Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Obciążalność + modernizacja - pytania...

13 Cze 2008 12:47 5803 54
  • Poziom 21  
    Witam,
    Kabel ziemny 4 żyły aluminiowe o średnicy około 2.2mm czyli ~3,8mm^2. Chce nim pociągnąć 3f do garażu - w sumie będzie kabla jakieś 20m w ziemi + 15m w piwnicy na uchwytach. Jaki prąd można będzie przez to przepuścić ciągle, a jaki krótkotrwale?

Znalazłem -> dla kabla 3-4ż ; na powietrzu = 28A ciągle. Rozumiem, że to tylko 28 / 3f = 9,3A na fazę lub 14A przy obciążeniu Faza-Zero ??

Ponieważ instalacja elektryczna w domu dobiega pięćdziesiątki, czas ją wymienić... Nigdy nie było tu uziemienia i teraz, gdy kopany będzie rów pod kabel do garażu, zamierzam to uziemienie stworzyć. Czy zakopanie 20m bednarki na głębokości 1m (grunt to głównie glina + dodatki) wystarczy dla zapewnienia dobrego bezpieczeństwa? Czy trzeba np. co 5 metrów wbić ze 3m rury ocynkowanej dodatkowo?
  • Computer Controls
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 21  
    Oświetlenie + czasem spawarka 1f ~4kW + czasem ;) jakiś sprzęt stolarski z silnikiem circa about 10kW... ale jest dobra wiadomość - znalazłem przewód o przekroju +50%, czyli 5,7mm^2 i to on pójdzie w ziemię.

Pytania odnośnie uziemienia są nadal aktualne :) ...
  • Poziom 21  
    Normalizacja, normalizacją a fabryka swoje. Kabel pamięta PRL, więc nie ma co się dziwić. Podałem przekrój zmierzony...

W domu będzie to podpięte praktycznie przy tablicy bezpieczników (3x20A topikowe). Tu nic nie zmienię, rozetnę tylko kabel (miedź) który idzie do gniazda siłowego już istniejącego i zamontuję puszkę. Ponieważ to alu to oczywiście nie będę skręcał kabli ze sobą tylko dam kostkę porządną i mocno ścisnę w niej żyły (oddzielnie miedź, oddzielnie alu).
    W garażu chcę dać na wejściu różnicówkę, potem oddzielne obwody:
    a) 1 gniazdo 3f zabezpieczone 20A zwłocznym (?)
    b) 1 gniazdo 1f zabezpieczone 20A j.w. (do spawarki)
    c) 3 gniazda 1f zabezpieczone 10A
    d) 3 punkty oświetleniowe po 2 świetłówki 80W zabezpieczone 6A.

Czyli lepiej wbić ze 3 rury i jakoś do bednarki przypiąć...
    Tak mają wyglądać te "ósemiki" - Obciążalność + modernizacja - pytania... ?

W jednym pokoju zmodernizowałem instalację 5 lat temu i z "braku laku" przypiąłem PE do odejścia z grzejnika. (CO spięte z wodociągiem), ale w zeszłym roku poszło przyłącze i wymienili na plastik. Tymbardziej trzeba zrobić uziom...
  • Poziom 23  
    a co to za kabel aluminiowy ? czy Kolega nie słyszał o przepisach ? Nie stosuje sie kabli i przewodów aluminiowych ponizej 16mm2, przeciez strach taki stary i zdezelowany kabel podłączyć w dodatku jeszcze Al :( A pomiary rezystancji izolacji gdzie? pętli zwarcia? Pomiar uziemienia? Tragicznie to widze :(

Pozdrawiam!
  • Computer Controls
  • Poziom 21  
    Kabel nie jest zdezelowany, to raz. To jest typowy kabel ziemny to dwa. Trzy, to jest alu i alu - wszystko zależy od stopu. Jeden jest kruchy inny nie. Skoro się nie stosuje, to po wuja go wyprodukowano? Pomiaru izolacji robić nie trzeba. Jak kupujesz kabel w hurtowni to go mierzysz przed położeniem, czy opierasz się na danych producenta? Jak uziemienia nie ma wcale to chyba gorzej być nie może? Zresztą jak instalacja powstanie, to poproszę znajomego elektryka, żeby ją pomierzył...
  • Poziom 21  
    Nie będę kupował 40m kabla tylko dlatego, że ten co mam nie jest miedziany... Odnośnie minimalnego przekroju 16mm^2 to tyczy się on przekroju linek w instalacjach napowietrznych (z tego co wyczytałem).
    Natomiast to:

"Dla przewodów o żyłach aluminiowych minimalny przekrój wynosi 2,5 mm^2 z zastrzeżeniem, że w budynkach nieprzemysłowych przekroje tych żył nie powinny być mniejsze od 16 mm2."

