Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Projektor laserowy by HAKER

PawełS1717 15 Cze 2008 15:48 11166 26
  • Projektor laserowy by HAKER

Witam szanowne grono

Chcę wam dziś przedstawić mój projektor laserowy który wykonałem ok pół roku temu ale dopiero dzisiaj znalazłem czas by go Wam przedstawić.

Jest to jak najprostszy projektor jaki da się zrobić, na pewno wszyscy znają to rozwiązanie z silniczkami DC i lusterkami pod prawie kontem prostym do osi silniczków.

Obudowa to zwykła plastikowa ze sklepu, kupiłem największą jaką mieli.

Sterowanie w trybie ręcznym silniczki sterowane są za pomocą LM317 w aplikacji regulatora napięcia od 1.2V do 38V. Natomiast w trybie automatycznym silniczki sterowane są przez wzmacniacz na Tadeuszu, z przed wzmacniaczem i mikrofonem.

Silniczki wyciągnąłem je ze starych radii samochodowych. Niestety trochę szumią :| a to przez moja nieuwagę bo gdy testowałem układ dostały napięcie 36V przez dłuższy czas i coś się uszkodziło :cry: , planuje je wymienić.

Lusterka wyciąłem je z rozpołowionej płyty DVD Niestety ne odbijają za dobrze ale dzięki temu plamka lasera z odległości 2m ma na ścianie wielkość złotówki co zapewnia dodatkowe bezpieczeństwo (przynajmniej tak myśle).

Laser to czerwony laser z nagrywarki DVD, podaje mu 200mA tag więc powinien mieć ok 150mW mocy optycznej na wyjściu diody a po kolimatorze i lusterkach myśle że na ścianie jest ze 100mW.

Zasilacz zastosowałem transformator z dwoma uzwojeniami i osobne zasilacze dla LD , LM317 oraz osobny dla Tadeusza.

Wszystkie układy wykonałem na płytkach uniwersalnych głównie ze wzgledu na prostotę i szybkość wykonania.

Koszty Hmm... myśle że zamknąłem się w 70zł, wiele części miałem.

i filmiki z pracy układu

Sterowanie ręczne

W rytm muzyki

To by było na tyle

Pozdrawiam i zapraszam do komentowania

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    PawełS1717
    Poziom 17  
    PawełS1717 napisał 302 postów o ocenie 65, pomógł 9 razy. Mieszka w mieście Nowy Sącz. Jest z nami od 2006 roku.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
    JmL(TM)
    Poziom 24  
    Efekt fajny! :D Gratulacje!
    Ale czy ten dzwiek w tle pochodzi z projektora? Brzmi to troche jak start rakiety :D
    JmL(TM)
    Poziom 24  
    Czy zatem nie zaglusza to muzyki? ;D
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
    PawełS1717
    Poziom 17  
    Projektor używany jest na imprezach gdzie muzyka jest naprawdę głośna, a poza tym to ten szum nie jest aż taki głośny.
    mario166
    Poziom 14  
    Nie jest to troche niebezpieczne?
    Nie ma tam zadnych filtrów a taki laser jest troche niebezpieczny.
    elektronik000
    Poziom 19  
    Przy ciągłej pracy z prądem 200mA dioda laserowa to za długo nie pociągnie.
    PawełS1717
    Poziom 17  
    mario166 napisał:
    Nie jest to troche niebezpieczne?
    Nie ma tam zadnych filtrów a taki laser jest troche niebezpieczny.

Trochę tak, ale ja zawsze wiązkę kieruje na sufit a nie na ludzi i dopóki ktoś nie spojrzy prosto w "oko" to nic mu się nie stanie. A co do prądu to koledzy z forum puszczali takie diody na 250mA i nic się nie działo bo to dioda z nagrywarki LG 16x.

pozdrawiam
    matam
    Poziom 13  
    Sam pomysł dobry (stary i sprawdzony ) tylko wykonanie, bałagan w środku, pordzewiałe elementy. Jestem ciekaw jak się w tym połapałeś.
    PawełS1717
    Poziom 17  
    matam napisał:
    Sam pomysł dobry (stary i sprawdzony ) tylko wykonanie, bałagan w środku, pordzewiałe elementy. Jestem ciekaw jak się w tym połapałeś.

