Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

jak się zabrac do budowy wzmacniacza? jak policzyć?

13 Cze 2008 12:40 1610 4
 • Poziom 21  
  Witam,
  chcę zbudować od podstaw końcówkę mocy ale nie wiem jak się do tego zabrać. Od czego zacząć? mam 2 tranzystory ze starego radia nadają się do budowy końcówki.
  skąd mam się dowiedzieć ze rezystor ma być "tu" a nie "tam" lub kondensator przyłączony w takim miejscu a nie inaczej??
  Jak się liczy wszystkie elementy? jak dobrać zasilanie itp.

  Proszę o pomoc, bardzo podstawową pomoc

  Pozdrawiam
 • Computer ControlsComputer Controls
 • Poziom 23  
  Jeżeli chcesz budować cokolwiek od podstaw, to najpierw musisz się tych podstaw- fundamentów- nauczyć.
  Te fundamenty to teoria elementów elektronicznych: kondensatorów, rezystorów; tranzystor i jego układy pracy itd. Książek jest sporo do tego prasa (polecam ciekawy i bardzo przystępny kurs o tranzystorach w EDW); no i oczywiście internet. Drogi na skróty niestety nie ma... ;)
  Pozdrox
 • Computer ControlsComputer Controls
 • Poziom 43  
  Witam!

  Najprostsza sprawa: poszukaj schematu tego radia, w którym te tranzystory pracowały i postaraj sie odbudować układ zgodnie z tym schematem. Na większe cuda nie masz co liczyć, elementy zwykle były dobierane do konstrukcji bez nadmiernych "zapasów", to tak, jak na bazie części z malucha nie zbudujesz Farrari ...
  Tu masz wyszukiwarkę schematów serwisowych: http://www.elektroda.net/download/file71.html

  Przeprowadzenie szkolenia w zakresie projektowania wzmacniaczy wykracza znacznie poza miejsce, jakim można dysponować na forum, proponuję przeglądniecie roczników "Elektroniki Praktycznej", a także "Radioelektroników", "Radioamatorów" oraz sterty podreczników począwszy od fizyki dla szkoły podstawowej. Przeglądnij też archiwum Elektrody, jest tam wzmacniaczy, że ho - ho!

  Sprawa doboru zasilania wynika z założonych parametrów wzmacniacza i dopuszczalnych napięć, prądów i mocy dla elementów, którymi się dysponuje.
  Generalnie: dla układu "SEPP" napięcie zasilania U=SQR(8*P*R) +2V, gdzie SQR - to pierwiastek kwadratowy, P=żądana moc, R=oporność głośnika.
  Tak więc dla 10W przy 4 ohmach trzeba conajmniej 20V. W układzie mostkowym przy tym samym napieciu zasilania można osiągnąć 40W, pod warunkiem, że wytrzymają to: zasilacz, tranzystory w końcówce i radiator.

  Jeśli chcesz traktować elektronikę poważniej, niż tylko dla zrobienia 1 wzmacniacza, to polecam szczególnej uwadze:
  - MATEMATYKĘ,
  - fizykę,
  - chemię,
  - język angielski.
  A dla zachęty tu masz link do "kopalni schematów" : http://www.discovercircuits.com/list.htm
 • Poziom 21  
  witam,
  Jakaś tam podstawa jest ;) ;) teraz kończę 2 rok technikum elektronicznego.
  Ale mamy tragicznych nauczycieli:/
  Co do elektroniki gubię sie w tranzystorach:/ wiem ze są 3 układy pracy (wspólna baza, emiter i kolektor) ale już nie bardzo wiem o co chodzi z tym napięciem baza-emiter 0,7V jak czasami na kolektor podajemy 70V (np wzmacniacze) czyli podczas przewodzenia na emiterze tez jest 70 (około) to na bazie musi być 69,3V?? drugą sprawą jest rodzaj tranzystora.. kiedy stosuje się NPN a kiedy PNP (czytałem na ten temat ale jakoś nie mogę pojać:/ ) Ciężko tez mam np ze sprzężeniem zwrotnym uczyłem się o nim ale jak je wykorzystać to nie wiem :(
 • Użytkownik usunął konto