Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mitronik
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

poszukuje kamery z do obserwacji pola 1x1cm

elektrofil 13 Cze 2008 08:39 2942 9
  • #1 13 Cze 2008 08:39
    elektrofil
    Poziom 17  

witam.
    po googlaniu nie znalazłem nic ciekawego, a jak juz to jakoś nie dostałem odpowiedzi na emile z zapytaniami od "handlowców"

a co mi sprawia taki problem, ano kamera do obserwacji namalowanego krzyżyka, niby nic wielkiego, a nawet małe, pole które chciałbym obserwować powinno zawierać sie pomiędzy 1x1 do 3x3 cm, chociaż kamer na mniejsze niż 3x3 cm nie znalazłem.

może wśród Was ktoś miał podobny problem i udało mu sie go rozwiazać,
    lub jest osoba która potrafi mi doradzić gdzie jeszcze mogę szukać?

-kamera najlepiej B/W i nie chodzi o cenę lecz o możliwości wyłapania niebieskiego znaku na jasnoszarym tle. przy oświetleniu czerwonym bardzo ładnie wzrasta kontrast :)
    -komunikacja preferowana analog, ale USB'ekiem nie pogardzę :)
    -rozdzielczość chwilowo bez znaczenia (testy lecz im więcej tym lepiej), docelowo - sie okaże.
    -możliwość bardzo stabilnego zamocowania.
    będzie to fragment układu pozycjonowania.

1 9
  • Mitronik
  • #2 13 Cze 2008 09:36
    pawem1
    Poziom 25  

Z jakiej odległości kamera ma mieć pole widzenia 1x1 do 3x3cm ?, bo najtańszy webcam z odległości 1cm ma takie pole widzenia.

0
  • Mitronik
  • #3 13 Cze 2008 10:20
    elektrofil
    Poziom 17  

dziękuje za szybką odpowiedź, myśle jednak nad zastosowaniem nie koniecznie tanim, experymenty z webcam'ami zdyskwalifikowały je z powodu badziewnej optyki jak do moich zastosowań. mam do obserwacji krzyżyk "wydrukowany" z rozdzielczością 2400dpi (dokładność "druku" 9600 dpi) i che go pozycjonować niekoniecznie z taka rozdzielczością.
    ważna jest obudowa kamery, a raczej możliwość solidnego/stabilnego w czasie zamocowania.

a jeżeli chodzi o odległość to od 3milimetrów do kilku centymetrów.
    rozważam zastosowanie mikroskopu z kamerą, jednak jest to ostateczność z powodu rozmiarów i kłopotu z stabilnym mocowaniem.

nanoszę odpowiednie poprawki w pierwszym poście.

0
  • #4 13 Cze 2008 11:42
    pacraf
    Poziom 16  

witam,

jakis czas temu wpadla mi do glowy calkiem inna idea dotyczaca pozycjonowania, dosc latwa jak sadze do zrobienia nawet bez komputera (taki byl moj warunek).... o co chodzi - o myszke optyczna. ona wlasnie jest zaprojektowana by obserwowac maly fragment "podlogi" i na tej podstawiae szacuje przemieszczenie. nie jest to 1x1 cm, ale mniej, ale jak sadze to u ciebie to 1x1 to tak napisales zeby dać poglad ze chodzi o obserwacje z baardzo bliska... a moze wcale nie o to ci chodzi a moj pomysl jest do bani :) ... ale te myszki dzisiaj to naprawde wypas jesli chodzi o rozdzielczosc, a dodatkowo niektore potrafia emulowac ps2 - czyli odczyt nawet malym atmelkiem...

