Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

TONSIL pod nazwą THOMSON 1979rok naprawa

Pioro33 13 Cze 2008 21:18 6741 34
  • #1 13 Cze 2008 21:18
    Pioro33
    Poziom 19  

Witam!
    kupiłem od kolegi kolumienki jak na zdjęciach poniżej za 60zł nie wiem czy przepłaciłem i czy warto było ale on potrzebował kasy a one stały na strychu i gołębie się nimi zajmowały więc mowie że je wezmę...
    wyglądają średnio brakuje niskotonowców, konstrukcja zamknięta zwrotnice kompletne, wygłuszenie chyba już nic z niego nie będzie (zdjęcie), wyskotonoówki chyba dwie inne. membrany w średnich też inne szukam jakiegoś najlepszego wyjścia z sytuacji czy je robić czy dać sobie spokój bo to kiepska konstrukcja a może na odwrót dobra, proszę o wypowiedzenie na ich temat doradzenie ewentualnie jakie głośniki niskotonowe kupić jak je wygłuszyć, na zdjęciach tego nie widać ale mam jeden pierścień aluminiowy na niskotonowy a jednego niestety brakuje, co z nimi zrobić najlepsze wyjście jak one grają... chciałbym też wiedzieć czy są one może jakimiś odpowiednikami altusów jak tak to jakich? dziękuję doszły mnie słuchy że przyjechały z węgier ale kto wie...

TONSIL pod nazwą THOMSON 1979rok naprawa TONSIL pod nazwą THOMSON 1979rok naprawa TONSIL pod nazwą THOMSON 1979rok naprawa TONSIL pod nazwą THOMSON 1979rok naprawa TONSIL pod nazwą THOMSON 1979rok naprawa TONSIL pod nazwą THOMSON 1979rok naprawa TONSIL pod nazwą THOMSON 1979rok naprawa TONSIL pod nazwą THOMSON 1979rok naprawa TONSIL pod nazwą THOMSON 1979rok naprawa TONSIL pod nazwą THOMSON 1979rok naprawa TONSIL pod nazwą THOMSON 1979rok naprawa TONSIL pod nazwą THOMSON 1979rok naprawa TONSIL pod nazwą THOMSON 1979rok naprawa TONSIL pod nazwą THOMSON 1979rok naprawa TONSIL pod nazwą THOMSON 1979rok naprawa TONSIL pod nazwą THOMSON 1979rok naprawa TONSIL pod nazwą THOMSON 1979rok naprawa

0 29
  • Pomocny post
    #2 13 Cze 2008 22:08
    dybas
    Poziom 37  

Nie przepłaciłeś ale...będzie tak jeśli weźmiesz się za inwestowanie w głośniki. Musisz kupić 6 sztuk, cenę można łatwo oszacować. Plus naprawa obudów, pierścienie, kable. Jeżeli będziesz chciał dopasować głośniki do zwrotnic, trzeba kupować Tonsila. Sama koncepcja zestawu trójdrożnego w obudowie zamkniętej jak na dzisiejsze czasy jest dyskusyjna (ale do przyjęcia). Ja bym się w to nie wpuszczał...

0
  • #3 13 Cze 2008 22:33
    Pioro33
    Poziom 19  

hmmm rozumiem... ale w zasadzie naprawa obudów to raczej żeden problem i koszt dla mnie (pozatym nie wyglądają wcale tak źle jak na zdjęciach) , kable mam jakieś zostały nie najlepsze może ale lepsze od oryginału, głośniki.... a nie wystarczy zregenrowac ewentulanie tego co mam i dokupić coś na bas bo te co siedzą podobno były już regenerowane... może wyciągne je porobie zdjecia upewnie sie co to jest itd.

0
  • #4 15 Cze 2008 14:34
    Pioro33
    Poziom 19  

wie ktoś może jakie głośniki powinny siedzieć w tych kolumnach proszę o symbole i ewentualnie wie ktoś jakimi odpowiednikami altusów one są? dziękuję

0
  • Pomocny post
    #5 15 Cze 2008 14:53
    wariato
    Poziom 43  

sądząc po nalepce są to ZG-80C-115 wersja eksportowa. Na basie siedziały tam chyba jakieś 30/60/xx lub 25/80 nie wiem jaka jest średnica otworu (?) identyczne jak altusy 120 tylko że w altkach były otwory stratne obok przełaczników.

