Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

HDD notebooka nie startuje (silnik) po wprowadzeniu hasła

yacki 15 Jun 2008 09:23 1957 7
    yacki
    Level 10  
    Notebook Toshiba 430 CDT
    Dysk HDD IBM Travelstar Model DKLA-24320 4,32GB S/N YDMM9284 P/N 03L5560
    Dysk był wymieniany dla zwiekszenia pojemności, oryginalnie w tym kompie był chyba Hitachi 1,3G

Po wprowadzeniu hasła do biosu notebooka przestał działać HDD-nie startuje silnik, bios wydaje dzwięki podobne do syreny karetki reanimacyjnej, modulowana wysokość dzwięku od wysokiego do niskiego, powtarzane 6 serii po 3 dzwieki, dzwięk trwa 2 sekundy przerwa 0,5 sekundy.

Jak wymontuję HDD - sygnału nie ma.

POST kompa startuje normalnie, zgłasza HDC error, dzwięk "syreny" wyłącza się, komunikat - brak dysku systemowego,BIOS chyba "nie widzi" dysku, w polu HDD jest "No Drive"

Po załączeniu zasilania silnik jakby próbował wystartować-wyczuwam na nim 2-3 drgnięcia.
    Problem wydaje się ma związek z wprowadzeniem hasła, bo nastąpił bezpośrednio po nim, wcześniej dysk pracował bez pudła, komputer nie był wcześniej hasłowany.
    Hasło jest znane. Po usunięciu hasła z BIOS - sytuacja bez zmian.

Po operacji hasłowania dysk startował kilka razy, z problemami - tj tez ten dzwięk syreny przy uruchamianiu, ale po resecie ruszał, teraz już klapa.

Proszę kolegów o pomoc - gdzie szukać problemu?

Nie bardzo mam mozliwość w niedługim czasie podłączyc dysk do innego notebooka ani do kompa innego dysku.
  • Helpful post
    soviet100
    User under supervision
    Najlepiej będzie sprawdzić dysk bo coś mi się wydaje że jest jednak uszkodzony. Wynika z tego sygnał i tak samo że sam silnik nie działa a powinien . Jak przetestujesz Dysk na innym laptopie to napisz.
    yacki
    Level 10  
    OK - postaram się przetestować dysk,
    dziwi mnie że tak się zbiegło uszkodzenie z założeniem hasła - w tym samym momencie!, nie wiem jak to dokładnie działa w notebookach - czy dysk jest też jednocześnie hasłowany po wprowadzeniu hasła blokującego notebooka? czy też dysk jest hasłowany osobno?
    czytałem że jest możliwość zahasłowania dysku w notebooku dla ochrony danych.
    W moim komputerku w bios jest tylko jedna funkcja hasła - zabezpiecza dostęp do komputera, czy jednocześnie do dysku - nie wiem, sądziłem że może na styku komp - (niekomtatybilny?) HDD coś się nie udało przy zahasłowaniu.
    soviet100
    User under supervision
    Dysk jest osobno . Tak dobrze czytałeś ale dysk powinien pracować mimo to . Sam zobacz że przecież silnik nie może startować , więc jak może wiedzieć czy hasło jest dobre skoro nawet się dysk nie załącza?
    yacki
    Level 10  
    Dysk wystartował po kilkudziesieciu próbach, nie wyłączam bo nie wiem czy wystartuje jeszcze raz.
    Dane użytkowe się czytają -
    program testowy dedykowany do tego HDD po uruchomieniu testu-chyba przy czytaniu obszaru "sprzętowego" dysku kilkakrotnie rzęzi głowicami jak przy seek test, przechodzi dalej, zgłasza seek error i zatrzymuje test przy próbie odczytania DFT - w/g mojego rozeznania jest to log SMART.
    Funkcję SMART dysku wyłączyłem - może będzie lepiej.

Jak powstaje ten seek error? - chyba zespół głowic nie porusza się w pełnym zakresie?
    Czy niechęć do startu silnika dysku może być związany z trudnością wyparkowania głowic?

macie koledzy jakieś propozycje - co można sprawdzić póki dysk działa i ew co da się jeszcze pomóc dyskowi?

nie będę po nim płakał oczywiście, ale dla przyzwoitości technicznej spróbuję usprawnić, zanim kupię coś nowego
    yacki
    Level 10  
    To już coś wiadomo - główny problem-trudnosci przy starcie silnika dysku, uszkodzony sektor - gdy silnik ruszy nie ma praktycznie zadnych problemów
    W związku z tym pytanie, czy da się poprawic start silnika (opór na łożysku?)

Jak sprawdzić czy głowice poruszają sie w pełnym zakresie?
    Czy można podejmowac próbę naprawy bad sectora w obszarze "systemowym" dysku"

Testy programem Victoria :

(F9) Odczyt SMART: odpowiedź - " No DRQ?"

(F7) Test seek odpowiedź:

Rekalibracja OK
    Starting seek test
    Pomyłka
    Stoping drive OK
    Nie przeczytał się jeden z sektorów

---- po tym test seek zatrzymany-----
    BIGOLSEN
    Level 31  
    Wygląda więc na to , że dysk ma bad sektory i dlatego ma problemy z inicjacją . Spróbuj , czy ewentualne zerowanie i Remap powierzchni , pozwoli mu na dalszą pracę . Chociaż tak szczerze mówiąc obawiam się skutków zerowania . Dysk może już nie zaskoczyć wogóle . Na początek wykonaj Remap .

Pozdrawiam .