Jest IMHO zupełnie nielogiczne. Stawiam, że popełniono tu błąd i powinno być "...w budynkach PRZEMYSŁOWYCH..." Jakoś nie widziałem nigdzie (w mieszkaniach) kabli fi 4,5 biegnących do gniazdka ;).

Co do pętli, to wiem, ale na razie nie mam możliwości... Gdybym mógł kopać dookoła domu to pewnie oprócz uziemienia położył bym (dalej) odgromówkę... Co ciekawe, w mojej (najbliższej) okolicy - tak 5 domów w każdą stronę ;) nie widzę u nikogo instalacji odgromowej... To chyba cud, że jeszcze w nic tu nie przywalił piorun...
  • Poziom 23  
    Czy Kabel jest nowy prosto od producenta czy moze jakis leżak który leżał kilka lat? Kabel po położeniu bezwzględnie trzeba zmierzyć, co z tego ze z fabryki wychodzi o idealnych parametrach jezeli moze sie uszkodzić przy układaniu? Gdybym sie opierał na danych producenta a nie na przyrządach mierniczych to juz dawno by nie pracował w tym zawodzie. Gorzej być nie moze ale odpowiednie przepisy nakazują wykonanie pomiaru.

Pozdrawiam!
  • Poziom 21  
    Leżał w suchym pomieszczeniu zwinięty w kręgi o fi ~1m. Ma jakieś 20 latek. Izolacja żył - PVC. Izolacja całości - gładka, dość twarda "guma".

Pomiary będą...
  • Poziom 25  
    technics6 napisał:
    Przez kabel miedziany 4mm^2 możesz śmiało puścić nawet nieco więcej, ale licz się ze spadkiem napięcia na takiej długości linii. Właśnie ze względu na spadki napięć stosuje się grubsze przewody, nie dlatego że się on przegrzeje, bo to następuje przy znaaaacznie większym prądzie.

Nie ma niebezpieczeństwa, że się przepali, nawet przy kilka razy większym prądzie - będziesz miał tylko większy spadek napięcia i w rezultacie mniejsze napięcie w garażu (ale dopiero przy dużym obciążeniu w garażu).

Prąd podany w katalogach i tabelach to prąd dla jednego przewodu fazowego. Dla 3 faz możesz podłączyć 3x28A, czyli np. silnik ok. 33kW (połączenie w trójkąt).

Jakie będą odbiorniki?
    Chodzi mi o moc i rodzaj (silnik, ogrzewanie, oświetlenie, spawarka?)

Dodano po 5 [minuty]:

A na uziemieniach się za bardzo nie znam.

Pozdrawiam
    Kamil

Po 1 nie miedz a alu.
    Po 2 bardzo ciekawa teoria z dobieraniem przewodu...
    Po 3 i najlepisze napisz mi prosze jakim cudem Ci wyszlo te 33kW ? Bo mi to ni jak nie wychodzi.

Ogrodnik... ?

Pozdrawiam.
  • Poziom 21  
    Dobrze, że napisałeś "trochę" heh...
  • Poziom 23  
    Kolega napisał ze kabel jest w izolacji gumy ? hehehe tym bardziej sie nie nadaje, weź lepiej zatrudnij elektryka zeby zrobił to poprawnie bo moze sie to dla Ciebie jak i innych domowników skonczyć bardzo tragicznie.

Pozdrawiam!
  • Poziom 21  
    Nie wiem dokładnie co to za materiał. Zamykam temat, bo to do niczego nie prowadzi... Zadałem dwa proste pytania, a tu się robi dyskusja na temat wyższość miedzi nad alu. Co za różnica? Jeżeli przekroje będą odpowiednie to jeden i drugi są tak samo dobre...
  • Poziom 23  
    Oczywiście jezeli kabel bedzie miał 16 lub wiecej mm² to bedzie sie nadawał :) a jezeli ma ponizej 16mm² i do tego jest stary to jedyne jego miejsce to punkt skupu metali kolorowych :) Pozdrawiam i polecam zakup porządnego kabla ziemnego 0,6/1kV i przy takich przekrojach tylko i wyłącznie miedziany, chociaz nawet takich aluminiaków nie produkują.
  • Poziom 21  
    Skąd wytrzasnąłeś to 16mm^2 ??
  • Poziom 21  
    Widać, że nadal są u nas problemy z...
    czytaniem ze zrozumieniem!

Kabel alu (ziemny) jedynie od rozdzielni do garażu. Dalej miedź.
    Pytanie pierwsze - dotyczyło obciążalności prądowej długotrwałej tego kabla...
    PE w garażu będzie podpięte do uziemienia - bednarki, którą chcę dopiero położyć. Instalacja w garażu 5 przewodów dla "siły" i 3 dla reszty (gniazda 1f i oświetlenie).

Modernizacja dotyczyła instalacji w domu. Pięćdziesięcioletniej - MIEDZIANEJ, ale 2 przewodowej, przewody o przekroju co najwyżej 1,5mm^2 w izolacji... nie wiem jakieś wczesne tworzywo+oplot (cholernie łatwopalny).

