Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Technik Elektryk - Faber CK
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dlaczego spalił się dekoder Polsatu?

tulipan13 12 Cze 2008 18:47 1862 11
  • #1 12 Cze 2008 18:47
    tulipan13
    Poziom 10  

Witam,dzisiaj zakładałem esa w skrzynce bespiecznikowej i niechcący odpiełem zero,wyniku czego spalił mi się dekoder polsatu.Mam pytanie dlaczego tak się stało ?

0 11
  • Technik Elektryk - Faber CK
  • #2 12 Cze 2008 20:31
    stomat
    Specjalista elektryk

Odpiąłeś zero do czego ?
    Tak bywa jak dłubie się pod napięciem. Może u Ciebie już jest piątek 13 :)

0
  • #3 12 Cze 2008 21:16
    Elmont
    Poziom 23  

Hmm,odpięcie /zera/ neutralnego nie powinno spowodować zniszczenia
    dekodera.Skoro tak się stało możliwe że Masz gdzieś uziemiony ekran
    kabla konwerter-dekoder, spotkałem taki przypadek który doprowadził do
    sfajczenia sprzętu. Lub przypadkowo w tablicy odpięty przewód neutralny
    dotknął innej fazy i stało się.

0
  • Technik Elektryk - Faber CK
  • #4 12 Cze 2008 21:52
    tulipan13
    Poziom 10  

odpiełem główne zero o listwy,troche zaiskrzyło no i spowrotem szybko wpiołem te zero na listwe,załorzyłem tego esa,wszystko skręciłem,posprzątałem i myślałem że wszystko w porządku,a tu obudowa dekodera letko okopcona:cry:

0
  • #5 12 Cze 2008 22:00
    AndreE_16
    Poziom 13  

Elmont napisał:
    dekodera.

Spowoduje, jeśli na pozostałych fazach pracują odbiorniki o większej mocy niż na fazie do której został podłączony dekoder. U mnie tak zakończyły żywot: ładowarka do tel. i świetlówka kompaktowa, zero przerdzewiało na słupie.

0
  • #6 13 Cze 2008 01:24
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

tulipan13 napisał:
    Witam,dzisiaj zakładałem esa w skrzynce bespiecznikowej i niechcący odpiełem zero,wyniku czego spalił mi się dekoder polsatu.Mam pytanie dlaczego tak się stało ?

Nie bardzo rozumie, jak można przy wymianie esa odkręcić przypadkowo "zero".
    Tak to jest jak za elektrykę biorą się osoby bez wiedzy i pojęcia. Masz kolego nauczkę i ciesz się, że tylko tak to się skończyło.
    Teraz masz odpowiedź dlaczego elektryk musi skończyć szkołę odbyć praktyki i zdać uprawnienia.
    Każdemu się wydaje, że zaczerpnie porady na forum lub w jakieś broszurce i już wie wszystko - a tu kiszka :cry:
    Pozdrawiam.

0
  • #7 13 Cze 2008 09:24
    tulipan13
    Poziom 10  

Panie Łukaszu,moje pytanie było bardzo jasne,a pan mnie tu połucza czego nie robić,zamiast odpowiedzieć mi na pytanie.Widocznie sam jest pan ogrodnikiem jak pan nie umie odpowiedzieć na proste pytanie.pozdro

0
  • #8 13 Cze 2008 09:52
    niutat
    Poziom 37  

AndreE_16 napisał:
    Elmont napisał:
    dekodera.

Spowoduje, jeśli na pozostałych fazach pracują odbiorniki o większej mocy niż na fazie do której został podłączony dekoder. U mnie tak zakończyły żywot: ładowarka do tel. i świetlówka kompaktowa, zero przerdzewiało na słupie.

Zgadza się, w takim wypadku odbiorniki pracują w połączeniu szeregowym ale na napięciu międzyfazowym (400V), na odbiornikach o mniejszej mocy odłoży się odpowiednio większe napięcie. Awaria dość często spotykana.

0
  • #9 13 Cze 2008 11:34
    mkos1
    Poziom 29  

Owszem - masz rację NIUTAT - tak bedzie w przypadku, gdy mamy sieć trójfazową. Po odpięciu przewodu neutralnego na zasilaniu napięcia fazowe zależą tylko od wielkości obciążenia w danej fazie. Im jest mniejsze to wieksze mamy napięcie.
    Jednak kolega tulipan13 nie napisał nam z jaką siecią miał do czynienia bo jeśli to jednofazowa to raczej nie widze powodu aby dekoder mial sie spalić.

:arow: Elmont nie wydaje mi się abyś miał rację. Nie widze żadnych obostrzeń ku temu aby nie było wolno uziemiać kabla antenowego

0
  • #10 13 Cze 2008 12:02
    tulipan13
    Poziom 10  

sieć mam trój fazową,dziękuje za fachowe odpowiedzi

0
  • #11 13 Cze 2008 13:23
    mkos1
    Poziom 29  

tulipan13 napisał:
    sieć mam trój fazową,dziękuje za fachowe odpowiedzi

No to już masz wyjaśnione co, jak i dlaczego.
    Ja niecały rok temu miałem podobny przypadek - jakiś sku^%$^%$n odczepił przewód neutralny na zasilaniu zakladu, który demontowaliśmy i .... uszkodzeniu uległ tez dekoder sat, jeden TV, zasilacz do laptopa, drukarka, zasilacz centrali telefonicznej i jeden duuży UPS (8kVA!).

Dlatego na przyszłość naprawdę warto zwrócić uwagę na ten przewód i jakość jego połaczeń.

0
  • #12 13 Cze 2008 23:56
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

tulipan13 napisał:
    Panie Łukaszu,moje pytanie było bardzo jasne,a pan mnie tu połucza czego nie robić,zamiast odpowiedzieć mi na pytanie.Widocznie sam jest pan ogrodnikiem jak pan nie umie odpowiedzieć na proste pytanie.pozdro

Ja jestem ogrodnikiem? Chyba raczej Ty skoro bierzesz się za instalacje elektryczną nie mając o tym zielonego pojęcia.
    Piszesz, że jest to proste pytanie - skoro takie proste to czemu nie znalazłeś na nie odpowiedzi. Wystarczyło trochę poszperać na forum.
    To samo tyczy się założonego przez Ciebie ( kolejnego już z rzędu ) tematu o różnicówce tzn. jak ją podłączyć.

0
  Szukaj w 5mln produktów