Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ustawienie crossovera w malym klubie

15 Cze 2008 04:54 4819 11
  • Poziom 14  
    Witam kolegow z elektrody :) Wybaczcie, ze tak wczesnie was budze :)
    Mam taka srawe. Dosc delikatna, ale jak bedzie trzeba to mlotek pojdzie w ruch :D

Chodzi mi o ustawienie crossovera w klubie (dosc niewielki parkiet - max 40m^2). Jest analogowy crosover Behringera... Mixer to Gemini, albo czasem DJM 800. Moj problem polega na tym, ze musze ustawic odpowiednie wartosci na crossie. Przyznaje, ze mam drewniane ucho :cry: i dla tego prosze Was o pomoc.
    Myslalem zeby podpiac kompa (np laptopa) do miksera, ktory ma wszystkie pokretla ( high, middle, low, master, itp) ustawione na 0, a na lapku uruchomic program FUNCGEN i puszczac dane wartosci przez mikser, potem crossa, koncowki i oczywiscie glosniki.
    Kiedy ustalona wartosc (np 100Hz) bedzie podawana na glosniki, chcialem za pomoca (i tu moje pytanie - jakiego) programu zmierzyc czestotliwosc dzwieku wydobywajacego sie z glosnikow. Oczywiscie do lapka podpiety bedzie mikrofon Shure'a albo Tonsil'a zeby czysto zbieral dzwiek.

Czy moj pomysl zda egzamin? Owy pomysl narodzil mi sie, gdy widzialem ustawianie cyfrowego crossovera (tzn polozenie podpietego mikrofonu pod crossover i nacisniecie guzika regulacji). Wtedy byly emitowane rozne dzwieki o roznych czestotliwosciach i cross sam sie dostrajal :)

Gdyby moja mysl miala jakikolwiek sens, to uprzejmie prosze o rozwiiniecie tematu. Jesli nie, to przepraszam za klopot i zmarnowanie czasu na czytanie tego kometnarza.
    Pozdrawiam Kolegow :)
  • Poziom 22  
    Witam!!
    Napisz jakie masz tam dokładnie nagłośnienie (jakie basy, jakie satelity, jakie końcówki) to może uda sie coś wymyśleć bez takich kombinacji...
    Pozdrawiam

Dodano po 4 [minuty]:

PS. Ja np. gram z podziałem między basem, a satelitą pomiędzy 90-170Hz. Na małej sali niższy podział, a na gimnastycznej właśnie 170Hz. Im wyżej podzielisz tym daoły będą bardziej "dudniły"...
  • Poziom 2  
    Witam. Mam crossover CX3400 Behringera
    I niewiem jak go ustawić żeby grał sprzęt optymalnie.
    Mam takie nagłośnienie:
    4 satelity JBL 15" JRX115

specyfikacja
    Zakres częstotliwości (-10dB) 38Hz - 16kHz
    Pasmo przenoszenia (+/- 3dB) 50Hz - 12.5kHz
    Skuteczność (1w/1m) 98dB SPL
    Impedancja nominalna 8 omów
    Moc całkowita 250W
    Moc szczytowa 1000W
    Maksymalna ciśnienie akustyczne (SPL) 128dB
    Częstotliwość podziału zwrotnicy 1.6kHz
    Przetwornik wysokotonowy JBL 2412; 1" przetwornik zamontowany na tubie typu Progressive TransistionTM Waveguide
    Przetwornik niskotonowy JBL M112-8

Oraz 2 subwoofery - JBL JRX 118S
    [SPECYFIKACJA]

Zakres częstotliwości (-10dB) 38Hz - 300Hz
    Pasmo przenoszenia (+/- 3dB) 55Hz - 300Hz
    Skuteczność (1w/1m) 96dB SPL
    Impedancja nominalna 4 omy
    Moc całkowita 350W
    Moc szczytowa 1400W
    Zalecany wzmacniacz 350W - 700W na 4 omy
    Zalecany podział zwrotnicy 30Hz HPF, 24dB/ oktawę; 80-100Hz LPF, 24dB/oktawę
    Maksymalne ciśnienie akustyczne (SPL) 127dB
    Przetwornik niskotonowy JBL 2043-G

Nieduża sala do nagłośnienia ale potrzebuje rady jak ustawić zwrotnicę żeby wyciągnąć co najlepsze z satelit i basów.
    jestem w tych sprawach laikiem dlatego zwracam się z prośbą o radę.
    Sprzęt śmiga na 3 wzmacniaczach , 2 na satelity i 1 bas.
    Podłączony mam cross, 2 satelity+bas + 2 satelity+bas do crossa.