0
  • #6 15 Cze 2008 16:18
    Pioro33
    Poziom 19  

dowiedziałem się że jest to bliźnizcz wersja ALTUSÓW 120 tylko w obudowie zamknniętej nie występująca często.

a oto opinia posiadacza tych kolumn: wysokotonowy GDWK 9/80 średnio tonowy orginalnie był GDM 18/40 ale że zakończono produkcję jest teraz GDM 18/80 natomiast nisko tonowy był GDN 30/60/x nie mogłem odczytać pełnego oznaczenia a jest teraz GDN 30/80/2. Według minie jest to jakaś wersja eksportowa

więc chyba muszę zrobić to samo

0
  • #7 15 Cze 2008 16:25
    wariato
    Poziom 43  

jaką masz średnice otworu gł. basowego?

0
  • Pomocny post
    #8 15 Cze 2008 17:07
    Gordon Commodore
    Poziom 15  

Gratulacje zdobyczy. Masz jedne z lepszych kolumn produkowanych seryjnie za PRLu, konstrukcja znakomita.

Jest ich bardzo mało, więc radzę Ci do rekonstrukcji użyć TYLKO oryginalnych podzespołów. Wtedy będzie wyglądało i brzmiało najlepiej, i wartość będzie większa, no i będziesz mógł się pochwalić że masz w pełni oryginalne świetne vintage kolumny.

Radzę wysłać przetworniki średniotonowe do serwisu ProTonsil, jest to oczywiście najdroższa opcja regeneracji ale też najlepsza, wtedy głośniki absolutnie jak nowe.

Mam serwisówkę do tych kolumn, mogę przesłać.

Głośnik niskotonowy jakiego szukasz to GDN 30/60/3 z kobaltowym układem magnetycznym. Bardzo dobry przetwornik, w każdym razie dużo lepszy od późniejszego GDN 30/60/1. Niestety już ich nie produkują od jakichś 25 lat, trzeba kupić używane i oddać do regeneracji, też do serwisu Tonsilu. Pierścienie czasami można dostać na allegro.

Wygłuszenie to gąbka tapicerska 1,5cm grubości na wszystkich ściankach. Oprócz tego w komorze głośnika średniotonowego trzeba upchać watoliny.

A wysokotonowce to GDWK 9/40/1, można zastąpić nowymi GDWK 9/80.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.

0
  • #9 15 Cze 2008 18:57
    Pioro33
    Poziom 19  

dzięki kolego Gordon Commodore Twój wpis poprawił mi humor i zmotywował do dalszej pracy nad nimi dzięki za szczegółowe informacje :) i bardzo bym prosił o przesłanie mi serwisówki do kolumn pioro33(malpa)gmail.com a co do drugiego pierścienia to już go mam kolega mi go przywiózł także jest komplecik :) zrobię dokładnie tak jak mi napisałeś z głośnikami i wygłuszeniem... mam jeszcze tylko pytanie czy masz może jakiś pomysł na to jak naprawić obudowy w sensie pomalowac je, może fornir... proszę o Twoje sugestie dziękuję bardzo i pozdrawiam serdecznie

0
  • Pomocny post
    #10 15 Cze 2008 20:36
    Gordon Commodore
    Poziom 15  

Co do obudów to ja bym to zrobił raz a dobrze i kompleksowo. Niestety nie znam się na fornirowaniu, więc ja bym tą robotę zlecił komuś kto tu jest specjalistą. Trzeba chyba usunąć stary fornir, uzupełnić ubytki w obudowie (jeśli są) i nałożyć nowy fornir, tylko żeby kolory się zgadzały. Co do frontów to chyba wystarczy je przemalować jeśli też nie wyglądają najlepiej.

