Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

HUD w samochodzie

jurnymario 14 Cze 2008 23:36 6555 13
  • #1 14 Cze 2008 23:36
    jurnymario
    Poziom 12  

Ostatnio naszla mnie mysl ze moznaby skonstruowac taki wyswietlacz ktorego obraz odbijalby sie na przedniej szybie. Cos jak HUD w samolocie projektor badz wyswietlacz znajdowalby sie na wierzchniej stronie deski rozdzielczej gdzies nad zegarami(na podszybiu). Uklad powinien miec delikatne swiatlo aby nie draznilo i nie meczylo oczu w czasie jazdy .Sadze ze kilka informacji jak temp powietrza wody czy czegos innego powinno sie tam znalesc. Jak w niektorch ukladach prezentowanych przez forumowiczow pod haslem "komputer pokladowy". Ot taki pomysl. Moze komus sie spodoba i cos takiego zrobi. Pozdrawiam.

0 13
  • #2 20 Cze 2008 00:53
    spoko_janko
    Poziom 19  

A jak z homologacją ? Widoczność itp w razie wypadku całkiem nieciekawie może być gdyby to odkryto...
    Lepiej na LCD dużym zrób i przyklej w okolice deski rozdzielczej.
    Jak chcesz ryzykować to podpowiem: optyka z rzutnika i mały podświetlany LCD, ból jest pt. za dnia mało będzie widać i szyba by musiała mieć powłokę dodatkową by obraz się na niej ukazywał (jakieś filtry itp). Tylko że takie wynalazki to pierwszy krok do wypadku.
    Może się mylę ale przeźroczysty duuuży LCD zamiast (lub doklejony do) przedniej szyby i po sprawie.

0
  • #3 20 Cze 2008 22:27
    marijuz
    Poziom 18  

a mozna gdzieś kupić (i jakie są konkretne ceny) HUD??

0
  • #4 22 Cze 2008 23:50
    jurnymario
    Poziom 12  

W sumie z lcd tez niezly pmysl. To czysto teoretyczna propozycja, wiec homologacja sie nie martwie.Kto wie moze kiedys cos takiego zrobie ale na razie to tylko pomysl

0
  • #5 22 Cze 2008 23:51
    sheeeep
    Poziom 25  

Takie rozwiązania są montowane w seryjnych samochodach, nic nowego. Wystarczy poszukać, ale nie jest to prosta sprawa.

0
  • #6 23 Cze 2008 00:06
    jurnymario
    Poziom 12  

Wiem i dlatego o tym tutaj napisalem. Ciekawi mnie to wlasnie jak rozwiazali problem jazdy w dzien przy zachodzacym czy oslepiajacym sloncu

0
  • #7 23 Cze 2008 11:33
    hindoos
    Poziom 21  

Myślę, że intensywność światła może regulować jakikolwiek element światłoczuły i w zależności od ilości padającego światła, zwiększa lub zmniejsza intensywność padającego na szybę światła. Takie rozwiązanie (tylko że dotyczące podświetlenia deski rozdzielczej) jest właśnie zastosowane w Peugeocie 206...
    W tym wątku (tylko ang.) http://forums.makezine.com/comments.php?DiscussionID=1025 pewien użytkownik opisuje właśnie swój pomysł na HUD - http://img526.imageshack.us/img526/5605/ergonomicshudlk0.jpg - przedstawiając na tym obrazku umiejscowienie ekranu emitującego obraz, który będzie się wyświetlał na szybie. Nie potrzeba specjalnych filtrów, bo zauważcie, że wystarczy biała kartka leżąca w słoneczny dzień zaraz pod oknem, by rzucać swój obraz na szybę skutecznie wkurzając w czasie jazdy ;) Dlatego myślę, że użycie jasnego ekranu CRT obsługiwanego przez napisany program (przetwarzanie informacji z czujników - takich jak prędkość, godzina) a sterowanego (jasność) jakimś uC byłoby do zrobienia.

0
  • #8 23 Cze 2008 13:50
    ADI-mistrzu
    Poziom 30  

Z tym LCD top nie wiem czy taki dobry pomysł. Jak jest wygaszony to jest czarny, światła "nie przewodzi" więc jeśli jakimś cudem zgasł bym nam to mamy przednią szybę czarną a wtedy jedziemy na czuja =].

Ja kiedyś robiłem taki bajer na przednią szybę. Brałem 4 wyświetlacze z nokii 3310 sklejałem w kształt kwadrata i był w rogu malutki HUD, który np godzinę wyświetlał, temperaturę wewnątrz i na zewnątrz itd.

0
  • #9 23 Cze 2008 14:15
    hindoos
    Poziom 21  

A jak jest włączony to przewodzi światło? :| Zawsze myślałem, że emituje... A co to w ogóle za ekran LCD? Ja jedyne które widziałem - z przezroczystych LCD - były i tak dość ciemne, żeby nie nadawały się do celów HUDa...

0
  • #10 23 Cze 2008 14:45
    ADI-mistrzu
    Poziom 30  

No te która ja widziałem to normalnie były czarne, po ich uruchomieniu pixele robiły się przezroczyste i wyło widać za nim świecącą warstwę (plexia, jakaś jarzeniówka czy coś takiego).
    Był to wyświetlacz monochromatyczne.

0
  • #11 23 Cze 2008 15:07
    hindoos
    Poziom 21  

No to chyba najlepiej jednak zrobić to na zasadzie normalnego HUDa, czyli oświetlić szybę zamontowanym gdzieś nisko ekranem kineskopowym... Chyba, że jakimś bardzo jasnym LCD, ale w dzień to może być niewystarczające. No i jeszcze kwestia ostrości obrazu... Słowem, same problemy :P

0
  • #12 23 Cze 2008 15:28
    ADI-mistrzu
    Poziom 30  

Hm... zależy co by miało być tam wyświetlane, ale raczej to by tylko zawadzało, bo albo patrzysz się na ten ekran, albo jesteś skupiony na drodze...
    Dobra bajer na zegarek i tego typu rzeczy, ale gdzieś w rogu, po za tym jedynie zawadzające.

0
  • #13 23 Cze 2008 15:34
    hindoos
    Poziom 21  

Pewnie prędkość, obroty, paliwo, zasięg, koordynaty GPS, tetris, filmy, wysokość, sztuczny horyzont i celownik do rakiet :D Od tetrisa bardziej w formie żartu, nie mniej jednak pewnie też by działało :P

0
  • #14 05 Sie 2008 09:12
    bobojad
    Poziom 12  

A nie prościej zastosować projektor laserowy? wystarczy nalepka odbijająca długość fali zastosowanego lasera na szybie w miejscu gdzie beda wyswietlane dane. Jest to Bilda laser show, a tutaj prosty projektorek ktory koles zrobił :

http://heim.ifi.uio.no/~haakoh/avr/#projector

A tutaj mały projektorek na diodach laserowych, pojedyncza linijka tekstu
    http://web.media.mit.edu/~stefanm/TinyProjector/

0