Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka Whirlpool AWT 7125 - wyjmowanie rozsypanego łożyska

thigcee 13 Cze 2008 10:22 7871 15
 • #1 13 Cze 2008 10:22
  thigcee
  Poziom 9  

  Teraz już wiem co oznaczał ten hałas podczas pracy pralki :( W każdym razie łożysko od strony biernej jest kompletnie rozsypane. Od strony silnika na pierwszy rzut oka wygląda znakomicie.

  Na wstępie dodam, że spędziłem już parę godzin na szukaniu informacji o moim problemie na elektrodzie i niestety nie znalazłem konkretnej podpowiedzi co powinienem zrobić. Napiszę tu pewnie więcej szczegółów niż potrzeba (np. ceny), ale mam nadzieję, że komuś to się przyda.

  Serwis zawołał 350 zł za wymianę jednej strony, a podobno zalecana jest wymiana od razu z obu stron. Pralka ma ponad 7 lat i w tym momencie robi się to bez sensu. W sklepie z częściami AGD łożysko (w aluminiowej oprawie) kosztuje ok. 60 zł + v-ring 25 zł. Postanowiłem więc spróbować sam.

  No i mam problem już na pierwszym kroku. Nie mogę wyjąć starego łożyska (postanowiłem to zrobić nim zakupię nowe). Próby podważania i WD-40 nie dają żadnych rezultatów - łożysko nawet nie drgnie. W innych wątkach znalazłem informacje, że łożyska się wybija. Ale czy tutaj też to jest konieczne i jak to zrobić, to nie mam pojęcia.

  Czy byłby ktoś tak uprzejmy i wytłumaczył mi jak chłopu na polu, jak się do tego zabrać (nigdy wcześniej nie robiłem takich rzeczy)?

  Poniżej zdjęcie z obrazem sytuacji
  Pralka Whirlpool AWT 7125 - wyjmowanie rozsypanego łożyska

  2 15
 • #2 13 Cze 2008 13:28
  magir
  Poziom 27  

  Coca cola ma świetne właściwości penetrujące i odrdzewiające, położyć poziomo i zalać i zostawić nawet na kilkanaście godzin.W ten sposób odkręcałem nawet najbardziej oporne śruby. Inna sprawa to można by to podgrzać ale widzę tam jakieś elementy z tworzywa sztucznego - więc raczej to nie wchodzi w rachubę.

  0
 • #3 13 Cze 2008 13:30
  Paw_el

  Specjalista AGD

  Witam.
  Wpisz w "szukajkę" "AWT łożyska" i napewno znajdziesz porady jak to zrobić.

  0
 • #4 13 Cze 2008 14:24
  thigcee
  Poziom 9  

  Paw_el napisał:

  Wpisz w "szukajkę" "AWT łożyska" i napewno znajdziesz porady jak to zrobić.


  zrobiłem to już wcześniej. ale teraz dla pewności sprawdziłem jeszcze raz. niestety nie ma nigdzie informacji o technikach zdejmowania tego cholerstwa. wszyscy podchodzą do tego jakby to było oczywiste.

  wczoraj pan z serwisu powiedział tylko tajemniczo, że "są sposoby". no więc ja bym chętnie się dowiedział jakie to są te sposoby, a przynajmniej chciałbym wiedzieć, czy można to zrobić bez specjalizowanych narządzi, czy muszę odkręcać balast, a może wyjmować bęben itp?

  co do maczania w coli, to będzie to trudne do zrealizowania przed wymontowaniem tego z pralki.

  0
 • Pomocny post
  #5 13 Cze 2008 21:04
  eeban
  Specjalista AGD

  to ma zejść bez wyciągania zbiornika i odkręcania przeciwwagi!! podważaj z dwóch stron >>w szkole nazywali na fizyce to dzwignią

  0
 • #6 17 Cze 2008 11:13
  thigcee
  Poziom 9  

  Po odkręceniu balastu udało mi zrobić odpowiednie dźwignie i wyjąłem łożysko. Niestety to co zastałem nie wygląda zbyt dobrze. Oś bębna została elegancko spiłowana (zupełnie jak na tokarce) przez otaczającą ją blachę. Ta blacha pewnie też się spiłowała. Pytanie czy to wszystko da się jeszcze uszczelnić.

  Spiłowanie ma kształt rowka o przekroju w kształcie litery V i jest głębokie na jakieś 1,5 mm. To jest ta jasna, wypolerowana powierzchnia na osi na zdjęciu niżej. Widać tam też wypolerowaną krawędź blachy, która piłowała oś.

  Czy ktoś mógłby rzucić na to fachowym okiem i powiedzieć, czy warto wymieniać łożysko na nowe? Bo ja się obawiam, że przy takich zniszczeniach za chwilę znów wleje się tam woda i sytuacja się powtórzy, a ja będę 85 zł do tyłu.

  Pralka Whirlpool AWT 7125 - wyjmowanie rozsypanego łożyska

  0
 • Pomocny post
  #7 17 Cze 2008 16:26
  zbyszek59
  Poziom 12  

  To jest resztka po łożysku , dolna szalka .