0
  • #11 15 Cze 2008 22:17
    wariato
    Poziom 43  

Możesz również okleić okleiną samoprzylepną jest wiele kolorów ale to nie to co fornir ale za to prościej sie to robi przynajmniej dla mnie gdyż mam już w tym nie małe doświadczenie. Pozdrawiam i życze udanej ,,odnowy'' kolumn.

0
  • Pomocny post
    #12 16 Cze 2008 18:18
    Gordon Commodore
    Poziom 15  

wariato napisał:
    Możesz również okleić okleiną samoprzylepną jest wiele kolorów ale to nie to co fornir ale za to prościej sie to robi przynajmniej dla mnie gdyż mam już w tym nie małe doświadczenie. Pozdrawiam i życze udanej ,,odnowy'' kolumn.

Nie zgodzę się. Te kolumny mają za dużą wartość kolekcjonerską i jest ich za mało, więc radzę się nie bawić tylko po prostu zrobić to dobrze.

0
  • #13 16 Cze 2008 22:31
    Pioro33
    Poziom 19  

pięknie dziękuję za dokumentacje :) a co do kolumn napewno zabiore się do tego z sercem... i znalazłem człowieka który ma (nie na pewno ale poszuka) niskotonowe głośniki 30/60/3 o których mówiłeś i jak odsprzeda mi je ale są to same kosze...

0
  • #14 17 Cze 2008 20:13
    Gordon Commodore
    Poziom 15  

Są to tylko same kosze, nawet bez magnesów? Dobrze by było jakby były chociaż magnesy. Zawieszenia oraz membrany to jeszcze nie problem, gorzej z cewką.

0
  • #15 19 Cze 2008 23:31
    Pioro33
    Poziom 19  

hmmm powinny być to kosze z magnesami wtedy wyśle je do serwisu Tonsil, a zastanawiam się jeszcze czy nie kupić może nowych oryginalnych GDM 18/80 czy to dobry pomysł?

0
  • #16 19 Cze 2008 23:51
    Gordon Commodore
    Poziom 15  

GDM 18/80 możesz kupić. Są to przetworniki prawie identyczne co GDM 18/40/1.

0
  • #17 20 Cze 2008 01:05
    HONDAS
    Użytkownik obserwowany

Do autora postu bierz sie za robotę i słuchaj tych którz twierdzą że tylko to co nowe jest dobre ,złaszcza że to było dobre i polskie a nie dobre bo polskie ja ślęcze na przywróceniem zycia pewnej TOSCA 307 zalany czymś i miała być już na śmietniku, szkoda troche uważam odnów je tyle ile się da ja to zrobię napewmno.

0
  • #18 15 Lip 2008 00:49
    Pioro33
    Poziom 19  

witam ponownie
    oto głośniki które zostały dla mnie przygotowane są zregenerowane na oryginalnych częściach przez osobę która ma ogromne doświadczenie w tej dziedzinie co myślicie o tych głośnikach czy faktycznie wyglądają dobrze...

0
  • #19 15 Lip 2008 16:26
    Pioro33
    Poziom 19  

mam jeszcze jedno pytanie chodzi o cewkę w zwrotnicy o symbolu L103 i wartości 0,2mH nawiniętą bardzo cienkim drutem na suwmiarce grubośc drutu to troszeczkę mniej niż 0,3mm a w sklepie polink najmniejsza 0,2mH wystepuję z drutu o grubości 0,3mm i zastanawiam się czy dokupić te z drutu 0,3mm czy może z grubszego ? a musze je dokupić bo są stopione proszę o doradzenie bo rozumiem że innych elementów nie ruszać i nic nie zmieniać....

0
  • #20 15 Lip 2008 18:11
    marko14
    Poziom 12  

Drut 0.3 powinien wystarczyć. Wymienić trzeba jeszcze kondensatory bo te w zwrotnicy mogły wyschnąć, wydatek nie duży i nie zaszkodzi.

0
  • #21 14 Sie 2008 00:41
    Pioro33
    Poziom 19  

witam
    prace nad kolumnami cały czas trwają głośniki są już gotowe skrzynie będą lada moment oto porcja zdjęć głośników...

