Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

dwukierunkowy regulator silnika DC

15 Cze 2008 15:04 4232 16
  • Poziom 10  
    Witam
    na wstępie chciałbym zaznaczyć że jestem cienki w elektronice ale co niektóre pojęcia załapałem :) za to mechanika to dla mnie pestka :) jestem mechanikiem samochodowym i modelarzem.

A wiec chciałbym zbudować coś takiego http://web.mit.edu/first/segway/
    tyle że mam problem z regulatorami mianowicie muszą być 2 takie same
    (łatwiej skalibrować) napięcie 12-24V i około 40A musi być płynna regulacja w obie strony (do tyłu może być tylko kilka % mocy)i krótki czas reakcji między przodem a tyłem.

Myślałem o zastosowaniu regulatorów modelarskich bo pozostałe elementy elektroniczne też będą z modelarstwa ( żyrokompasy i mikser silników ) tyle że mają za małe napięcie,długi czas reakcji i do tego są drogie .Do sterowania regulatorami chcę wykorzystać tester serwomechanizmów (działa bez problemu z regulatorami modelarskimi oraz mikser V )http://www.allegro.pl/item383208967_delta_mixer_v_mixer_.html

Myślałem o zastosowaniu H-bridge z PWM http://www.dioda.com.pl/forum/topics20/h-bridge-vt111.htm
    Czy dobrze rozumiem ten układ? Z PWM działa on w obie str i to z płynną regulacją?

testery serw,żyroskopy, miksery wszystko współpracuje razem super ale czy regulatory zrobione na tym mostku będzie działał ?czy sygnał dochodzący do nich będzie zgodny ?
    Zauważyłem że elektronika z serwomechanizmu działa trochę jak regulator może da sie to jakoś wykorzystać?

Czy ktoś ma schemat jak zrobić regulator o parametrach które potrzebuje w oparciu o ten mostek?
    Może da się podrasować jakieś słabsze regulatory modelarskie .

Bardzo proszę o pomoc wszelkie porady baaardzo mile widziane.
    Może ktoś by chciał wykonać takie regulatory.
    Pozdrawiam Arek
  • Poziom 10  
    coś link nie działa .
    Ale czy nie robiłeś 3f?
    ja potrzebuje DC
    NIe niestety nie mam trawiarki
  • Poziom 10  
    Moim zdaniem trawiarka w elektronice jest potrzebna. Zrób trawiarkę. to znajdę ci link:D
  • Poziom 10  
    już mam link :) o jeden kropek za daleko :)
    Tak jak pisałem potrzebuje regulatora na silnik szczotkowy.
    Silniki 3f do moich celów trzeba by samemu robić
  • Poziom 10  
    Sorki że się pomyliłem. Mówie zrób trawiarkę bo nawet schematów nie będziesz musiał umieć czytać żeby zrobić regulator.
  • Poziom 10  
    OKI masz jakieś plany prostej trawiarki?

Dodano po 13 [minuty]:

ponawiam pytania
  • Spec od GSM
    Pamiętam czasy kiedy wytrawiało się w talerzu. Ale ta technika goni...
  • Poziom 10  
    Teraz tez trawie w talezu bo zostawilem trawiarke na dzialce:cry:
  • Poziom 11  
    Zeszliście z teamtu...Bardzo ciekawego teamtu, ktory fajnie było by skończyc.
    Tez zamierzam zrobić segwaya w te wakacje.Było by milo jakby forumowicze podzielili się opiniami, pomysłami i radami na temat takiej konstrukcji.

Pozdrawiam
    Moshimo
  • Poziom 10  
    Faktycznie.
    Ponawiam pytanie i proszę o konkrety.
    Może ktoś wie jak podkręcić słabszy regulator naby miał parametry 24V 30-40A
    Pozdrawiam Arek
  • Spec od GSM
    Jak wytrzymają tranzystory, to zwiększając napięcie osiągniemy większą moc i amperarz. Jest to niebezpieczne dla regulatora, a znając tanie wyroby nie mają nic zapasu mocy.
  • Poziom 11  
    Można by zastosować przełaczniki krańcowe(tzw.krańcówki)ale nie jestem pewien czy by się to sprawdziło..Musiałbym pokombinować z podłaczeniem takich przełączników.
  • Poziom 10  
    może jakieś gotowe schematy? regulator musi szybko reagować pomiędzy tyłem a przodem bo będzie współpracować z żyrokompasem aby utrzymać pion
  • Poziom 11  
    Jakim tyłem a przodem? W segwayu? Z krańcówkami nie było by problemu. W zależności jak je podłączysz albo sprawiają, że silnik zacznie się obracać w drugą stronę albo się zatrzyma .Myślę, że to banalny sposób ale obawiam się, że to by było za proste.
  • Poziom 10  
    Widzę że się nie rozumiemy .Coś musi go stabilizować (trzymać w pionie ) do tego chcę wykorzystać żyrokompas modelarski i dlatego musi być szybka reakcja pomiędzy kierunkami z uwagi właśnie na żyrokompas