Potrzebuje konkretnej odpowiedzi którym pokrętłem regulować cięcie, jak uaktywnić filtr zabezpieczający basy bo poniekąd takowy się znajduje w tym crosie.Mam instrukcję ale po niemiecku a może ktoś podpowie.
    Pozdrawiam
  • Poziom 30  
    Hi,
    masz zestawy JRX115 i glosniki w nich JBL M112-8 ??? Dziwne.
    Po co Ci 4 topy na mala sale jesli i tak masz tylko 2 suby ???
    Co do Beriego.
    Na tylniej sciance ustaw "XOVER FREQ" na x1 ! ( wycisniety przycisk )
    "db INPUT" ustawic na zero ( srodkowe polozenie ). Pozniej mozesz ew. podciagnac.
    Wlaczyc modus pracy "2-Way Stereo". Zaswieca sie diody nad pokretlami, ktorymi ustawia sie parametry dla tego trybu pracy.
    Wlacz "LOW CUT" ( kijowa czestotliwosc, ale co zrobic ) - to jest ten Twoj filtr zabezpieczajacy basy !!!
    "XOVER FREQ" ustaw najpierw na 120 Hz ( pozniej mozesz probowac ustawienia miedzy 90 Hz-150Hz w zaleznosci od tego co Ci bedzie lepiej "gralo" )
    "DELAY" najpierw na "0" Pozniej mozesz regulowac w zaleznosci od potrzeb ( ustawienia topow wzgledem subow itd. )
    "LOW OUTPUT GAIN" i "HIGH OUTPUT GAIN" najpierw na "0" a pozniej w zaleznosci od potrzeby.
    "CD HORN" ( zmiana charakterystyki drivera ) mozesz sprobowac w jakim polozeniu bedzie Ci lepiej pasowalo "dzwiekowo".Niektore wysokotone to potrzebuja , a inne nie.
    "LIMITER" wlaczyc
    "TRESHOLD" najpierw na "0" a potem mozesz troche podciagnac do "+6"
    "LF SUM" ( z tylu urzadzenia ) na "NORMAL" lub "SUMMED". Posluchaj jakie ustawienie brzmi dla Ciebie lepiej, ale summed jest wlasciwie ok.
    To chyba tyle.

Pozdrowienia
  • Poziom 2  
    dzięki za pomoc !

Potrzebuje jeszcze jednej informacji , jak lepiej to łączyć.
    Mam 3 wzmacniacze , 4 satelity - 2wzm , basy -1wzm
    Czy przewód od basów mam zrobić od wzmacniacza 2 xlr / 1 xlr(złączyć 2 w 1) i wpiąć go pod 1 kanał low w crossoverze? a z satelit 2 końcówki + 2 (1high+1mid) czyli w sumie 4,(2high i 2 mid) + 1 low?
  • Poziom 30  
    Hi,
    jakie masz koncowki mocy ( firma , typ, model ) ?
    Pozdrowienia
  • Poziom 2  
    do górek mam 2 wzmacniacze firmy Crown
    LPS 1500

moc
    2 Ω stereo 350W
    4 Ω stereo
    400W
    8 Ω stereo 325W
    4 Ω mono-mostek
    700W
    8 Ω mono-mostek 800W

Pasmo przenoszenia (±3 dB): 40 Hz – 20 kHz
    Stosunek sygnał-szum: 100 dB A poniżej podanej mocy
    Zniekształcenia harmoniczne (THD): < 0.5% w paśmie 20 Hz - 20 kHz
    Współczynnik tłumienia:
    > 300 w paśmie 10 Hz – 400 Hz przy 8Ω
    Przesłuchy międzykanałowe:
    -76 dB przy 1 kHz
    -58 dB przy 20 kHz

Do basów mam 1 wzmacniacz Crown
    LPS 2500

moc
    2 Ω stereo 500W
    4 Ω stereo
    725W
    8 Ω stereo 550W
    4 Ω mono-mostek
    1.2000W
    8 Ω mono-mostek 1.4500W

Pasmo przenoszenia (±3 dB): 40 Hz – 20 kHz
    Stosunek sygnał-szum: 100 dB A poniżej podanej mocy
    Zniekształcenia harmoniczne (THD): < 0.5% w paśmie 20 Hz - 20 kHz
    Współczynnik tłumienia:
    > 300 w paśmie 10 Hz – 400 Hz przy 8Ω
    Przesłuchy międzykanałowe:
    -76 dB przy 1 kHz
    -58 dB przy 20 kHz

Kolumny podłączyłem równolegle, czyli niemostkowany.
    2 górki - 1 lps 1500
    2 górki - 1 lps 1500
    2 basy - 1 lps 2500
  • Poziom 30  
    Hi,
    w Twoim wypadku dla topow kup sobie takie dwa tzw. Y-kable jak na zdjeciu i po klopocie. Suby podlanczasz normalnym kablem do wyjscia "LOW / LOW-LF SUM" crossa , a druga strone do koncowki. Topy jedna strona do wyjscia "HIGH" crossa, druga strone ( ta rozgaleziona ) do wejsc Twoich koncowek na topy.
    Pozdrowienia
  • Poziom 2  
    Dzięki aca !!!

Podłączyłem jak napisałeś , i gra tak jak powinno, tylko masz rację że brakuje basów , bo na 4 satelity 2 suby to za mało , powinny być jeszcze 2 i wtedy dźwięk by był na poziomie.A tak z górek nic niższych tonów praktycznie niema , sala beton i cudów niema.
    No ale jeszcze raz serdeczne dzięki za pomoc.

Pozdrawiam