Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czy "normalny" przekaźnik może pracować jak czasow

15 Jun 2008 14:31 2613 21
Relpol
  • #1
    User removed account
    Level 1  
  • Relpol
  • #2
    meek
    Level 15  
    Trochę jest dziwne to co piszesz bo z zachowania przekaźnika wynika raczej że zasilasz go prądem przemiennym, a nie stałym...
    Co do opóźnienia przy napięciu stałym radziłbym użyć jakiegoś MOSFET'a z dołączonym do bramki kondensatorem, przy zwarciu przełącznika tranzystor zacznie przewodzić i w tym czasie naładuje się także kondensator który będzie podtrzymywał przepływ prądu po zwolnieniu przełącznika (do czasu jego rozładowania, czyli zależnie od pojemności).

    Czy "normalny" przekaźnik może pracować jak czasow
  • #3
    User removed account
    Level 1  
  • #4
    mały_s
    Level 13  
    Odłącz styki zwierne przekaźnika , równolegle do uzwojenia przekaźnika podłącz kondensator elektrolityczny połączony w szeregu z rezystorem . Czas opóźnienia na zwalnianie reguluj
    odpowiednim dobraniem C i R (ważna oporność uzwojenia przekaźnika).
  • Relpol
  • #5
    User removed account
    Level 1  
  • #6
    Tomasz.W
    Level 35  
    101pawel wrote:
    ....Niestety, ten styk zwierny musi pozostać na swoim miejscu i to jest ten problem...po naciśnieciu przycisku cewka musi zostać zwarta swoim stykiem zwiernym, ma powstać zwarcie w obwodzie (spadek nap. na cewce = 0 lub prawie 0[V]). Stan ten ma potrwać ok. 0,2 do 0,5 sek.....
    No, to faktycznie masz problem. Tym bardziej że układ działający w opisany przez Ciebie sposób jest....nie wykonalny. Dlaczego? To bardzo proste. Jeżeli zrobisz zwarcie na linii zasilającej cewkę przekaźnika to napięcie na tej cewce spadnie powiedzmy że do zera. A już na pewno sporo poniżej wartości napięcia podtrzymania. To w takim razie jak chcesz uzyskać pracę przekaźnika przez np. 0,5 sekundy jeżeli cewka nie będzie miała zasilania :?: Tu już nie pomogą żadne wymyślne układy, nie ma prądu :arrow: nie ma pracy. Napisz może co chcesz z tego zrobić, do czego ma to służyć, to będzie o wiele prościej podpowiedzieć jakieś rozwiązanie.
  • #7
    User removed account
    Level 1  
  • #8
    jiwaniuk
    Level 31  
    To może dla całkowitej jasności napisz jeszcze jakie są parametry elementów RLC.

    Pozdrawiam wszystkich

    jjanek
  • #9
    User removed account
    Level 1  
  • #10
    Tomasz.W
    Level 35  
    Piszesz tak, że ja przestaję cokolwiek z tego rozumieć. A do tego jeszcze jakieś tajemnicze czarne skrzynki, o których nie chcesz nic napisać lub co prędzej nie wiesz co to jest ani do czego służy. Jeżeli dodamy do tego jeszcze taki drobny szczegół że o podstawach "elektryki" pojęcia nie masz, to nie widzę szans żeby ktokolwiek był Ci w stanie pomóc. No niestety, wróżki wyjechały na zarobek do ciepłych krajów.
  • #11
    User removed account
    Level 1  
  • #12
    Tomasz.W
    Level 35  
    101pawel wrote:
    ....Mam większe pojęcie o elektryce niż Ty o kulturze, - nie rozumiesz, nie potrafisz pomóc, pomiń temat, a nie pisz głupot....
    Jasne, Twoją wiedzę na ten temat doskonale obrazuje ten rysunek
    101pawel wrote:

    Czy "normalny" przekaźnik może pracować jak czasow
    i dopisek
    101pawel wrote:
    ....po naciśnieciu przycisku cewka musi zostać zwarta swoim stykiem zwiernym, ma powstać zwarcie w obwodzie (spadek nap. na cewce = 0 lub prawie 0[V]). Stan ten ma potrwać ok. 0,2 do 0,5 sek....
    Nie chcesz mi chyba wmówić że pisząc takie coś wiesz cokolwiek o układach zasilania, przekaźnikach itp. Tak więc nie wyjeżdżaj z kulturą i pisaniem głupot, bo jak na razie to (jak zresztą widać) sam nic mądrego nie napisałeś.
    101pawel wrote:
    ....To jest jeden frazesów pisanych na newsach jakieś 15 lat temu.
    To fakt, ale ten frazes jest niestety cały czas aktualny.
  • #13
    jiwaniuk
    Level 31  
    101pawel i Tomasz.W
    Przestańcie się kłócić i obrażać nawzajem, bo to do niczego nie prowadzi, a może skutkować ostrzeżeniem lub innymi nieprzyjemnosciami ze strony administracji forum. A przecież nie o to wam chyba chodzi.
    Ja wracam jeszcze raz do mojego pytania, tylko teraz może trochę zmodyfikuję.
    1. Jak układ obecnie pracuje? (narysuj schemat połączenia wszystkich elementów które były w obwodzie - przed modyfikacją, bo twój opis słowny jest ciężki do zrozumienia). (nie na darmo mądrzy ludzie mówią, że jeden rysunek jest wart więcej niż 1000 słów).
    2. Uzasadnij, dlaczego musi być akurat tak ten układ zrobiony jak to już kilka razy narysowałes.

