione jako sieć prywatna.

A teraz sedno problemu, z którym się zmagam.
    Przy połączeniu z TP-Linkiem sprawdzając połączenie otrzymuję informacje: połączenie TP-Link, sieć prywatna, sieć lokalna i internet. Do momentu samoistnego rozłączenia wszystko funkcjonuje OK.
    Przy połączeniu z LinkSys uzyskuję analogiczne informacje, tyle że zamiast TP-Link pojawia się wyraz LinkSys.

W celu sprawdzenia poprawności połączenia z LinkSys'em kilkakrotnie zrestartowałem komputer ustawiając jednocześnie w kolejności wcześniejsze automatyczne połączenie niż TP-Linka.
    I tu zacząłem się dziwić, otóż po uruchomieniu komputera sprawdzając połączenie bezprzewodowe pojawia się nazwa TP-Link (LinkSys) - co to oznacza?Zauważyłem, że jest coś dziwnego, bo czasami mam dostęp do sieci lokalnej bez internetu, czasami tylko do internetu, a czasami nie mogę nawiązać połączenia w żadnej sieci. Wykonując funkcję napraw, po zrestartowaniu karty widzę już poprawnie LinkSys'a. Tu też czasami dzieją się podobne problemy, mimo, że cały czas pokazywana jest sieć prywatna z dostępem do sieci lokalnej i internetu.
    Pomyślałem, że być może pracujący jednocześnie AP i router powodują, że komputer głupieje wybierając połączenie między nimi postanowiłem rozłączyć TP-Linka od sieci i zasilania.
    Jakie było moje zdziwienie, gdy po zrestartowaniu komputera znów w nazwie połączenia bezprzewodowego miałem TP-Link (LinkSys). Co ciekawe miałem dostęp do sieci lokalnej i internetu, czyli rzeczywiście pracowałem na LinkSysie, bo przecież TP-Link był fizycznie rozłączony.
    Wykonując funkcje Zdiagnozuj i napraw podobnie jak wcześniej pokazywała się tylko nazwa LinkSys i sieć działa jak chce, tzn. czasami wszystko widać, a czasami nic.
    Znów myślałem, że konfiguracja TP-Link coś tu miesza, więc ustawiłem to połączenia w trybie ręcznym, gdy pozostałe automatycznie.
    Znów po licznych restartach w nazwie połączenia otrzymywałem TP-Link (LinkSys).

Czy ktoś wie, o co tu chodzi i jak uporać się z tym problemem?
    Dodam tylko, że laptopy z Win XP HE funkcjonują poprawnie zarówno na TP-Linku, jak i LinkSysie.

0 4
  • #2 11 Cze 2008 16:01
    ozy2001
    Poziom 28  

Ovislink 5450AP - również ma problem przy pracy z vistą... Rozwiązanie problemu - zmiana karty wi-fi na najgorsze badziewie - działa bez problemu...

Czy laptop wykrywa inne sieci wifi? pracując w budynku?

0
  • #3 11 Cze 2008 17:47
    Jakub_Lech
    Poziom 24  

AP/Routery których oprogramowanie zostało wydane przed premierą Visty nie potrafią bezbłędnie współpracować z tym systemem. Proponuję aktualizację oprogramowania TP-linka do najnowszej wersji jaka została wydana.

Podobny problem miałem na lapku z Vistą i Ovislinku WL-5460AP v2, po aktualizacji do e10 problem przestał występować i sieć działała normalnie.

0
  • #4 11 Cze 2008 19:42
    Piotras_C
    Poziom 20  

Witam

Sprawdź czy we właściwościach sieci bezprzewodowej masz zaznaczone: Połącz nawet gdy sieć nie wykonuje transmisji (brzmienie może być trochę inne ale sens jest taki).

Pozdrawiam

Piotr

0
  • #5 13 Cze 2008 10:43
    Sharky
    Poziom 13  

> Czy laptop wykrywa inne sieci wifi? pracując w budynku?

Wiem, że w budynku jest sieć bezprzewodowa, ale to jest drugi jego kraniec.
    Z tego co pamiętam, to chyba nie wykrywał tej sieci bezprzewodowej.

> AP/Routery których oprogramowanie zostało wydane przed premierą Visty
    > nie potrafią bezbłędnie współpracować z tym systemem. Proponuję
    > aktualizację oprogramowania TP-linka do najnowszej wersji jaka została
    > wydana.

Powiem tak, router LinkSys zaktualizowałem do ostatniej dostępnej wersji.
    Zastanawiam się, może rzeczywiście trzeba zaktualizować TP-Linka - muszę to sprawdzić.

> Sprawdź czy we właściwościach sieci bezprzewodowej masz zaznaczone:
    > Połącz nawet gdy sieć nie wykonuje transmisji (brzmienie może być
    > trochę inne ale sens jest taki).

Wiem, o którą funkcję chodzi, była ona odznaczona dotychczas.
    Po zainstalowaniu LinkSysa zaznaczyłem tą funkcję, jednak miałem kłopoty opisane w pierwszym poście.
    Jak prawidłowo powinna być ustawiona ta funkcja?

0