pozdrawiam serdecznie

co pozycjonowac chcesz, opisz to troche... no chyba ze top secret

0
  • #5 13 Cze 2008 13:07
    elektrofil
    Poziom 17  

-co do kamer z myszek, to przemknęło mi to przez głowę, odpadają z powodu wielkości a raczej małości matrycy:(
    -optyka od skanera także odpada z powodu widzenia 1D
    -kamery z autofocus'em odpadają - nie może mi samoczynnie zmieniać rozmiaru pola obserwowanego (ostrość ustawiona raz, na stałe. odległość kamera obiekt będzie stała)
    dokładniej chodzi o pozycjonowanie krzyżyka składającego się z dot'ów o o rozstępie środków 2400 dpi wyświeconych z rozdzielczością minimum 9600dpi.
    na szczęście krzyżyki są szersze (po obejrzeniu lini0,01mm jest ona za krzywa, będę używał linii od 0,1 do 0,15mm)

a co chcę zrobić? proszę bardzo:
    -złapać krzyżyk w polu widzenia
    -przesunąć pionową kreskę do umownego centrum
    -przesunąć pozioma kreskę do umownego centrum
    - i wydać dźwięk BEEEEP, i to wszystko:)

analizę obrazu i sterowanie krokowcami od napędu "przesuwaczy" robię na avr'ku - a jak-to jest tajemnica:)
    kwestie mechaniczne mam rozwiązane, algorytm pozycjonowania i przetwornik obraz/cyfra w toku....

0
  • Pomocny post
    #6 13 Cze 2008 15:38
    me_super
    Poziom 29  

elektrofil napisał:
    witam.
    po googlaniu nie znalazłem nic ciekawego, a jak juz to jakoś nie dostałem odpowiedzi na emile z zapytaniami od "handlowców"

Obrazowanie makro to kwestia obiektywu. Weź dowolną kamerę, którą łatwo oprogramować, np. MCA-25 Ericssona, inne będzie trudno na AVR.
    Wystarczy, ze będzie mieć dobrą matrycę.
    Zastosuj obiektyw od aparatu fotograficznego np. Zenit, Zorka/FED lub obiektyw od starej kamery Super-8 na taśmę filmową. Odsuń obiektyw od sensora, w pewnym momencie zacznie ostrzyć na płaszczyznę obrazową tuż przed obiektywem. Tak dziłają tzw. pierścienie makro od aparatów foto -- odsuwają od korpusów obiektywy, aby zaczęły ostrzyć na bliskie plany.
    Ale jeszcze prościej: kup na allegro obiektywy z mocowaniem C i CS i kamer przemysłowych i je zastosuj, właśnie odsuwając od płaszczyzny CCD.

0
  • #7 13 Cze 2008 16:01
    elektrofil
    Poziom 17  

kamerkę mam, obiektywy dzisiaj kupie (jak zdążę).
    według kalkulatora

dla odległości 10mm i szerokości 20mm ogniskowa to 2,4 przy kącie 90 stopni więc najbliższy:
    OBIEKTYW CS-2.8 2.8mm F=2.0
    Ogniskowa: 2.8 mm; Jasność: F=2.0; Kąt widzenia
    dla kamery z przetwornikiem 1/3 cala: 81°

dla odległości 10mm i szerokości 10mm ogniskowa to 4.8 a kąt 53 stopnie. najbliższe:
    OBIEKTYW CS-04 4mm F=2.0
    Ogniskowa: 4 mm; Jasność: F=2.0; Kąt widzenia
    dla kamery z przetwornikiem 1/3 cala: 62°

OBIEKTYW CS-06 6mm F=2.0
    Ogniskowa: 6 mm; Jasność: F=2.0; Kąt widzenia
    dla kamery z przetwornikiem 1/3 cala: 48°

podaje, na razie bez sprawdzenia, tak na przyszłość gdyby ktoś miał równie pokręcony pomysł jak ja :)

wkrótce zdam relacje z testów, optyki sam budować nie chce, boje się o stabilność, czas wykonania, itp. tutaj akurat pójdę na łatwiznę konstrukcyjną i wykorzystam gotowce. potrzebuje dwa bliźniacze zespoły, łatwiej będzie kupić. na jeden zespół zamierzam przeznaczyć jednak nie więcej niż 1500pln, a gdyby to się udało na kamerach "lepszych" przemysłówkach to byłoby super

