Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Novell -"gubi" pliki w jednej ze szkolnych pracown

11 Cze 2008 18:02 2528 11
  • Poziom 29  
    Witam.
    Chodzę do Technikum Informatycznego, jest dopiero pierwszy rok, więc niektóre problemy wychodzą dopiero teraz... Całość jest oparta o Novell (tyle wiem... jestem tylko uczniem...)

W szkole mamy 2 pracownie (ok. 15 stanowisk, nigdy tego nie liczyłem ;) , pracownia A-lepsza, pracownia B-gorsza) + bibliotekę (4 stanowiska).
    W blibliotece i w jednej pracowni (pracownia A") są "dosyć" nowe komputery, (choć i tak kicz jak nie wiem...).
    Powiedzmy że zapisuję na swoim dysku sieciowym w tej pracowni jakiś plik (abc.jpg), 5MB. Na zajęciach z innego przedmiotu, w pracowni B, tego pliku nie widzę... Jednak sprawdzając wolne miejsce na moim dysku sieciowym, ubyło te 5MB. Wpisuję więc w przeglądarkę IE "R:\abc.jpg", o dziwo obrazek otwiera się.
    Inna sytuacja- Zapisuję pliki (animację) z programu Flash na moim dysku sieciowym. Po odświeżeniu folderu, plik znika. Mogę jednak go otworzyć w przeglądarce IE.
    Na jednych zajęciach, nauczyciel stwierdził, że to ze tam tego pliku nie ma, jest wyłącznie moją winą, a prawdopodobność że sam zniknął jest bliska ZERU. Za chwilę, kolega z drugiej strony sali zgłasza to samo. Odpowiedź nauczyciela - taka sama. Innemu jeszcze koledze zniknął cały folder z jego pracami.
    Pomyślałem, że przecież na czymś musze pracować, więc poprosiłem kolegę, który siedział obok, aby jego pracę wysłał na serwer (wspólny). Skopiowałem - praca była widoczna, odświeżyłem - pracy nie ma! Przy próbie ponownego skopiowania, zapytanie od explorera - "czy chcesz zamienić plik (...). Pokazałem to nauczycielowi, który stwierdził, że "coś jest nie tak...". (Heh, tyle to ja też mogę i to bez papierka "informatyk" ;) )
    Dodatkowo serwer zamienia polskie znaki, np. "ł" , na przekreślone "Y"... na słabszych komputerach wykonujemy bardziej zaawansowane operacje, obróbka grafiki, wideo, stacje często się zawieszają... (tylko w pracowni B)

Dlaczego niektóre pliki nie są widoczne? Jak to naprawić, ale tak "raz a dobrze" ? Podobno do ustawiania serwera musi przyjeżdzać "Pan z Poznania"...
  • Poziom 2  
    Witam

Przedewszystkim zobacz, czy masz pokazywanie plików ukrytych i systemowych (jeżeli plik jest ukryty, on jest, ale go nie widać). Zobacz też z innego programu (TotalCommander: opcje->widok->pokaż pliki ukryte i systemowe). Wydaje mi się, że to powinno pomóc.

BTW: kto Wam postawił sieć na Nowellu? Zjeb... go i zmienić admina sieci, a sieć przerobić na NFS - Linux. Ew. Samba... :D

Pozdrawiam
    duzy_18
  • Poziom 29  
    Niestety w tej pracowni nie mamy totalcommandera, ale jak pisałem command.com też nie widzi plików. Pliki nie są poukrywane.
    Nie wiem czemu novell... ja nie mogę zmienić admina, przecież admini to nauczyciele informatyki...

ps. 2 osoby przez problemy z serwerem mają problemy żeby zaliczyć rok (u nauczyciela w laptopie, pliki ze sprawdzianem (film zrobiony w Windows MovieMaker) nie był widowczny (a u drugiego nie chciał się odtworzyć)- CHOCIAŻ na wszystkich innych komputerach było OK!)

ps. Może to Wam coś powie (bo mi niebardzo..)
    http://groups.google.pl/group/pl.comp.sys.nov...06a18964ac/59c22d89103a87b9?#59c22d89103a87b9

Czy mogę coś z tym zrobić sam?

