Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kity do samodzielnego montażu świateł xenonowych

ptrw11 14 Cze 2008 17:04 8423 32
  • #1 14 Cze 2008 17:04
    ptrw11
    Poziom 12  

Coraz bardziej popularne stają się światła xenonowe w samochodach a raczej kity do samodzielnego montażu i chciałbym się dowiedzieć jak jest z ich trwałością i jakością świecenia i czy warto zainwestować te pare stówek w swoje 4 kółka....?:idea:

0 29
  • #2 14 Cze 2008 17:07
    tomaszdjt
    Poziom 18  

witam ja do swojego 307 zamontowałem jakieś pół roku temu i jest lepiej niż myślałem światło super mniejsza moc na przeglądach nic nie mówią, ogólnie jestem zadowolony i do tego auto lepiej sie prezentuje

0
  • #3 14 Cze 2008 18:05
    monrant
    Poziom 22  

oczywiście założyłeś poziomowanie świateł i zmywacz szkieł?

0
  • #4 14 Cze 2008 18:11
    Błażej
    VIP Zasłużony dla elektroda

Do niedawna też byłem zdeklarowanym przeciwnikiem takich przeróbek. Jednak tu, gdzie obecnie mieszkam, w autach starszych niż wyprodukowane w dwa tysiące chyba drugim lub szóstym, przeróbki takie są całkowicie legalne! Także mnie to dziwiło, ale skoro Holendrzy dopuszczają takie rozwiązania, to czemu nie u nas?

0
  • #5 14 Cze 2008 19:30
    Solo
    Poziom 21  

Te zestawy oczywiśnie nie mają ani układów poziomowania, ani systemów spryskiwaczy - ale jakim cudem dostają homologację ? Chyba jeżeli byłyby niedobre - pod względem oślepiania innych użytkowników dróg itp - to nikt by nie dał im homologacji ?

0
  • #6 14 Cze 2008 19:31
    monrant
    Poziom 22  

A mają homologację? Zobacz czy jest na szkle E i cyfra w kołku

0
  • #7 14 Cze 2008 19:50
    mslomka
    Poziom 10  

Z tego co wiem a mogę się mylić to w naszym kraju potrzebne są tylko homologacje na reflektory a nie na żarówki. Co do spryskiwaczy i poziomowania to chyba też nie jest wymagane w Polsce ale za granicą mogą pojawić nie miłe niespodzianki. Ja jestem posiadaczem takich xenonów od roku i za nic nie zmieniłbym na stare żarówki jest znacznie bezpieczniej, pobierają mniej prądu i się tak nie grzeją więc same plusy :).

0
  • #8 14 Cze 2008 19:57
    Błażej

Reflektor jest homologowany wraz ze źródłem światła. Czyli z żarówką, jaka ma się w nim znajdować. I tylko taka żarówka ma prawo w nim pracować. Same żarówki też powinny posiadać homologację i być dopuszczone do użytku na drogach publicznych. Wystarczy, że przeczytasz sobie ostrzeżenia na opakowaniach markowych żarówek o zwiększonej do 100 wat mocy.
    Samopozioomowanie i spryskiwacze także są wymagane w samochodach wyposażonych fabrycznie w system oświetlenia HID.
    Więc panie mslomka nie jest tak, jak piszesz.

0
  • #9 14 Cze 2008 21:01
    Solo
    Poziom 21  

Błażej napisał:

Samopozioomowanie i spryskiwacze także są wymagane w samochodach wyposażonych fabrycznie w system oświetlenia HID.

Więc jak rozumiem te "dokładane" xenony nie muszą mieć układów samopoziomowania i spryskiwaczy i jest to zgodne z prawem? I jeżeli taki zestaw posiada homologację to można go śmiało montować i powinien działać?

0
  • #10 14 Cze 2008 22:35
    Błażej

No właśnie Komenda Główna Policji, do której zwracałem się kiedyś z prośbą o wykładnię przepisów co do legalności oświetlenia samochodu neonami i o legalność zestawów HID, twierdzi, ze są to rzeczy nielegalne.
    Mój post z tą odpowiedzią jest na forum.

