Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

HDD notebooka nie startuje (silnik) po wprowadzeniu hasła

15 Cze 2008 09:23 1876 7
  • Poziom 9  
    Notebook Toshiba 430 CDT
    Dysk HDD IBM Travelstar Model DKLA-24320 4,32GB S/N YDMM9284 P/N 03L5560
    Dysk był wymieniany dla zwiekszenia pojemności, oryginalnie w tym kompie był chyba Hitachi 1,3G

Po wprowadzeniu hasła do biosu notebooka przestał działać HDD-nie startuje silnik, bios wydaje dzwięki podobne do syreny karetki reanimacyjnej, modulowana wysokość dzwięku od wysokiego do niskiego, powtarzane 6 serii po 3 dzwieki, dzwięk trwa 2 sekundy przerwa 0,5 sekundy.

Jak wymontuję HDD - sygnału nie ma.

POST kompa startuje normalnie, zgłasza HDC error, dzwięk "syreny" wyłącza się, komunikat - brak dysku systemowego,BIOS chyba "nie widzi" dysku, w polu HDD jest "No Drive"

Po załączeniu zasilania silnik jakby próbował wystartować-wyczuwam na nim 2-3 drgnięcia.
    Problem wydaje się ma związek z wprowadzeniem hasła, bo nastąpił bezpośrednio po nim, wcześniej dysk pracował bez pudła, komputer nie był wcześniej hasłowany.
    Hasło jest znane. Po usunięciu hasła z BIOS - sytuacja bez zmian.

Po operacji hasłowania dysk startował kilka razy, z problemami - tj tez ten dzwięk syreny przy uruchamianiu, ale po resecie ruszał, teraz już klapa.

Proszę kolegów o pomoc - gdzie szukać problemu?

Nie bardzo mam mozliwość w niedługim czasie podłączyc dysk do innego notebooka ani do kompa innego dysku.
  • Pomocny post
    Użytkownik obserwowany
    Najlepiej będzie sprawdzić dysk bo coś mi się wydaje że jest jednak uszkodzony. Wynika z tego sygnał i tak samo że sam silnik nie działa a powinien . Jak przetestujesz Dysk na innym laptopie to napisz.
  • Poziom 9  
    OK - postaram się przetestować dysk,
    dziwi mnie że tak się zbiegło uszkodzenie z założeniem hasła - w tym samym momencie!, nie wiem jak to dokładnie działa w notebookach - czy dysk jest też jednocześnie hasłowany po wprowadzeniu hasła blokującego notebooka? czy też dysk jest hasłowany osobno?
    czytałem że jest możliwość zahasłowania dysku w notebooku dla ochrony danych.
    W moim komputerku w bios jest tylko jedna funkcja hasła - zabezpiecza dostęp do komputera, czy jednocześnie do dysku - nie wiem, sądziłem że może na styku komp - (niekomtatybilny?) HDD coś się nie udało przy zahasłowaniu.
  • Użytkownik obserwowany
    Dysk jest osobno . Tak dobrze czytałeś ale dysk powinien pracować mimo to . Sam zobacz że przecież silnik nie może startować , więc jak może wiedzieć czy hasło jest dobre skoro nawet się dysk nie załącza?
  • Poziom 9  
    Dysk wystartował po kilkudziesieciu próbach, nie wyłączam bo nie wiem czy wystartuje jeszcze raz.
    Dane użytkowe się czytają -
    program testowy dedykowany do tego HDD po uruchomieniu testu-chyba przy czytaniu obszaru "sprzętowego" dysku kilkakrotnie rzęzi głowicami jak przy seek test, przechodzi dalej, zgłasza seek error i zatrzymuje test przy próbie odczytania DFT - w/g mojego rozeznania jest to log SMART.
    Funkcję SMART dysku wyłączyłem - może będzie lepiej.

Jak powstaje ten seek error? - chyba zespół głowic nie porusza się w pełnym zakresie?
    Czy niechęć do startu silnika dysku może być związany z trudnością wyparkowania głowic?

macie koledzy jakieś propozycje - co można sprawdzić póki dysk działa i ew co da się jeszcze pomóc dyskowi?

nie będę po nim płakał oczywiście, ale dla przyzwoitości technicznej spróbuję usprawnić, zanim kupię coś nowego
  • Poziom 9  
    To już coś wiadomo - główny problem-trudnosci przy starcie silnika dysku, uszkodzony sektor - gdy silnik ruszy nie ma praktycznie zadnych problemów
    W związku z tym pytanie, czy da się poprawic start silnika (opór na łożysku?)

Jak sprawdzić czy głowice poruszają sie w pełnym zakresie?
    Czy można podejmowac próbę naprawy bad sectora w obszarze "systemowym" dysku"

Testy programem Victoria :

(F9) Odczyt SMART: odpowiedź - " No DRQ?"

(F7) Test seek odpowiedź:

Rekalibracja OK
    Starting seek test
    Pomyłka
    Stoping drive OK
    Nie przeczytał się jeden z sektorów

---- po tym test seek zatrzymany-----
  • Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych
    Wygląda więc na to , że dysk ma bad sektory i dlatego ma problemy z inicjacją . Spróbuj , czy ewentualne zerowanie i Remap powierzchni , pozwoli mu na dalszą pracę . Chociaż tak szczerze mówiąc obawiam się skutków zerowania . Dysk może już nie zaskoczyć wogóle . Na początek wykonaj Remap .

Pozdrawiam .