Inaczej się nie dało upchnąć do takiej małej obudowy:
    -transformator
    -zasilacz
    -3 x lm317 z osprzętem
    -7805
    -wzmacniacz
    -przedwzmacniacz
    -radiator
    -silniki
    -laser
    -przekaźniki

praktycznie to ledwo to upchnąłem i jestem bardzo z tego zadowolony.
    A pordzewiałe elementy?? Możesz zaznaczyć na zdjęciu.
    discolitez
    Poziom 13  
    Jak podlaczyles ten go pod dzwiek? Daj jakis schemacik bo niewiem co i jak dzieki wielkie
    MADevil
    Poziom 18  
    a mnie intryguje ta wajcha na środku góry obudowy... co to jest?!
    PawełS1717
    Poziom 17  
    Sterowanie w rytm muzyki zrobiłem tak: mikrofon-->przedwzmacniacz na tranzystorze -->wzmacniacz np. TDA1554Q-->mostek prostowniczy-->kondensator-->silnik (możliwe że zadziała nawet bez mostka).

A ta wajcha to kluczyk do nakrętek w uchwycie (widać na zdjęciach), jako że projektor trochę waży to nie dało się ich dokręcić ręką tak by wszystko było sztywne więc wygiołem do nich kluczyk.
    mounter
    Poziom 21  
    co do bezpieczeństwa tego projektora to nie będę sie wypowiadał, a takie raczej zabawki nie bierze sie pod kategorię projektorów...

podczas skanowania nie ma mowy na uszkodzenie wzroku, ponieważ czas ekspozycji który potrzebny jest do "usmażenia" jest za krótki...

często bywam w nowym sączu ;)
    raczek3
    Poziom 22  
    Witam efekt ciekawy mały bałagan w środku ale na ten temat sie nie wypowiadam bo u mnie jest zawsze bałagan ciekawy pomysł na sterowanie w rytm muzyki. Pozdrawiam
    cobras
    Poziom 13  
    hmm... a co z epilepsją? nie mówiąc już o uszkodzeniu siatkówki. Ogólnie uważam że takie eksperymenty z tego typu urządzeniami są dosyć niebezpieczne dla oczu, jakby na to nie patrzył. A oczy nie zęby, dwa razy nie rosną. Życzę udanych konstrukcji.
    mounter
    Poziom 21  
    cobras napisał:
    hmm... a co z epilepsją? nie mówiąc już o uszkodzeniu siatkówki. Ogólnie uważam że takie eksperymenty z tego typu urządzeniami są dosyć niebezpieczne dla oczu, jakby na to nie patrzył. A oczy nie zęby, dwa razy nie rosną. Życzę udanych konstrukcji.

o lol :lol: no nie umie tutaj :D
    co ma do tego padaczka? :D
    zęby też 2 raz nie urosną, no chyba ze masz jeszcze mleczne :D

sam mam na dyskotekach o wiele mocniejsze lasery, o wiele potężniejszy
    sprzęt oświetlenia niż na przeciętnej dyskotece, nie mówiąc już o nagłośnieniu rzędu kilku kW na strone i jeszcze nigdy mi nikt nie dostał ataku
    epilepsji czy w ogóle mdłości! rozmowa schodzi z docelowej polemiki...
    PawełS1717
    Poziom 17  
    Taki projektor można nazwać flower laserowy bo w dymie efekt jest całkiem podobny. Niestety nie posiadam jeszcze wytwornicy dymu :| ale bawiłem się z kalafonią i lutownicą.

A co do N. Sącza to ja z okolic, dokładnie wioska o nazwie Koniuszowa.
    michgur
    Poziom 17  
    Znam tę zabawę ;) Trzeba się yroche tego dymu nawdychać, ale efekt jest fajny najgorzej to dmuchać na grot :/
    Za ten dym kalafoniowy w pokoju o mnie kiedyś chcieli z domu wywalić :P
    Pozdrawiam!
    Jestem bardzo ciekawy czy ten laserek byłby w stanie wytrzymać dyskotekę. Z doświadczenia wiem, że na salach jest taka tęmperaura, że nawet wentylowane efekty jak lasery czy stroboskopy padają po jakimś czasie.
    A bałaganem w środku się nie przejmuj bo przecież wnętrze nie jest na pokaz i z tego sienie strzela! ;)
    xojciectadeuszx
    Poziom 18  
    Bałagan nie bałahan ale działa:-) Jest satysfakcja:-) Nastepnym razem zawsze jest lepiej:-):D
    Gigantor
    Poziom 18  
    Pytanko do twórcy: jaką funkcję pełnią przekaźniki?

mori.pl napisał:
    cobras napisał:
    hmm... a co z epilepsją?