    Pozdrawiam wszystkich

    jjanek
  • #14
    User removed account
    Level 1  
  • #15
    janek_66
    Level 19  
    Temat jest ciekawy. Brak tylko jeszcze jednej informacji - jaki prąd płynie w obwodzie elementu RLC, lub jaka jest jego rezystancja, ewentualnie impedancja. Bez tej wiedzy podejrzewam że nikt nie jest w stanie pomóc.
  • #16
    User removed account
    Level 1  
  • #17
    TOMI
    Service technician RTV
    Może takie rozwiazanie będzie pasować.
    Czy "normalny" przekaźnik może pracować jak czasow
  • #18
    Tomasz.W
    Level 35  
    101pawel wrote:
    ....Cewka przekaźnika przyciągając zworę ścisnęła sprężynkę, magazynując w niej energię kinetyczną. Ta energia kinetyczna wystarcza przekażnikowi na 0,5 sekundowe napędzanie mechanizmu zegarowego. Takie przekaźniki nazywają się przekaźnikami czasowymi....
    Czy Ty nie widzisz różnicy między zwykłym przekaźnikiem a przekaźnikiem czasowym?
    101pawel wrote:
    ....nazwałeś mnie ignorantem....
    Mówię (piszę) co myślę. Ja wiem że mało komu się to podoba, ale to już nie mój problem. Czasem faktycznie powiem (napiszę) coś za dużo. Ale cóż taką mam naturę.
    101pawel wrote:
    ....poczytałem parę Twoich postów....
    To przeczytaj wszystkie, a nie tylko parę.
    A wracając do tematu.
    1) Oryginalnie było tak że Przycisk "P" załączał tą Twoją (czarną skrzynkę).
    2) W obwód zasilania tej "czarnej skrzynki" chcesz wstawić dodatkowy element wykonawczy który swoimi stykami będzie coś załączał (lub wyłączał) jednocześnie z "czarną skrzynką" . A czas załączenia tego dodatkowego czegoś ma trwać ~0,5 sekundy.
    3) Gdybyś był tak miły i sprawdził czy w chwili naciśnięcia przycisku "P" w punktach "1" i "2" występuje napięcie 12V (lub jakieś inne) to będzie już (prawie) wszystko jasne. W trakcie pomiaru punkty "1" i "2" oczywiście nie mogą być ze sobą połączone. Po prostu między "1" i "2" obcinasz kabel i miernik podłączasz do obciętych końcówek. To tak obrazowo.
    A i jeszcze
    4) Te 100mA to prąd płynący przez tą "czarną skrzynkę" w trakcie jej pracy, znaczy się wtedy gdy jest załączona przyciskiem "P", czy też wtedy gdy nic nie robi. Nie wiem jak Ci to inaczej napisać bo nie wiem co to jest, ani jak działa.
    Odpowiedź na te dwa pytania znacznie ułatwiła by znalezienie rozwiązania tego problemu.
  • #19
    User removed account
    Level 1  
  • #20
    janek_66
    Level 19  
    Przedstawiam wersję rozwiązania (choć nie jestem pewny czy możesz ją zastosować). Po naciśnięciu przycisku załącza się odbiornik i ładuje kondensator C. Z chwilą puszczenia przycisku, załącza się przekaźnik na czas zależny od pojemności C i rezystancji cewki przekaźnika.
  • #21
    Tomasz.W
    Level 35  
    101pawel wrote:
    ...Ja mam chlopie problem, a Ty sobie robisz za przeproszeniem jaja....
    Zapewniam Cię że jaj sobie nie robię. Przyszedł mi do głowy pewien pomysł a bez odpowiedzi na te dwa pytania mogę go sobie w buty wsadzić. Lecz jak sam napisałeś, to Twój problem.

    :arrow: janek_66 Myślałem właśnie o czymś podobnym. I dla tego właśnie padły te dwa pytania o napięcie i prąd.
  • #22
    User removed account
    Level 1