0
  • #11 14 Cze 2008 23:08
    robokop
    Moderator Samochody

Z tego co się orientowałem w temacie, to zestawy do przeróbki homologacji jako takiej nie mają. Homologacje mają TYLKO znajdujące się w zestawach przetwornice do zasilania ksenonów. Czyli można założyć i jeździć po własnym podwórku ze świadomością że nie produkuje się swoim autkiem nadmiernych zakłóceń radioelektrycznych. Na przeglądzie diagnosta wygoni z kanału, nie ma cudów żeby reflektor przewidziany np do H1 , poprawnie świecił z ksenonowym źródłem światła.

0
  • #12 14 Cze 2008 23:36
    marek1977
    Poziom 33  

tomaszdjt napisał:
    witam ja do swojego 307 zamontowałem jakieś pół roku temu i jest lepiej niż myślałem światło super mniejsza moc na przeglądach nic nie mówią, ogólnie jestem zadowolony i do tego auto lepiej sie prezentuje

Na pewno jesteś zadowolony, ale czy zadowolony jest ten jadący z naprzeciwka? Oślepiacie ludzi i kto wie może powodujecie wypadki. Zaświeć sobie w nocy latarką w oczy i spróbuj przejechać kilometr. Policja powinna zabierać dowody rejestracyjne.

Co do homologacji to pewnie i mają, ale mogą być montowane pod warunkiem zamontowania układu poziomowania i spryskiwaczy reflektorów.

0
  • #13 15 Cze 2008 00:06
    tomus2k
    Poziom 23  

A co w przepisach ...
    Nic o tym że światła mają mieć homologację pod żarówkę tylko mają spełniać normy oświetlenia mają dawać światło o odpowiednim natężeniu i promieniu.
    Ale oto niespodzianka każde urządzenie zamontowane w samochodzie musi przejść homologację i otrzymać znak E. A homologacja to dopuszczenie do użytkowania zgodnie z dokumentacją techniczną.
    Jeśli taka przeróbka oferowana jako produkt posiada znak E a w dokumentacji technicznej dopuszczającej dopuszczono ją jako przeróbkę reflektorów to montaż tego zgodnie z instrukcją jest całkowicie legalny. I tu jest problem jak producent nie pochwalił się wyciągiem z dokumentacji lub numerem dopuszczenia i nie chodzi o ten po E np E13 bo to oznacza kraj w którym homologowano. Dlatego proponuje nie wyrzucać instrukcji obsługi pudełka i paragonu bo w razie co to na podstawie prawa cywilnego możemy dochodzić zwrotu pieniędzy za towar i ew. odszkodowania za towar który posiada wadę wrodzoną - rękojmia.

A tak poza tym to kiedyś testowałem różne żarówki i najlepszy efekt uzyskuje się poprzez wyczyszczenie reflektora w środku ( opis jest gdzieś na elektrodzie) Czysty odblask i szkło reflektora pozwala się cieszyć bardzo-dobrym oświetleniem drogi bez obawy na jakość przeróbki ( prawną i fizyczną) i związaną z tym ew odpowiedzialność w razie wypadku samochodowego.

0
  • #14 17 Cze 2008 19:45
    mpawlo177
    Poziom 12  

powie szczerze że tak czytam i czytam posty na temat xenonów! ja jak to mówią co kraj to obyczaj! rozmawiałem ze znajomym co jest diagnostykiem samochodowym i pytam go jak jest z badaniami technicznymi! a on mi powiedział że jeżeli wszystko będzie w normie tzn światła będą świecić tak jak należy to jego to nie obchodzi co jest w kloszu! czy żarówka czy palnik xenon!
    sam założyłem do swojego auta takie kit xenony i widoczność w nocy jest bez porównania!

wracając jeszcze do samo poziomowania to to jest dobre ale tylko przy jeździe obciążonym autem bo wtedy faktycznie światła sie obniżają! ale przy naszych równych drogach to sami stwierdzicie jak nie raz was oślepił jadący z naprzeciwka samochód z seryjnymi xenonami!