Każde źródło światła "błyskające" z częstotliwością 20 +/- 5Hz, czasami do 60Hz, może stać się potencjalnym bodźcem wyzwalającym atak padaczki. Spec od kW i potężnego oświetlenia powinien być chyba pierwszym, który zwróci na to uwagę. A ja tu widzę" śmiechy chichy". Niepoważne to trochę.
    skaktus
    Poziom 37  
    Wszystko ok, ale:

-bałagan wewnątrz
    -szum silników - wyją tak jakby zaraz miały się rozpaść
    -ramię do mocowania gorzej niż z cepelii...
    PawełS1717
    Poziom 17  
    Dięki za komentarze.

Na imprezie projektor działał 6h bez przerwy nawet się nie zagrzał wiele.

Przekaźniki są do tego by przełączać pomiędzy trybami automatycznym i ręcznym. Z początku miałem zastosować tylko przełączniki ale okazało sie że wzmacniacz to konstrukcja mostkowa i niestety nie mogłem połączyć masy LM317 z jedną końcówką wyjścia bo obie wychodziły TDA.

Pozdrawiam
    mounter
    Poziom 21  
    Gigantor napisał:
    Pytanko do twórcy: jaką funkcję pełnią przekaźniki?

mori.pl napisał:
    cobras napisał:
    hmm... a co z epilepsją?

Każde źródło światła "błyskające" z częstotliwością 20 +/- 5Hz, czasami do 60Hz, może stać się potencjalnym bodźcem wyzwalającym atak padaczki. Spec od kW i potężnego oświetlenia powinien być chyba pierwszym, który zwróci na to uwagę. A ja tu widzę" śmiechy chichy". Niepoważne to trochę.

na moich imprezach jest wymóg, gdzie osoby muszą
    nosić plakietki identyfikacyjne, a chore na epilepsje lub skłonne
    do zasłabnięć plakietki z czerwoną literą E

może to nie ta kategoria i nie pod tym kątem patrzysz, bo ja robie imprezy dla minimum 500 osób, gdzie muszą być odpowiednie służby
    porządkowe i ratunkowe...
    Moshimo
    Poziom 11  
    Nie da się zrobić tak żeby pole na którym działa laser będzie większe?Ale ogólnie super!Tylko troche niebezpieczne dla oka.

Pozdrawiam
    PawełS1717
    Poziom 17  
    Pole "robocze" da się powiększyć w łatwy sposób: czym bardziej nieprostopadłe lusterko do osi tym większy obraz.

Pozdrawiam
    nero226
    Poziom 14  
    fajny efekt. Gratuluję pomysłu. Ja robię coś podobnego tylko że z jednym lusterkiem.Odchylają go cewki z ruchomymi zrdzeniami w osiach powiedzmy XiY. Działa podobnie.Też z mikrofonu i jest trochę szybsze...(Zrobiłem takie coś jakieś 12 lat temu ale wtedy był problem ze zrobieniem lasera i była to zwykła żarówka z jakąś optyką.Teraz robię to mniejsze,szybsze i z laserem
    :) )

Dodano po 19 [sekundy]:

fajny efekt. Gratuluję pomysłu. Ja robię coś podobnego tylko że z jednym lusterkiem.Odchylają go cewki z ruchomymi zrdzeniami w osiach powiedzmy XiY. Działa podobnie.Też z mikrofonu i jest trochę szybsze...(Zrobiłem takie coś jakieś 12 lat temu ale wtedy był problem ze zrobieniem lasera i była to zwykła żarówka z jakąś optyką.Teraz robię to mniejsze,szybsze i z laserem
    :) )