Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nagłośnienie dwóch pomieszczeń

mardos 11 Cze 2008 21:43 1273 8
 • #1 11 Cze 2008 21:43
  mardos
  Poziom 10  

  Witam.

  Muszę nagłośnić dwa pomieszczenia ( w jednym 4 głośniki w drugim 2 ).
  Jaką konfigurację polecacie ?
  Czy można skorzystać ze zwykłej "wieży" do doprowadzenie sygnału , czy raczej osobny wzmacniacz. Ile powinien mieć wyjść taki wzmacniacz ( osobno na każdą kolumnę , czy stereo rozprowadzone równolegle).
  Myślałem, czy mógłbym zastosować takie rozwiązanie
  na jeden kanał : 2x8ohm szeregowo (w tym samym pokoju) i 1x8ohm (z drugiego pokoju) równolegle i to samo na drugi kanał .
  Nie jestem pewien czy dobrze kombinuje, czy impedancja wyniesie 8ohm ?

  Pozdrawiam

  0 8
 • #2 12 Cze 2008 00:20
  harrry
  Poziom 15  

  Najlepiej jakbyś znalazł jakiś wzmacniacz 6-kanałowy 8Ω lub 4 kanałów z dobra mocą na 4Ω wtedy podłączasz do jednego 2 głośniki z jednego na jeden kanał następne 2 na drugi i następny jeden z pierwszego pokoju na następny kanał drugi głośnik z pierwszego pokoju, a jak 6-kanałowy to każda kolumna do osobnego kanału i wtedy na każdym kanale jest 8 Ω a przy 4 kanałach to jest na 2 kanałach 4Ω a na 2 następnych kanałach jest 8Ω
  Prawda prawda przepraszam za pomyłki w liczeniu niestety byłem już lekko zaspany i nie doczytałem że ta jedna kolumna ma iść równolegle, a nie szeregowo

  0
 • #3 12 Cze 2008 07:28
  Kamil_153
  Poziom 21  

  Z połączenia kolegi mardos wyjdzie 5,3 om.
  Oporność obliczasz ze wzorów;
  poł rownoległe ;1/Rz=1/R1+1/R2.....+1/Rn
  poł szeregowe ; R=R1+R2.....+Rn

  0
 • #4 12 Cze 2008 09:19
  kortyleski
  Poziom 41  

  Dość enigmatyczne pojęcie "nagłośnienie" ...
  Jeśli jakaś dyskoteka to kolumny aktywne albo osobna końcówka na każdy głośnik/zestaw.
  Jeśli to ma być budżetowe granie do kufla w barze to bierzesz wzmacniacz dwukanałowy (stereo), zadajesz mu funkcję mono aby w obydwu kanałach było to samo.
  Jedno pomieszczenie to cztery głośniki 8 ohm połączone po dwa równolegle i całość szeregowo. Wypadkowa to 8 ohm - to pomieszczenie pod lewy kanał, w drugim dwa głośniki po cztery omy połączone szeregowo - znowu wypadkowa 8 ohm, pod prawy kanał.
  Balansem możesz regulować głośność w osobnych pomieszczeniach, volume służy jako suma...

  0
 • #5 12 Cze 2008 12:04
  przemo-lukas
  VIP Zasłużony dla elektroda

  Kolego napisz dokładnie:
  Jaki budżet?
  Jakim sprzętem dysponujesz?
  Czy zestawy głośnikowe maja grać jednocześnie?

  Możesz na przykład zakupić wzmacniacz z wyjściem pre-out do którego podłączysz drugi wzmacniacz. Dla dobrego efektu stereo i przestrzeni odradzam stosowanie więcej niż jednej pary kolumn.

  0
 • #6 12 Cze 2008 20:59
  kortyleski
  Poziom 41  

  Przemo racja ale kolega nawet nie napisał co i po co chce nagłaśniać.. W barze lepszy efekt da kilka małych głośników odpowiednio rozmieszczonych niż dwie duże kolumny - oczywiście mowa tu o muzyce która służy jako tło dla kufla wypełnionego złocistym trunkiem... Dyskoteka inna sprawa - aby łomot był.

  0
 • #7 12 Cze 2008 21:21
  Tremolo
  Poziom 43  

  W jednym i drugim pokoju ma grać to samo? Ma byc to nadzorowane z jednego miejsca (dwa źrodła dźwięku czy jak?)

  Bo jesli to samo ma grac to mozna po prostu w jednym pomieszczeniu zrobić pseudo-quadro. Wzmacniacz ustawić w pomieszczeniu gdzie jest wiecej głośników. W pomieszczeniu z 4 głosnikami mozna uzyć połaczenia szeregowego. A z drugiego pokoju do tego połączenia dołączyć się równolegle.

  Impedancja będzie troszkę mniejsza niz 8omów ale niewiele bo część mniejszej impedancji skompensują długie przewody w instalacji.

  W pokoju gdzie łączone będą szeregowo głosniki wszystkie musza być takie same bo inaczej będa na siebie wpływac.

  Przydałaby się też rozpiska co to za głosniki i wieża. Nie ma zwykłych wiezy, sa tylko dobre i słabe urządzenia elektroakustyczne.

  0
 • #8 13 Cze 2008 08:53
  mardos
  Poziom 10  

  Co do głośników to się zastanawiam. Dyskoteki nie chcę robić , ale też nie chciałbym aby grały za cicho. pomieszczenia są w piwnicy sufit ok 2.5 m (jedno pomieszczenie ok 40m² drugie 30m²)
  Wolałbym też żeby w obu pomieszczeniach było stereo, więc opcja łączenia wszystkich do kupy odpada.
  Na razie jako wzmacniacz to jest DIORA ( nie pamiętam symbolu "w-" coś tam - segment z zestawu mini DIORA), na wyjściu chyba 30W.
  Tak sobie myślę, że połączyć w 1 pomieszczeniu 2x8Ω=16Ω i do nich równolegle głośnik 16Ω w sumie będzie 8Ω to samo na drugi kanał.
  Tylko nie mam pojęcia jak taka konfuguracja będzie się zachowywać.

  0
 • #9 13 Cze 2008 13:57
  Tremolo
  Poziom 43  

  Kup lepiej drugi wzmacniacz za jakieś grosze (WS 354). Bo moze być tak, ze w jednym pomieszczeniu bedzie cicho a w drugim głośno ze względu na odbicia, pogłos, ilośc ludzi w środku, absorbcje dźwięku (pogłosowy współczynnik pochłaniania), hałas z zewnątrz no i różne impedancje, skuteczności zestawów, różna akustykę pomieszczeń. Wejscia możesz dowoli rozdzielać.

  Jeszcze raz ponawiam jakie głośniki!? Czy to ą szerokopasmowe, Hi-Fi, pół estradowe...

  Połączenie szeregowe odpada zrób lepiej dwa porządne stereo niz pseudoquadro ze względu na to, że błedy jednej zwrotnicy przechodza w takim połączeniu na obie kolumny. Połaczenie równoległe w zasadzie mniej ingeruje.

  Wejścia mozesz rozdzielać do woli na 2-3-4 wzmacniacze i więcej. Czasami mają nawet line-out więc sprawa sie upraszcza.

  Po za tym 40m2 i 30m2 to duże pomieszczenia, wiec byc może bedzie potrzeba czegoś mocnego - lub skuteczne głosniki. Dobrze by było jakby noy wzmacniacz obslugiwał 4 omy w tedy w jednym pokoju mogłbyś obsłuzyć 4 omowe połączenia zwiekszając moc kosztem ciepła na radiatorze wzmacniacza.

  0