0
  • #15 17 Cze 2008 22:51
    Błażej

Mała korekta do postu kolegi mpawlo177: po załadowaniu tyłu światła się podnoszą i zaczynają świecić innym w oczy (auto działa jak huśtawka: jedna strona w dół, druga do góry). Dlatego też stosuje się systemy obniżające wiązkę.

0
  • #16 18 Cze 2008 15:25
    stomat
    Specjalista elektryk

Kolega mpawlo miał na myśli właśnie to ze w obciązonym samochodzie układ samopoziomowania obniża wiązkę. Natomiast szybkość działania tego układu jest zbyt mała żeby zapobiegał on oślepianiu spowodowanemu dziurawą drogą. Po prostu samochód przejeżdża przez garb na drodze i oslepia. Układ samopoziomowania nic na to nie pomoże.

0
  • #17 18 Cze 2008 17:07
    Błażej

Bo układy samopoziomowania nie zdają egzaminu na polskich, jak nazwę to drogach, to będzie nadużycie. U siebie mam takie drogi, że jak mi coś zastuka pod kołami, to mam ochotę się zatrzymać i sprawdzić, czy mi się auto nie psuje. Nawet dojazdówki na wsiach są równiejsze niż większość dróg w Polsce. Tutaj układy samopoziomowania działają bez zastrzeżeń.

0
  • #18 09 Sie 2008 00:10
    robertrobson
    Poziom 12  

Czyli zamontowanie do Citroena to będzie tka jak do samochodu z samopoziomowaniem lampy. Citroeny z hydraulicznym zawieszeniem same się poziomują, niezależnie od dociążenia. :)

0
  • #19 10 Sie 2008 13:39
    bartek2208
    Poziom 9  

Lampa ksenonowa (mówimy o lampach soczewkowych bo innych prawdziwych ksenonow nie ma ) powinna posiadać układ samopoziomowania, wentylator, soczewkę nie przezroczystą i system wysokociśnieniowych spryskiwaczy. Innaczej przy kontroli pojazdu z pseudo ksenonami (takimi jak sprzedają na allegro za 200 zł) policjant ma prawo zatrzymać dowód rejestracyjny, kiedy reflektor oślepia innych uzytkowników drogi lub nie posiada homologacji. Jest duża róznica, kiedy na przeciwko jedzie samochód z prawdziwymi ksenonami i "pseudo ksenonami". Przed zamontowaniem takiego zestawu radze sie porządnie zastanowić co do skuteczności i skutków takiego oświetlenia. Pozdrawiam.

0
  • #20 10 Sie 2008 13:41
    Błażej

Wentylator? Od kiedy? Jak to ma wentylować?

0
  • #21 10 Sie 2008 13:49
    bartek2208
    Poziom 9  

W lampie ksenonowej znajduje się wentylator oczywiście tej z soczewką. Każdy samochod z fabrycznymi ksenonami posiada wentylator w srodku.

0
  • #22 10 Sie 2008 13:56
    Błażej

Z łaski swojej wklej mi proszę zdjęcie reflektora z oryginalnym WENTYLATOREM! Bo jakoś sobie nie wyobrażam nadmuchu zimnego i często wilgotnego powietrza na gorący palnik. I do tego jeszcze dochodzi kurz niesiony przez taki wiatrak.

0
  • #23 10 Sie 2008 14:08
    bartek2208
    Poziom 9  

Chodzi mi o wentylator który, odpyla soczewkę w kurzu i roznych zanieczyczeń. Jak posiadasz samochód z ksenonami to włącz sobie zapłon i światła to usłyszysz prace wentylatora. A jak nie wierzysz to rozbierz reflektor i sprawdż. Pewnie wiesz ze soczewka musi byc idealnie czysta a nie można jej wyciearać więc od tego jest wentylator. Zdjęcia takiego niestety nie posiadam.