0
  • #22 16 Sie 2008 13:17
    KiD-Bielsko
    Poziom 9  

Świetne kolumny, jak dobrze, że dostały się w Twoje ręce :) Napisz co zdecydowałeś zrobić z obudową, bo fornirowanie byłoby najlepszym rozwiązaniem :)

0
  • #23 16 Sie 2008 16:01
    galad
    Poziom 18  

no powiem szczeże że chciałbym mieć te kolumny w domu u siebie ale mam do ciebie proźbę jeśli byś mógł to wyślij mi wymiary zewnętrzne kolumny oraz jaka jest gróbośc płyty z których są zrobione bo jeśli to jedne z lepszych tonsili to może warto spróbowac zrobić klony!! jak co to pisz na galad(małpa)poczta.onet.pl pozdrawiam

0
  • #24 18 Sie 2008 10:43
    Pioro33
    Poziom 19  

dziękuję za te słowa to najlepsza motywacja do dalszych prac :) tak obudowy oddaje do fornirowania (naszczęście:)) stolarzowi koledze i napewno już niedługo kolejna porcja zdjęć mam nadzieje że łącznie z efektem końcowym...

kolego galad wszystkie informacje poszły na Twojego maila w razie czego służe pomocą... dziękuję pozdrawiam

0
  • #25 18 Sie 2008 10:48
    galad
    Poziom 18  

Dziękuję bardzo i życzę powodzenia w renowacji a później delektowania sie dzwiękiem pozdrawiam

0
  • #26 21 Sie 2008 19:27
    jacek20084
    Poziom 24  

Arkadiusz Piórkowsk jeśli możesz to wyślij zdjęcia jak teraz kolumny wyglądają radeon2007(malpa)wp.pl pozdr

0
  • #27 16 Mar 2009 23:08
    Pioro33
    Poziom 19  

Witam wszystkich po długiej przerwie... prace cały czas trwały aż do dzisiaj :) wiem że rozciągnęło się to wszystko w czasie ale rzecz jasna nie mogłem skupić się tylko na kolumnach więc dzisiaj prezentuje efekt końcowy (kosztowało mnie to naprawdę dużo kasy, czasu i energii) ale proszę popatrzeć, pozdrawiam

0
  • #29 17 Mar 2009 09:25
    Arkadyo
    Poziom 29  

Obudowe closed tłumi się całkowice a bass reflex tak jak Ty to zrobiłeś.
    Ja tam nie widzę sensu w inwestowaniu kasy w takie przedsięwiziecia ani to nie gra jakoś nadzwyczajnie ani design nie powala. Wolałbym tą kase włozyć w 2 way od podstaw. Jak 3 way no to już na czymś co pogra naprawdę nisko bo takie popierdywanie to z 2 way można uzyskać. Nie mówiąc o tym, że w cenie takich 3 dróg będzie 2 way na peerlessach i vifach które zjedzą jakosciowo te tonsile. No ale... przynajmniej zrobiłes to jak nalezy i za to słowa pochwały - tylko wytłum to mocniej i nie gąbką a czymś o większej gęstości.

0
  • #30 17 Mar 2009 17:45
    Pioro33
    Poziom 19  

Grabo - bardzo dziękuję to na prawdę bardzo miłe (najlepsza zapłata za trud - oprócz dźwięku :))

Arkadyo - dziękuję i parę słów wyjaśnienia zgadzam się z Twoim pierwszym zdaniem i mam tego świadomość, dlaczego więc tak zrobiłem otóż dlatego że faktycznie konstrukcja miała być możliwie najbardziej podobna do oryginału a według oryginalnej specyfikacji (podziękowania dla Gordona :)) wygłuszenie wyglądało w ten sposób...

co do sensu w inwestowanie; tutaj nie ma się co kłócić to jest indywidualne podejście każdego do sprawy i każdy sam to sobie jakoś kalkuluje... ale jest coś z czym się absolutnie nie zgodzę DESIGN otóż mnie powala na kolana :)) (zero kompromisów i oszczędności w konstrukcji dla mnie super)

konstrukcja na peerlessach i vifach no cóż jeszcze przede mną :)

dziękuję pozdrawiam

0