Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Urządzenie wielofunkcyjne Epson DX3850 - jaki zasilacz?

14 Cze 2008 09:12 2527 8
  • Poziom 10  
    Witam.
    Urządzenie jak w temacie, uszkodzony jest dość poważnie zasilacz, jego naprawa nie rokuje nadziei. Czy ktoś z szanownych kolegów wie jakie napięcia i o jakiej wydajności prądowej powinien dostarczyć sprawny zasilacz? Mam dużo różnych zasilaczy z podobnych urządzeń i może dałoby się coś dopasować.
  • Poziom 18  
    Witam

15.2V 1.2A.

• Poziom 10  
    Witam i dziękuję za zainteresowanie. Zgodnie z podpowiedzią zasiliłem to urządzenie napięciem 15,2V i ... niespodzianka, po włączeniu przyciskiem ON zapalają się cztery diody led (jedna przy przycisku ON i trzy przy przyciskach wyboru wielkości dokumentu), nie świecą ciągle tylko migają z częstotliwością ok. 2Hz. Po kolejnym naciśnięciu ON wszystko gaśnie, żadnych innych reakcji urządzenia nie ma. Czy to miganie diod sygnalizuje jakiś błąd, czy może jest jeszcze coś uszkodzone?
  • Spec od drukarek
    Być może ten zasilacz ma 2 napięcia, bo jego przewód wyjściowy składa się z 3 żył.
  • Poziom 10  
    Pozwoliłem sobie rozrysować schemat strony wtórnej tego zasilacza. Wydaje mi się, że powinien on "produkować" znacznie więcej niż 15,2V jak podaje kolega Marlon. Np bo jaki cel ma tych siedem diod zenera połączonych szeregowo? Z oznaczeń diod nic nie wynika bo są nieczytelne, sprawdzałem kazdą z tych diod osobno i stabilizacja zaczyna się przy 5,6V. Wynika z tego, że zasilacz powinien dostarczać około 40V. Jeśli mój tok rozumowania jest błędny to proszę mnie poprawić. Czy podana przez kolegę Marlon wartość 15,2V jest w 100% pewna czy może nastąpiła pomyłka?
    Mam nadzieję, że obrazek dodałem prawidłowo, jeśli nie to przepraszam.
    Urządzenie wielofunkcyjne Epson DX3850 - jaki zasilacz?
  • Poziom 18  
    Nastapila pomylka.Wprowadzilem w blad za co przepraszam forumowiczow.Ta drukarka jest zasilana napieciem sieciowym 240V.Nie potrzebujesz zasilacza.Po prostu pomylilem modele.

Pozdrawiam
    Dziękuję za odpowiedź kolego Marlon. Istotnie, ta drukarka nie ma zewnętrznego zasilacza, on jest w środku jako osobny moduł. Skoro to była pomyłka to moje pytanie jest nadal aktualne, czy ktoś wie jakie napięcie i prąd powinien dostarczyć zasilacz do tego urządzenia?
  • Poziom 10  
    Witam po krótkiej przerwie.
    Udało mi się rozwiązać problem "doświadczalnie". Zasiliłem to urządzenie z zasilacza regulowanego ("+" do pinu 1, masa do pinu 2, do pinu 3 nic nie podłączyłem), na początku ustawiłem 20V i stopniowo zwiększałem napięcie o 1V, obserwując przy tym oczywiście pobór prądu i zachowanie drukarki. Przy napięciu 38V urządzenie wyraziło (trochę leniwie) gotowość do pracy, w końcu ustawiłem równe 40V i przy tym napięciu drukarka pracuje normalnie, pobór prądu w granicach 0,4 - 0,7A w zależności od tego co akurat wykonuje. Testowałem ją przy takim zasilaniu kilka dni, drukuje, skanuje i kopiuje bez żadnych problemów. Dziękuję wszystkim za wskazówki i rady, zamykam temat.