Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Diody LED - jak zniwelować żarzenie?

13 Cze 2008 15:31 9646 9
  • Poziom 2  
    Witam

Mam pytanko jak zniwelować żarzące się LED'y (schodowe, które oświetlają stopień) po wyłączeniu napięcia wyłącznikiem. W układzie schodowym. Wyłączniki są bez neonówek a i tak żarzy się LED. Czy jest jakiś sposób by się tego pozbyć?

[Proszę stosować polską czcionkę. Mariusz Ch.]
  • Poziom 35  
    Witam
    Może napiszesz coś o sposobie zasilania tych LED. Z jakiego zasilacza je zasilasz, czy te diody i schody są w domu czy na zewnątrz? itp.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 2  
    aa sory zapomnielame Diody sa zasilane z 230v i to sa schody w domu

[?? Proszę poprawić osobiście. Mariusz Ch.]
  • Poziom 35  
    Witam
    Sprawdź, czy wyłącznik przerywa przewód fazowy czy zerowy. Czy przewody zasilające są długie?
    Pozdrawiam
  • Poziom 2  
    Hej [Witam. (Tłumaczenie Mariusz Ch.) ;) ]

Tak wyłącznik przerywa fazę. Czy są długie? No nie bardzo, bo rozdzielnica jest pod schodami.

[]
  • Pomocny post
    Pomocny dla użytkowników
    Narysuj schemat podłączeń. Zastanów się czy nie masz gdzieś upływności w przewodach ewentualnie, że może wystąpić sprzężenie pojemnościowe, przez które płynie wystarczający prąd by diody się rozświecały.
    Jeżeli możesz to włącz się szeregowo miliamperomierzem z jedną z diod i zobacz jaki tam prąd płynie w pozornie wyłączonym obwodzie.
  • Poziom 12  
    Witam!!!

Temat stary ale odświeżę gdyż mam u siebie ten sam problem i nie mogę go wyeliminować...

Budynek nowy z nową instalacją.... po założeniu halogenów led i wyłączeniu światła diody się żarzą... ten sam problem co twórcy tematu...

U mnie jednak jest jedna prawidłowość, nie żarzą się gdy w układzie jest również zamontowana zwykła żarówka....

Zauważyłem również, że żarzą się na łącznikach które mają neonówkę (podświetlenie)...

Czy można to wyeliminować, bo w nocy jednak trochę światła to daje i jest irytujące....
  • Poziom 1  
    Drodzy koledzy!
    Owszem żarówka pomoże ale nie w tym problem.
    Żarówki ledowe mają tak mały pobór mocy że żarzą nawet przy prądzie szczątkowym.
    Kiedy dokonacie pomiarów wyłączonego obwodu okaże się że na nim istnieje napięcie rzędu 30-35V ( powstałe w wyniku indukcji ) i to wystarczy aby diody żarzyły.
    Aby temu zapobiec należy pozbyć się prądów szczątkowych montując rezystor równolegle do ledów. Cały problem.
  • Poziom 1  
    Witam
    Też mam żarówkę LED na 220V. Samo żarzenie mi nie przeszkadza.
    I jak kolega wyżej pisze - podejrzewam u siebie prąd indukcyjny z sąsiedniego kabla.

Ale pytanie mnie nurtuje z innej strony.
    Jaki wpływ ma takie żarzenie na żywotność żarówki ??

Czy skraca jej żywotność? A jeśli tak to w jakim stopniu?
    Czy jest równorzędne z pełnym świeceniem?
    Czy może skraca jej żywotność o np. 15 - 30%
  • Poziom 12  
    Hej.... dawno nie zaglądałem ale dzięki za odpowiedz, bo ledy nadal się żarzą ;(
    Sam nie wiem, bo mam w jednym pokoju 3 żarówki led i one się nie żarzą a w drugim mam 6 i się żarzą... (nie mam czasu aby poprostu przełożyć i sprawdzić). Co do rezystora to może warto spróbować....

Zaznaczam, że mam łączniki prądu z podświetleniem i jak słyszałem, to również może powodować żarzenie - ale to mi się kupy nie trzyma - bo jak pisałem w jednym pokoju jest tak a w drugim inaczej....