Po wymianie na 3 przewodową i nadal miedzianą ;), mogę co prawda połączyć PE z 0 przed różnicówką i mieć TN-C-S, ale punk takiego połączenia trzeba (zgodnie z przepisami) uziemić. Żeby uziemić, trzeba mieć do czego!
    Skoro mogę wykonać uziom równolegle z kablem do garażu, to chcę to zrobić i tego dotyczyło drugie pytanie - Jak to dobrze zrobić, żeby przeszło pomiary i nie trzeba było poprawiać?
  • Poziom 23  
    Chyba post opowiedni. Odległość około 200m, przewodem to zostanie zrobione 4,5, odbiorniki masymalnie wezmą .... 4kW, czy to będzie mi działać? Proszę o sensowne odpowiedzi (w tym temacie lajkonik)

Ja Ja Ja TEMAT!
  • Poziom 13  
    YR1.
    Co to za odbiornik (rodzaj i ilość faz) ?
  • Poziom 21  
    Jak widzę wszyscy "fachowcy" zapadli się pod ziemię... cóż czytać każdy potrafi, ale z rozumieniem tego co się czyta to już gorzej... Potem zaczyna się taka dyskusja zupełnie nie na temat... :roll:
  • Poziom 23  
    Odpowiedzi od elektryków juz usłyszałeś :) i wydaje mi sie ze są jasne i klarowne, ale powiem jeszcze raz, obecny kabel zutylizować ( na śmietniku czy w punkcie skupu metali kolorowych ) i kupić porządny Kabel ziemny np. YKY 5x10 ( to tylko przykład ) obliczyć przekroj przewodu tak zeby SWZ ( Samoczynne Wyłączenie Zasilania ) było spełnione, ułozyć odpowiednio kabel, oznakować go folią podłączyć, wykonać pomiary impednacji pętli zwarcia, rezystancji izolacji przewodów i ( jezeli jest ) pomiar RCD. To jest tylko i wyłącznie na temat kabla, jeśli chcesz coś jeszcze dokładnie wiedzieć to pytaj. Oczywiście jezeli nie masz odpowiednich predyspozycji do wykonania tego typu prac to polecał bym zatrudnić elektryka z odpowiednimi kwalifikacjami i uprawnieniami.

Pozdrawiam!
  • Poziom 21  
    Hahahah przewodu jako kabla ;) lol...

Jakbym od razu napisał, że mam YAKY 4x6 to nie było by problemu, no nie?

I jeszcze jedno - po co kupować cokolwiek, skoro doprowadzenie energii do domu mam jako TN-C? Do garażu pociągnę N+3f (TN-C) i w najgorszym przypadku będę miał tam TT.
  • Poziom 13  
    1.
    Szopler napisał:

Jakbym od razu napisał, że mam YAKY 4x6 to nie było by problemu, no nie?

Niestety problem jest, ponieważ przepisy mówią że przewód PEN (przy instalacjach w układzie TN-C), nie może mieć przekroju mniejszego niż AL- 16mm^2, Cu-10mm^2.(o czym już pisali przedmówcy), cóż jak chcesz kłaść 6 to twój wybór, ale poradę otrzymałeś.
    2.
    Kabel/przewód radziłbym zmierzyć przed zasypaniem, "pomiary będą" - a co jak się okaże że są złe - jeszcze raz kopanie. A nawiasem mówiąc zdziwisz się, ale niektórzy sprawdzają kable przed ułożeniem (ciągłość).
    3.
    Czy bednarka starczy, czy nie- to też można stwierdzić pomiarem.
    4.
    Jak duże zabezpieczenia masz na zasilaniu, (S/Wts.....) ?
    5.
    Czy wymieniając przewody masz zamiar stosować 3-, 5- żyłowe czy też jakieś wyszukane ?
  • Poziom 21  
    1.Fakt, w normie wyczytałem o tych 16mm^2 AL. Ciekaw jestem jak to się ma w przypadku TT? Tam jest N bez PE...
    2.Nie zdziwię się. Sprawdzenie ciągłości przed zasypaniem to podstawa, a także sprawdzenie kabla pod obciążeniem...
    3.Pomiar to po zasypaniu i jak się grunt nieco uleży. Chodziło mi jak to zrobić, aby nie odkopywać i nie dobijać uziomów pionowych, ale zasady znajdę w normie którą właśnie zdobyłem i wykonam obliczenia...
    4.Co do zabezpieczeń to w domu w miejscu podłączenia kabla jest 3x20A topik. W garażu zaraz na wejściu będzie różnicówka, potem każdy obwód ze swoim bezpiecznikiem...
    5.W domu mam instalację w peszlach, więc 3x DY 1,5mm^2 w pokojach (wszystko) oraz 2,5mm^2 w kuchni i łazience (gniazda).