-1
  • #24 10 Sie 2008 14:13
    wopor
    Poziom 32  

witam, Bartek ostatnio robiłem chyba ze 3 Vectry z 2006 po lifcie z xenonami i wentylatora nie mają? o czym Ty mówisz? jaki wentylator i gdzie w tedy on ma być? a co do montażu kitów xenonowych do reflektorów nie przystosowanych to nie należy tego stosować i to tylko ze wzgledu na innych użytkowników drogi, pozdrawiam

Dodano po 1 [minuty]:

klient jeszcze nie odebrał sam ,ide sprawdzić

0
  • #25 10 Sie 2008 14:16
    bartek2208
    Poziom 9  

A patrzyłeś np. do Audi 1999r. ? Z ksenonami 4300K ?

0
  • #26 10 Sie 2008 14:17
    goldwinger

To ja jutro w okularze zobaczę

0
  • #27 10 Sie 2008 14:32
    MakroSerwis

robertrobson napisał:
    Czyli zamontowanie do Citroena to będzie tka jak do samochodu z samopoziomowaniem lampy. Citroeny z hydraulicznym zawieszeniem same się poziomują, niezależnie od dociążenia. :)

Nie do końca. Układy poziomujące są wymagane ze względu na bardzo silną wiązkę światła z lampy ksenonowej, które powoduje dużo silniejsze oślepienie jadącego z naprzeciwka, niż zwykły H4 (itp.). Sytuacja przypadkowego oślepienia ma być takim układem zażegnana. Zawieszenie hydro-pneumatyczne Citroen pilnuje, aby prześwity w okolicach przedniej i tylnej osi były zachowane, a nie poziomuje pojazd. W czasie mijanki na szczycie niewielkiego wzniesienia drogi, taki układ nie zapobiegnie oślepieniu.

0
  • #28 10 Sie 2008 17:29
    szogun0
    Specjalista grupy V.A.G.

bartek2208 napisał:
    A patrzyłeś np. do Audi 1999r. ? Z ksenonami 4300K ?

Patrzyłem.
    Nawet rozkleiłem taki reflektor w całości.
    Nigdzie nie ma takiego wentylatora i nie pisz więcej takich bzdur :!:
    A jeśli coś słychać, to może wentylator nawiewu powietrza do kabiny, lub jeszcze jest kilka innych możliwości. Ewentualnie może w tym audi brzęczała przepustnica, bo lubi po włączeniu zapłonu.

0
  • #29 10 Sie 2008 19:32
    Błażej

To bzyczenie to dźwięk przetwornicy. Słychać je nie tylko w audi. I ponowię swoje pytanie: jak sobie wyobrażasz nawiew chłodnego, wilgotnego i zakurzonego powietrza powietrza do klosza? I czy wiesz, jakie mogą być tego skutki?
    Czekamy na odpowiedź lub dementi swoich rewelacji!

Panie bartek2208 CZEKAMY!!

0
  • #30 11 Sie 2008 22:04
    bearbig
    Poziom 12  

dlaczego wszyscy wymieniacie spryskiwacze na lampy ksenonowe jako obowiązkowe???? jeden układ nie ma nic wspólnego z drugim...w każdym aucie ze spryskiwaczami (bez znaczenia czy ma ksenon czy zwkłe H) włącza sie tylko ze spryskiwaczami szyby... gdy nie włączamy jednego nie działa i drugie... na dobrą sprawę może nigdy nie być użyte więc dlaczego jest obowiązkowe???nie wszystkie auta ze spryskiwaczami mają ksenony i nie wszystkie z ksenonem mają spryskiwacze... a co jeżeli zamontuję do auta na zwykłe H7 oryginalne lampy ksenonowe kompletne z przetwornicą??? diagnosta na stacji nie zrobi przeglądu bo spryskiwaczy nie mam???!!! a co do lamp i homologacji każda lampa musi mieć w widocznym miejscu znak homologacji E jak też rodzaj światła oznaczany literą: A-pozycyjne;B przeciwmgłowe;C mijania;R drogowe; i odpowiednio do żarówek HC-halogenowe mijania;HR-halogenowe drogowe;DC-ksenon mijania;DR ksenon drogowe i DC\R bi-ksenon więc nie trzeba zaglądać do środka żeby wiedzieć czy to oryginalny ksenon czy przerobine H...

0
  Szukaj w 5mln produktów