Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki układ lamp dla sygnału symetrycznego

13 Cze 2008 14:53 3699 6
 • Poziom 13  
  Mam sygnał symetryczny uzyskany z przetwornika DAC CS4390 , chcę podłączyć lampy do tego sygnału symetrycznego i uzyskać już standardowy sygnał do puszczenia ekranowanym przewodem ok 1V do napędzenia wzmacniacza , Proszę o podpowiedź jak podłączyć np. układ inwertera razem z jakimś wtórnikiem , bo na mój gust tak to trzeba by zrobić . Dzięki Adam
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Wejdź na stronę Ł.Fikusa http://www.lampizator.eu i zapoznaj się z układami tzw. "lampizatorów" zbudowanych na lampach 6N1P i 6N6P.

  Moim zdaniem, nie ma potrzeby budowania układu zasilanego symetrycznymi napięciami akustycznymi z CS4390, aby uzyskać "pojedynczy" sygnał do sterowania wzmacniacza.

  Zbudowałem układ na dwóch 6N1P, jedna lampa na kanał, który zasilany jest pojedynczymi sygnałami wyjściowym z DAC CXD2552Q.

  Jaki układ lamp dla sygnału symetrycznego

  Wykorzystałem sygnały dostępne na wyjściach R(+) i L(-).

  Wyprowadzając sygnał z DAC'a, zwróć uwagę na to, czy któryś z cyfrowych sygnałów wejściowych, RDATA, LDATA, nie jest zanegowany przed wprowadzeniem do DAC'a. Jeśli jest, musisz skorzystać z odpowiedniego wyjścia DAC'a.
  U mnie, w CDP-790, zanegowany jest sygnał lewego kanału, dlatego aby zachować właściwą fazę sygnału wyjściowego, skorzystałem z wyjść R(+) i L(-).

  Zajrzyj również tam http://www.audiostereo.pl/forum_wpisy.html?temat=42917&p=1#k

  GM
 • Admin Grupy Retro
  Linię w przeciwfazie mozna podać na wejście odwracacza z dzielonym obciążeniem (na jednej triodzie) a sygnał odbierać z anody. Potem zsumować to z linią będącą w fazie z sygnałem. Jedną duotriodą obskoczysz dwa kanały, może dwiema jeśli za sumatorem chcesz dać kawałek wzmacniacza napięciowego.
  Jest to "kombinowanie na siłę" i uważam, że lepszym jest zastosować się do rady Grzegorza Markowskiego. Choć alternatywę lepiej znać ;) Podaj, jaką masz odległość przetwornik - wzmacniacz.
 • Poziom 13  
  Witam dzięki za odpowiedź w tej sprawie, już zaznajomiłem się za stroną Pana Fikusa i znalazłem odpowiedź na mój problem , co do odległości to będę lampy podłączał blisko DAC-a . Pozdrawiam Adam
 • Admin Grupy Retro
  proximate napisał:
  co do odległości to będę lampy podłączał blisko DAC-a . Pozdrawiam Adam

  Więc stosowanie połączenia symetrycznego nie ma sensu. Stosuje się je po to, aby wyeliminiować zakłócenia powstałe w trakcie transportu sygnału na większe odległości (>10m) Zakłócenie indukuje się w obu żyłach, będąc w tej samej fazie. Odwracacz, będący na końcu kabla, przekręca fazę jednego sygnału o 180° względem drugiego, przez co śmieci się znoszą.
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  proximate napisał:
  Witam dzięki za odpowiedź w tej sprawie, już zaznajomiłem się za stroną Pana Fikusa i znalazłem odpowiedź na mój problem , co do odległości to będę lampy podłączał blisko DAC-a . Pozdrawiam Adam


  W moim przypadku, "lampizator" jest wykonany jako urządzenie zewnętrzne i jest podłączony do DAC'a przewodami o długości ok. 1m. Robiłem próby z przewodami 30cm i nie zauważam różnicy, ani negatywnego wpływu na brzmienie.

  Na rysunku poniżej jest fragment schematu CDP-991 z zaznaczonymi punktami poboru sygnału z DAC'a.
  W tym układzie zanegowany jest sygnał RDATA.

  Jaki układ lamp dla sygnału symetrycznego

  W lampizatorze zastosowałem rezystory katodowe o wartości 680Ω, napięcie wyjściowe z zasilacza 280V, prąd anodowy lamp 4mA.
  Sygnały wyjściowe z DAC'a są wyprowadzone poprzez rezystory szeregowe 10kΩ.
  Wszelkie lutowania w okolicach przetwornika należy wykonywać lutownicą grzałkową.

  GM
 • Poziom 13  
  Napatoczył mi się ciekawy schemat , proszę o pomoc w policzeniu rezystorów z tego układu dla lamp 6N6P zasilanych ok 230V , sygnał wejściowy symetryczny 5V międzyszczytowo z przetwornika CS4390 . Dzięki Adam