Proszę o jakiekolwiek rady
  • Poziom 27  
    W novelu jest coś takiego jak uprawnienia do pliku/katalogu. Możesz nie posiadać uprawnienia do listowania zawartości katalogu, a móc jednocześnie go otworzyć. W sumie podoba mi się ten sposób nadawania uprawnień, jest dość elastyczny.
    Pozdrawiam.
  • Pomocny post
    Poziom 22  
    W Novell Netware są uprawnienia jakich w innych systemach nie ma i jest tam takie uprawnienie jak listowanie katalogu. Całkiem fajna rzecz, pod warunkiem, że wie się jak go używać. Bardzo przydatna rzecz przy programach kiedy w firmie siedzi syn szefa który nauczył się edytować pliki w notatniku lub hex edytorze i chce się pobawić, wtedy pliki są ale ich nie widać. Potrzebne będą uprawnienia administratora i nwadmin albo console one. Wtedy tylko dostęp do drzewa i zmieniasz.
    Tak na marginesie poza problemem. Każdy system ma swoje wady i zalety i w związku z czym każdy ma inne zastosowania. Sam osobiście uwielbiam linuxa i sam na nim serwery stawiam, ale twierdzenie że Netware jest beeee jest czystą ignorancją i nie znajomością tematu i systemu. Pomimo, że Novell też już przeszedł na linuxa to jednak Netware baaardzo fajnie wspominam i uważam go za naprawdę fajny produkt.
  • Poziom 29  
    Te uprawnienia są pewnie nadawane na określonego użytkownika a nie na stacje. W jednej pracowni widzę wszystko, a w drugiej część moich plików znika (z dysku R, który jest jakby przestrzenią dyskową dla użytkownika, jest to zmapowana jakaś ścieżka serwera)...
  • Pomocny post
    Poziom 22  
    Uprawnienia w NovellNetware są bardzo zaawansowane. I tak może być, że na części kompów może być widać a na części nie. Zależy jak bardzo zkręcony był ten co uprawnienia nadawał.
  • Poziom 29  
    OK, rozumiem.

Wydaje mi się że konfiguracja jest taka sama na wszytskich stanowiskach, a pliki nie są "jakieś specjalne"...
    Pliki są, teoretycznie nawet mogę ich używać, ale ich nie widzę... a co jeżeli będę pisał jakiś sprawdzian/kartkówkę, pliki mi znikną, a będzie ich tyle że nazw nie zapamiętam?

PS. Moi koledzy twierdzą, że problem pojawia się tylko na kilku komputerach w tej pracowni.
  • Poziom 22  
    A znajdź takie kompy które ten problem mają i sprawdź grupę roboczą albo zobacz jak się one logują, na jakie konto, do jakiego drzewa, czy za pomocą nowelowego klienta czy windowsowego.
  • Poziom 29  
    No właśnie to jest dziwne, że wszystko na wszystkich stacjach jest identyczne (oprócz użytkownika, bo nie zmieniamy swoich miejsc). Pliki które znikają nie są charakterystyczne, czy inne od tych, które nie znikają. Z tego co pamiętam należymy do jednej grupy, ale każda klasa w szkole ma inny "kontekst" (czy jakoś tak... ), i jeżeli np. zajęcia przede mną miała klasa 2A, to muszę ten kontekst zmienić na TI 2007
    Korzystamy z klienta nowellowego
  • Poziom 22  
    Nie bardzo gdzie mam zrobić zrzut bo pokazałbym ci jak to fajnie wygląda w nwadminie. Ale jest to zupełnie możliwe, że w jednym kontekście widać pliki a w innym nie. Jest to tylko kwestia jednego ptaszka.
  • Poziom 29  
    Chodziło mi o to, że w obydwóch pracowaniach logowanie wygląda identycznie, a my, jako klasa jesteśmy kontekstem "TI.2007(cośtam...)". Do września nie będę miał dostępu do komputerów szkolnych (wakacje) choć do szkoły mam parenaście metrów. Dzięki za pomoc, mam nadzieje że nasi informatycy sami się z tym uporają, a jeżeli nie to będzie problem :/