Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wyłączanie monitora w laptopie za pomocą pokrywy - jak?

Gelip 13 Cze 2008 15:37 12418 9
  • #1 13 Cze 2008 15:37
    Gelip
    Poziom 28  

Witam.

Potrzebuję program do wyłączania monitora w laptopie, najlepiej nakładkę na systemowe ustawienia zasilania. Chodzi o to że w opcjach zasilania w panelu sterowania na zakładce Zaawansowane w ustawieniach opcji - Kiedy pokrywa komputera przenośnego zostanie zamknięta - są do wyboru tylko 2 opcje:
    Nic nie rób
    Stan gotowości

Chciałbym aby po zamknięciu pokrywy wyłączał się tylko monitor. Znalazłem taki programik Turn Off Monitor ale brakuje tam takiej opcji. Można za pomocą skrótu lub myszą tylko wyłączać.

Najlepszym rozwiązaniem byłaby dodatkowa opcja do wyboru w ustawieniach o których napisałem wyżej.

0 9
  • #2 13 Cze 2008 18:12
    beatom
    Poziom 32  

A moze by tak zajrzec na strone ze sterownikami i zainstalowac cos. Prawdopodobnie tutaj tkwi problem.

1
  • #3 13 Cze 2008 20:52
    pipinet
    Poziom 18  

Nie podał kolega nawet modelu komputera.
    Prosze zainstalować sterowniki.

0
  • #4 14 Cze 2008 09:00
    Gelip
    Poziom 28  

Laptop DELL D600, sterowniki zainstalowane do obsługi skrótów Fn+... ale nie ma tam żadnego skrótu wyłączającego monitor tylko przełączającego ekrany między monitorem CRT a LCD gdy oczywiście ten pierwszy jest podłączony.

0
  • #5 14 Cze 2008 14:43
    jarewa
    Poziom 31  

A sprawdzałeś czy mimo tego monitor sie wyłacza? Bo u mnie mimo że brak takiej opcji to i tak sie monitor wyłacza. Po drugie mimo że jest taki opis wcale nie oznacza ze masz hardware z tym wyłanczaniem monitora. Bo u mnie jest okienko (kiedy zostanie nacisniety przycisk wstrzymania) i wcale tego przycisku nie mam.

0
  • #6 15 Cze 2008 01:04
    Gelip
    Poziom 28  

Do jarewa: mimo czego? I co ty w ogóle z tym mimo tak... że cię zrozumieć nie można. Monitor ci się wyłącza bo masz zapewne włączoną opcję Wyłącz monitor po upływie jakiegoś czasu w Opcjach zasilania na zakładce Schematy zasilania. Mi z kolei chodzi o opcje na następnej zakładce Zaawansowane. Jest tam taki nagłówek zatytułowany Przyciski zasilania i na laptopie można tu skonfigurować 3 przyciski:

1. Pokrywa laptopa (ten mały "pipsztak")
    2. Przycisk zasilania (ten na obudowie komputera i/lub na klawiaturze)
    3. Przycisk wstrzymania (przeważnie występujący tylko na klawiaturze)

Funkcja wyłącz monitor po np. 20 minutach wysyła jakieś polecenie tylko nie wiem jakie i gdzie czy do matrycy czy karty graficznej, czy odcina zasilanie matrycy czy np. ustawia poziomy brightness i contrast w karcie graficznej czy może po prostu wyświetla czarną tapetę.

Próbowałem za pomocą programu RegMonitor podejrzeć co się dzieje w rejestrze w momencie użycia programu Power Monitor Off ale raczej nie znalazłem nic konkretnego w ustawieniach.

