Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czym zabezpieczyć centralkę alarmową przed przepięciami?

13 Cze 2008 01:28 2531 6
 • Poziom 10  
  Ponieważ mieszkam na wsi to zasilanie centralki alarmowej odbywa sie poprzez linie napowietrzne, a jak wiadomo podczas wyładowań atmosferycznych w przewodach lubi sie indukować SEM i w postaci krótkotrwłych impulsów potrafi uszkadzać różnego rodzaju urządzenia. Czym dobrze zabezpieczyć zasilanie centralki alarmowej od przepieć wywołanych przez burze ? I jeszcze chodzi mi o to żeby po zadziałaniu zabezpieczenia nastepował powrót do zasilania centralki z sieci ( chodzi o to że jak sie wyjedzie z domu na dluższy czas a zabezpieczenie by zadziałało bez powrotu do pierwotnego stanu to centralka byłaby zasilana z wewnętrznego akumulatora ).
 • OptexOptex
 • Poziom 21  
  Zastosuj w układzie zasilania ograniczniki przepięć. Polecam np. DEHN, albo OBO Betterman. Skutecznie ograniczają przepięcia w sieci (pod warunkiem prawidłowego doboru). Jedyna wada, to niestety jednorazówki. Ale póki co nie widziałem czegoś skuteczniejszego.
 • OptexOptex
 • Poziom 12  
  Osobiscie proponuje zasilacz UPS. Chociaz to stosunkowo drogie rozwiazanie zapewni Panu dzialanie w przypadku calkowitego braku zasilania w trakcji elektrycznej. Takie zasilacze posiadaja zabezpieczenia antyprzepieciowe wiec nie powinno byc problemu gdy pojawi sie wysoki impuls w sieci. Automatyczne zalaczenie nastepuje przy spadku napiecia ok 180V (ale nie jestem do konca pewien). Dlugosc dzialania zalezy od pojemnosci zastosowanego akumulatora. Centralka nie powinna pobierac maly prad takze moc nie bedzie zbyt "wygorowana".

  Gdyby jednak nie zalezalo Panu na pracy urzadzenia w przypadku braku pradu w sieci to proponuje zastosowanie listwy antyprzepieciowej. Wzaleznosci od klasy ceny wachaja sie od ok 15zl do 100 zl.
  Pozdrawiam
 • Poziom 21  
  raaf.px : nie zgadzam się.
  Listwa po prostu wywali zasilanie (bezpiecznik padnie - mówię o piorunie, a nie ma gwarancji, że impuls nie pójdzie jednak dalej). UPS po impulsie rzędu nastu, dziesięciu KA też nie pomoże. Spali się, tak jak telewizor, lodówka itp.
  Jedynym rozwiązaniem są ograniczniki przepięć stosowane w układach zasilania, montowane w rozdzielni głównej budynku i w podrozdzielniach ( albo w złączu i rozdzielni w przypadku np. domku jednorodzinnego). I oczywiście porządna instalacja odgromowa na budynku.
 • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
  fosforan237 napisał:
  ... ( chodzi o to że jak sie wyjedzie z domu na dluższy czas a zabezpieczenie by zadziałało bez powrotu do pierwotnego stanu to centralka byłaby zasilana z wewnętrznego akumulatora ).

  Długość tego czasu wyjazdowego , powinna być dobrana ilością Ah w samym akumulatorze w zasilaniu awaryjnym centrali alarmowej.

  Przeliczenie jest stosunkowo proste.
  Pobór (prądu) przy 12V w centrali to około :
  centrala (nieznana) około 150mA
  klawiatura jedna sztuka około 30mA
  czujnik 1 sztuka około 8mA

  I tak , jeżeli mamy prosty system alarmowy gdzie wisi nam około 5 czujników ruchu PCP to, 150mA+30mA+(5*8mA) = 220mA
  W przypadku zastosowania akumulatora np. 7Ah wynik czasowy przy spadku napięcia zasilania samego akumulatora (zasilania awaryjnego) wygląda jak :
  7Ah = 7000mA/h
  7000 : 220 = prawie 32 godziny poprawnej pracy całego systemu.

  Analogocznie akumulator 18Ah to prawie 82 godziny.

  I tu szukałbym rozwiązania problemu. Pioruny swoją drogą ale złodziej tez potrafi odciąć zasilanie 230V.

  mielcar
  Cytat:
  Jedynym rozwiązaniem są ograniczniki przepięć stosowane w układach zasilania

  Fachowiec tzw. "pełną gębą" :D
  Bardzo dobrze radzi i firmy , które poleca są sprawdzone.

  Pozdrawiam.
 • Poziom 27  
  Rozważając skutki przepięć od wyładowań atmosferycznych przy zabezpieczaniu systemów sygnalizacji włamania i napadu, należy mieć świadomość, że przy wyładowaniu atmosferycznym następuje indukowanie się potncjałów elektromagnetycznych na liniach alarmowych i to jest częstą przyczyną uszkodzeń tych sytemów.
  Oczywiście zawsze trzeba stosować ochronę przeciwporażeniową i nadprodową, a jeżeli jest to możliwe także przeciwprzpięciową, a dla niektórych obiektów ochrona ta jest obowiązkowa.
  Tak naprawdę nie ma idealnej ochrony przepięciowej, a temat jest tak obszerny, że można mu poświęcić kilka wykładów akademickich.
 • Poziom 12  
  OK radiosystem. Zgadzam sie z Toba ale sam wiesz ze nie rzadko kiedy sie tak stanie i prad podczas burzy wyloczony jest na ponad 6 godz. Mysle ze akumulator wystarczy dla awaryjnego zasilania.