Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

straty przesyłu energii

10 Lut 2004 07:11 4832 4
  • Poziom 11  
    Mam mało pytańko:) Jak określić straty przesyłu energii elektrycznej linii napowietrznej 15[kV]. W tabelach znalazłem rezystancjie i indukcyjność linii. Ale dalej niewiem jak to obliczyć. Czy mam założyć sobie jakiś spadek napięcia na linii energetycznej?
  • Poziom 29  
    Straty przesyłu energii zmieniają się ze względu na odciążenie więc mając wartości reaktancji linni przesyłowej do obliczenia strat musisz znać wielkość obciążenia na końcu tej linni (albo wartość płynącego prądu).

Pozdrawiam !
    Marek
  • Poziom 29  
    polecem podręczniki,np
    niebrzydowski "sieci elektroenergetyczne"
  • Poziom 11  
    Wiem o tym że potrzebny jest prądzik:) Linni ale niewiem jak go obliczyć:( Wiec tak mam podaną odległość która wynosi 100[km] jest to odległość od Elektrowni wiatrowej do wytwornicy wodoru o mocy 10[MW]. Mam zastosować linie o napięciu 15[KV] żeby przesłać energie od elektrowni do wytwornicy. Obliczając prąd z mocy wytwornicy wychodzi mi ze straty na linni będą rzędu 120 [KW] cosik zdaje mi się ze jest to duża wartość. A może się myle. Co myślicie o tym. Macie może jakiś sposób obliczenia strat przesyłu?
    (jesli to temacik dla innej grupy to możecie mi polecić jakąś inną grupe)
  • Poziom 16  
    Z=pierwiastek z (R kwadrat + Xc kwadrat)
    R jest oporem omowym, obliczysz z przekroju, długości i oporu właściwego danego przewodnika
    Xc = 1/omegaC jest reaktancją o charakterze pojemnościowym.
    Te dwie wielkości stanowią wypadkową impedancję linii z powodu której powstaną straty.
    120 [kW] przy przesyłaniu 10[MW] to jest przecież tylko 1,2% strat, przy odległości 100km; myślę, że to bardzo dobry wynik.