  0
 • #8 17 Cze 2008 19:53
  thigcee
  Poziom 9  

  zbyszek59 i eeban - dzięki za podpowiedzi.

  Udało mi się wyjąć również tą szalkę. Była nieźle wbita w plastikowy zbiornik (jego wystające elementy). Niestety nie widać tego na wcześniejszym zdjęciu.

  Z oględzin wywnioskowałem, że po rozpadnięciu się łożyska, obracająca się oś bębna, trąć o szalkę, przekazywała jej swój ruch obrotowy. Szalka miała wycięcia z wpasowanymi w nie, niewielkimi "łopatkami" wystającymi ze zbiornika, które miały zapobiegać obracaniu się jej. No i całkiem nieźle zapobiegały, bo szalka obróciła się tylko o jakieś 10°. Była tak elegancko wbita w te "łopatki", że nie szybko bym wpadł na to, że nie jest częścią zbiornika.

  Załączam ostatnie zdjęcie. Jakieś sugestie co do opłacalności naprawy? Nie do końca rozumiem w którym miejscu dokładnie następuje uszczelnienie (jedną uszczelkę znalazłem właśnie na szalce, a druga tak się rozpadła, że nawet nie mam pojęcia gdzie była).

  Pralka Whirlpool AWT 7125 - wyjmowanie rozsypanego łożyska

  0
 • #9 17 Cze 2008 20:03
  nares
  Specjalista AGD

  Szalka, to w tym przypadku część łożyska, jego wewnętrzny pierścień(inaczej bieżnia), który nadal tkwi na osi i musisz go zdjąć.
  BTW, nie zauważyłeś że brak wszystkich części rozsypanego łożyska :?:

  0
 • #10 17 Cze 2008 21:22
  thigcee
  Poziom 9  

  nares napisał:
  Szalka, to w tym przypadku część łożyska, jego wewnętrzny pierścień(inaczej bieżnia)


  ehhh... kłaniają się braki w podstawowej wiedzy. przed napisaniem poprzedniego postu próbowałem doczytać co to jest szalka, ale bez powodzenia. więc działałem i pisałem na czuja. może macie jakiegoś linka na ten temat?

  niemniej jednak, zbiegiem okoliczności, po poście Zbyszeka59 udało mi się wymontować kolejny zbędny element.

  nares napisał:
  który nadal tkwi na osi i musisz go zdjąć.
  BTW, nie zauważyłeś że brak wszystkich części rozsypanego łożyska :?:


  hmm... wydaje mi się, że tam już nie da się nic zdjąć i chyba mam już wszystkie części łożyska: pierścień wewnętrzny, kulki, pierścień zewnętrzny wraz z całą obudową i szczątki koronki.

  0
 • #11 17 Cze 2008 22:04
  eeban
  Specjalista AGD

  więc teraz kup łożysko kompletne z V-ringiem i wymieniaj

  0
 • #12 01 Lip 2008 23:21
  thigcee
  Poziom 9  

  Dzisiaj przyszło łożysko i od razu zabrałem się za wymianę. Ogólnie potrzebowałem następujących części:
  - łożysko w metalowej obudowie,
  - blaszka,
  - oring,
  - vring.

  Efektem naprawy było całkiem sporo dymu. V-ring spalił się w wyniku tarcia. Okazało się, że na osi, w rowku w bębnie był kawałek starego v-ringu no i było po prostu za ciasno.

  Jednej rzeczy jeszcze nie jestem pewien, czy v-ring zakłada się cienkim kołnierzem skierowanych na zewnątrz, tak aby ten kołnierz dotykał do blaszki, czy też kołnierzem w stronę bębna? Logicznie by było w stronę blaszki, ale wolę się upewnić.

  Czy zwykły smar uniwersalny do łożysk będzie dobry do posmarowania styku v-ringu z blaszką?

  0
 • #14 02 Lip 2008 14:21
  thigcee
  Poziom 9  

  szypek72 napisał:


  Musiałem zrobić głębszy research, bo ten rysunek zbił mnie z tropu. On jest chyba właśnie zły, a przynajmniej nie zgadza się z opisem w pierwszym poście pod tym rysunkiem i z tymi rysunkami:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=645955
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=965404

  Pierwotnie założyłem to wszystko tak:
  Pralka Whirlpool AWT 7125 - wyjmowanie rozsypanego łożyska

  Szkoda, że wcześniej nie trafiłem na ten post, nie zawracałbym tu teraz głowy. Dzisiaj będę miał drugi v-ring i robię drugie podejście.

  1
 • #15 02 Lip 2008 18:09
  nares
  Specjalista AGD

  Wg rysunku jest prawidłowo, pod warunkiem że wydłubiesz wszystko z gniazda v-ringa i wyczyścisz je.

  1
 • #16 08 Lis 2016 01:43
  wppk
  Poziom 10  

  Moja zawiodła po 14,5 latach. Ale dzięki tematowi i rysunkowi już działa. Bardzo Wam dziękuję!
  Komplet łożyska z uszczelkami ale bez smaru nabyłem po 43 zł sztuka, produkcja włoska - EBI. www.ebisas.com jakby ktoś szukał. Ja w W-wie kupiłem w Popularna :D

  0