Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dźwięk w VCR Sony SLV-363EE

AndrzejP 10 Lut 2004 00:08 1014 4
  • #1 10 Lut 2004 00:08
    AndrzejP
    Poziom 11  

W moim magnetowidzie dźwięk wibruje - na dodatek nieregularnie.
    Z moich obserwacji wynika, że "capstan motor" pracuje nierówno. Na ekranie wahań nie widać, ale kiedy traking przereguluje się w okolice końca zakresu, to widać pewne, niewielkie zakłócenia pojawiające się synchronicznie z wibracjami dźwięku.
    Wyczyściłem cały mechanizm, głowice, także silniki (capstan i drum) - bez efektu.
    Capstan motor wygląda prawidłowo - magnes nie trze o cewki, wałek silnika i panewki są w stanie idealnym (może prawie idealnym).
    Może to elektronika. Próbowałem ściągnąć schemat, ale nie da się go otworzyć (CRC error).
    Proszę o pomoc w rozwiązaniu problemu.

0 4
  • #2 10 Lut 2004 01:08
    km_serwis
    Poziom 21  

sprawdz czy capstan sie nagrzewa?
    OBJAWY:
    Podczas odtwarzania lub nagrywania w trybie EP silnik zatrzymuje się lub pracuje nierównomiernie (skokowo).

PRZYCZYNA:
    „Wzbudzanie się” elektronicznego obwodu silnika oraz uszkodzenie zespołu łożyskowania rotora.
    PROCEDURA NAPRAWCZA:
    Uwaga - nie używać namagnesowanych narzędzi !

1. Zdjąć koło zamachowe silnika (rotor), uważając aby nie zgubić podkładek izolacyjnych zabezpieczających tulejki.

2. Oczyścić rotor i czujnik halotronowy z drobin magnetycznych i pyłu.

3. Odkręcić trzy śruby mocujące trzpień z łożyskami ślizgowymi i zdjąć go.

4. Wpuścić do środka tulejek w nowym zespole łożyskowym po kropli specjalnego oleju (nr kat. KN 5141)

5. Wymienić zespół na nowy (nr kat. KN 12162) - rys.2.

6. Założyć rotor, prawidłowo montując podkładki izolacyjne.

7. Skontrolować odstęp pomiędzy brzegiem koła zamachowago a „czołem” czujnika halotronowego, używając do tego celu odpowiedniej folii (szczelinomierzem można uszkodzić czujnik). Prawidłowy odstęp powinien wynosić 0.12mm.

8. W razie potrzeby dokonać korekty ustawienia czujnika.

9. Zalecane jest również dokonanie wymiany czterech kondensatorów ceramicznych (SMD), umiejscowionych na statorze silnika (dotyczy tylko silników U26B i U26D) - patrz. rys.3, w następujący sposób:
    · kondensator C1 z wartości 0.1µF na wartość 1.0µF,
    · kondensatory C2 ÷ C4 z wartości 0.1µF na wartość 0.22µF

0
  • #3 22 Lut 2004 13:27
    AndrzejP
    Poziom 11  

Wymieniłem ułożyskowanie capstana i kondensatory.
    Jest poprawa.
    Nie pojawiają się już nieregularne spadki obrotów.
    Występuje jednak nadal niewielka modulacja dźwięku, najbardziej słyszalna przy odtwarzaniu muzyki.
    Co z tym zrobić?
    Czy wystarczy poczekać na dotarcie tulejek?

0
  • #4 23 Lut 2004 02:13
    km_serwis
    Poziom 21  

sprobuj wymienic rolke dociskowa no i tulejki wazne jakie byly zalozone czesto sprzedaja zamienniki nie najlepszej jakosci

0
  • #5 31 Mar 2004 19:02
    AndrzejP
    Poziom 11  

Dostałem ułożyskowanie capstana ponoć oryginalne. Zamontowałem - pomogło.
    Dzięki! :)

0