0
  • Pomocny post
    #8 13 Cze 2008 18:48
    me_super
    Poziom 29  

elektrofil napisał:

wkrótce zdam relacje z testów, optyki sam budować nie chce, boje się o stabilność, czas wykonania, itp. tutaj akurat pójdę na łatwiznę konstrukcyjną i wykorzystam gotowce. potrzebuje dwa bliźniacze zespoły, łatwiej będzie kupić. na jeden zespół zamierzam przeznaczyć jednak nie więcej niż 1500pln, a gdyby to się udało na kamerach "lepszych" przemysłówkach to byłoby super

To jest prosta mechanika. Obiektywy C/CS mają gwint M13x0.5 (albo M12), jeśli kamerę będziesz miał w obudowie to wystarczy wytoczyć pierścień z odpowiednim mocowaniem od strony kamery. Zawsze możesz posłużyć się gotowymi podzespołami foto z allegro. W sumie we wszystkim to jest problem ze strony softwareowej, tanie kamery mają zazwyczaj USB, FireWire, composite video; w pierwotnym poście pisałeś o AVR, ja nei wiedzę łatwej obsługi (implementacja usb host, albo przetworniki ADC wideo).
    Na czas testów zamocuj kamerę na np. statywie i podłącz do tv/monitora a następnie zbliżaj/oddalaj obiektyw od matrycy i patrz na obraz.
    W miarę dobry obraz dają kamerki czarno-białe z wyjściem composite wideo z allegro, takie małe za 40-50zł. Stosuję taką do rozmów via skype (+karta TV), bo przy słabym świetle są o wiele lepsze niż creative'y czy logitechy. Jak bardzo chcesz to mogę coś małego z bliska pokazać z takiej kamerki.

0
  • #9 14 Cze 2008 08:22
    elektrofil
    Poziom 17  

me_super napisał:
    W miarę dobry obraz dają kamerki czarno-białe z wyjściem composite wideo z allegro, takie małe za 40-50zł. Stosuję taką do rozmów via skype (+karta TV), bo przy słabym świetle są o wiele lepsze niż creative'y czy logitechy.

pierwsze pozytywne wyniki :) :) :)
    kamera: przemysłówka 420 linii, obiektyw CS-06

przetwornik ADC 1bit 10Mz "hand made" sprawuje się prawie dobrze w realnych warunkach (w ciemności z oświetleniem led-doskonale)
    przetwornik składa się z:
    selektora linii:
    tv line selector
    (skrót coś źle działa trzeba kliknąć to http://elm-chan.org/works/linesel/report_e.html)
    który synchronizuje ADC zbudowany na komparatorze analogowym i SRAM'ie (miałem od SSTV, trzeba było tylko zegar podkręcić i wymienić komparator)

ciąg dalszy testów w poniedziałek jak będę miał dostęp do mechaniki, kupię także cttv o większej rozdzielczości i podkręcę zegar aby zamiast 300 pixeli na linie osiągnąć około 1000.

0
  • #10 01 Lip 2008 11:13
    elektrofil
    Poziom 17  

z drobnym poślizgiem czasowym, zdaje relacje:
    1) wszelkiej maści kamerki usb, z powodu dużej ilości wspaniałomyślnej elektroniki zostały zdyskwalifikowane za:
    -zbyt dokładne rozróżnianie jasności
    -skokową zmianę czułości
    -powolna pracę
    - a nade wszystko za przeskalowywanie pola obserwacji
    2) tanie kamerki B/W
    + dobrze działający balans bieli
    + szybkość
    - efekt rybie oko na krawędziach niezależnie od optyki (za mała odległość)

konkurs wygrały kamery przemysłowe B/W. za rozdzielczość pionowa o wiele lepsza od miniaturowych chinek.

0