Ja chcę tak:

Wchodzę do opcji zasilania na zakładce Zaawansowane w polu Kiedy pokrywa zostanie zamknięta... wybieram opcję Wyłącz monitor

albo ewentualnie tak:

Instaluję jakiś program i konfiguruję tak aby po zamknięciu pokrywy zostało wykonane polecenie Wyłącz monitor (to samo które wyłącza monitor na zakładce Schematy zasilania po określonym czasie)

W laptopach domyślnie po zamknięciu pokrywy jest ustawiona chyba opcja Stan gotowości. Wybierając opcję Nic nie rób i zamykając pokrywę niestety matryca nie zostaje wygaszona (na moim laptopie). W innych laptopach podobno wtedy zostaje wygaszona ale nie w DELL D600 i dlatego potrzebuje oprogramowania które monitoruje zamknięcie pokrywy i wykona określoną czynność tu wyłącz matrycę

Tutaj podobny wątek dla naświetlenia problemu http://forum.karen.com.pl/viewtopic.php?t=4108

0
  • #7 15 Cze 2008 21:20
    jarewa
    Poziom 31  

Bynajmniej ja mam ustawione nic nie rób ale po zamknieciu pokrywy i tak wyłacza sie monitor. Na tamtym forum dobrze ktoś mówił ze jest to zrobione hardwarowo czyli mały włacznik mechaniczny (lub jak u mnie w klapie matrycy zamontowany magnes i w płycie czujnik) może masz uszkodzony wyłacznik?

0
  • #8 15 Cze 2008 23:24
    Gelip
    Poziom 28  

Raczej nie uszkodzony bo jak ustawię na Stan gotowości i wcisnę to komputer przechodzi w stan gotowości więc nie jest uszkodzony.

"Pogooglowałem" trochę i dowiedziałem się że wyłączanie monitora odbywa się za sprawą ACPI i znalazłem takie coś:

Cytat:
    Jak wyłączyć monitor? Głupie pytanie, odpowie czytelnik. Trzeba nacisnąć przycisk i monitor się wyłączy. Proste, prawda? Ale co, jak nie ma przycisku wyłączającego? Bo w monitorach laptopów takich elementów się raczej nie montuje… Tu z pomocą przychodzi nam Win32 API. Otóż jeśli komputer potrafi zarządzać pobieraną energią (a potrafi to dziś w zasadzie każdy komputer PC), możliwe jest programowe wyłączenie monitora, za pomocą przesłania do systemu odpowiedniego komunikatu. Jest to mianowicie komunikat WM_SYSCOMMAND z parametrem SC_MONITORPOWER . Aby wysłać komunikat potrzebujemy wywołać funkcję SendMessage() z tymi właśnie parametrami.

W dokumentacji do polecenia SC_MONITORPOWER czytamy:

Zarządza stanem monitora. Komenda dostępna jest na komputerach potrafiących zarządzać energią, jak na przykład komputery zasilane bateriami.

Parametr lParam może przyjmować następujące wartości:

1 – monitor przechodzi na niski pobór energii

2 – monitor zostaje wyłączony.

Myślałem aby to jakoś wykorzystać ale niestety nie znam się na programowaniu. Może dałoby się jako skrypt np. vbs

0
  • #9 15 Cze 2008 23:39
    tzok
    Moderator Samochody

Problemem nie jest wyłączenie monitora ale sprawdzenie stanu tego przycisku...

Sprawdzę u kolegi jak to wygląda w jego D600 ale w moim nc6000 zaznaczenie "nie rób nic" powoduje wygaszenie podświetlania matrycy (ale obraz nadal jest wyświetlany) po wciśnięciu tego przycisku/zamknięciu matrycy, podobnie jak u Ciebie, nie ma opcji by wyłączyć w tym momencie monitor. Wygaszenie podświetlania jest realizowane programowo, ale steruje nim BIOS, nie system. Poszukaj w BIOS-Setupie opcji w stylu On Lid-Close.

Niestety nie znam programowej metody ani na odczytanie czy matryca jest otwarta/zamknięta ani na wyłączenie podświetlania matrycy (wyłączyć monitor potrafię, ale to nie jest dokładnie to samo).

0
  • #10 21 Paź 2008 00:23
    jazzman777
    Poziom 2  

U mnie też w tym laptopie ekran się nie wyłączał przy zamykaniu pokrywy. Zainstalowalem od nowa sterowniki ze strony producenta, wlaczylem w opcjach zasilania - nic nie rób kiedy pokrywa jest zamykana i zadziałało.
    Pozdrawiam :)

0