Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

amplituner kina domowego ONKYO

rubens 05 Paź 2002 11:18 2529 12
  • #1 05 Paź 2002 11:18
    rubens
    VIP Zasłużony dla elektroda

mam amplituner ONKYO i problem mam dwa suby jeden na tonsilu +wzmak na tda7294 drugi na tesli +wzmak na tda 7294
    -pierwszy sub był zrobiony parę lat temu i miał wadę przy głośnym słuchaniu głośnik zniekształcał dźwięk -powód wymiary obudowy nie były odpowiednie (tak mi się wtedy wydawało..)
    -po paru latach postanowiłem zrobić nowy sub w oparciu o teorię i praktykę i zrobiłem drugi na tesli
    -i tu moje zdziwienie -po podłączeniu drugiego przy podobnej głośności też słychać spore zniekształcenia
    postanowiłem poeksperymentować
    1.najpierw myślałem że to wina głośnika -wymienili mi go na nowy -po wymianie bez zmian
    2.poźniej zacząłem sprawdzać wzmak na tda7294 -podłączyłem drugi wzmak i efekt ten sam (drugi wzmak miał mniejsze napięcie zasilające)
    3.podlączyłem do wyjścia ONKYO nini wierze sony, do wyjścia głośnikowego sony-suba i efekt ten sam....
    -tak więc raczej problem wzmacniacza na tda7294 odpada....
    4.stawiam na niedopasowanie wyjścia z amplitunera onkyo z wej wzmaka suba
    -wzmak na tda7294 pracuje w aplikacji producenta
    -suba podłączam do onkyo wyjście o parametrach
    SUBWOOFER PREOUT 1V 470 OHM
    moje pytanie -
    1. na wejście tda nie można podać więcej niż 1.7v -czy wyjście z onkyo 1v-oznacza że max napięcie nie przekroczy1v?
    2.jak to jest z tym dpoasowaniem -jakie parametry powinno mieć wejście wzmaka na tda aby było ok?
    3.jak dokonać prostych pomiarów? -pewnie skończy się na generatorze i oscyloskopie
    jescze jedna uwaga -po podłączeniu sony (wyście subwoofera z onkyo podłączyłem do we uniwersalnego sony ) potencjometr głośności soniaka musiałem prawie dać na max aby była podobna głośność jak z tda no i oczywiście efekt był ten sam
    -wydaje się że onkyo z wyjścia PRE OUT ma za słaby sygnał i wzmak czy na tda czy soniak musi pracować na maxa samemu wnosząc zniekształcenia i dodatkowo wzmacniając zniekształcenia z wy onkyo

-co począć z tym fantem?
    -sory za zbyt długi post ...

0 12
  • #2 09 Paź 2002 08:49
    rubens

troszkę jestem podłamany-czy tylko ja jestem baran i nie wiem jak to jest z tymi we i wy .... pomyślcie i pomóżcie

0
  • #3 09 Paź 2002 09:19
    Kuba_eM
    Poziom 24  

Przy jakiej głośności występuje to zjawisko? Jeśli przy baaaardzo dużej, to kłaniają się przesterowania, a te scalaki nie mają układu soft-clipping... Nie wiem co masz na wejściu subwoofera, ale sprawdź przedwzmacniacz i/lub filtry w elektronice subwoofera, wydaje mie się, że mogą mieć za duże wzmocnienia w stosunku do TDA7294. Oczywiście może być również to o czym piszesz.
    Pomierzyć najlepiej oscyloskopem i generatorem - będziesz widział kształt sygnału. Do testów włącz rezystor zamiast głośnika :lol:
    Pozdrawiam,

0
  • #4 10 Paź 2002 08:44
    rubens

zjawisko jest zarówno przy podaniu sygnału bezpośrednio na tda7294 jak i przez filtr-dolnoprzepustowy ...
    poeksperymentuje w sobotę i niedziele

0
  • #5 22 Paź 2002 09:20
    rubens

temat rozwiązany-przyczyna tda oddawał pełną moc około 68W -po przekroczeniu max amlitudy na we ,obcinał górną i dolną część sinusoidy na wy więc głośnik głupiał

0
  • #6 26 Paź 2002 01:06
    Mirek71
    Poziom 20  

Rubens dzieki za poruszenie tego tematu z Tda - juz chcialem cos takiego zmontowac,ale skoro jest taki slaby to mam go w nosie
    Pozdrawiam
    Mirek

0
  • #7 26 Paź 2002 08:35
    rubens

:arrow: mirek -dla większości użytkowników moc tda jest wystarczająca dla mnie niestety nie mam za duży pokój..
    -spróbuję podciągnąć napięcie do wartości max dla tda i zobaczymy(powinienem uzyskać około 75-80W może styknie)

0
  • #8 26 Paź 2002 14:24
    Mirek71
    Poziom 20  

Z napieciem max uwazaj inne jest w czasie grania i inne w czasie postoju.
    ok.90 W to ja mam teraz na subie i chcialbym poeksperymentowac z jeszcze wiekszym wzmacniaczem.Z tego co widzialem to chyba zbuduje cos na hex-fetach- ludzie dobrze o nim pisza

0
  • #9 26 Paź 2002 14:25
    Mirek71
    Poziom 20  

Z napieciem max uwazaj inne jest w czasie grania i inne w czasie postoju.
    ok.90 W to ja mam teraz na subie i chcialbym poeksperymentowac z jeszcze wiekszym wzmacniaczem.Z tego co widzialem to chyba zbuduje cos na hex-fetach- ludzie dobrze o nim pisza

0
  • #10 28 Paź 2002 08:49
    rubens

jak będziesz miał ciekawy schemat to daj znać
    -w PE 5/2002 jest ciekawy schemat na hex mosfetach 350W -ale to dla mnie za dużo idealnie by było 150W/8 -ohm..
    jeśli nie zdobęde czegoś na mos-fetach to zostanie zrobić wzmak na stk4048..4050

0
  • #12 29 Paź 2002 16:41
    rubens

:arrow: mirek71-pełen wypiard.. :lol: trzeba będzie poszukać kasy -same trafo pewnie ze 150 zeta

0
  • #13 29 Paź 2002 18:02
    Mirek71
    Poziom 20  

Rubens - ja zaczynam juz powoli zbierac elementy,koszt samej koncowy to ok. 120 zł ,trafo z 80 zl razy dwa,dodac nalezy jeszcze kondensatorki,mostki i obudowe -troche to jest ,ale jakie brzmienie i POWER !!!

0