Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja w domku letniskowym

acid12 15 Cze 2008 17:34 7626 6
  • #1 15 Cze 2008 17:34
    acid12
    Poziom 21  

Witam,
    Chciałem wykonać instalacje elektryczną w domku drewnianym / letniskowym.
    Domek znajduje się 70m od złącza, przewód chce dać 6mm^2 bądź 10mm^2.

Na razie przyłączona będzie 1 faza, ale w przyszłości będą 3 fazy (ok 20m od złącza będzie dom mieszkalny 1 rodzinny)

wiec pierwsze pytanie -
    czy od razu dać na całych 70m kabel 5-cio żyłowy,
    czy teraz tylko 3 żyły, a za parę lat przy budowie domku pociągnąć drugi 5-cio żyłowy tylko do nowego domu ?

Domek drewniany/letniskowy jest mały i ma służyć celom rekreacyjnym, a później jako składzik na narzędzia do ogrodu etc., nie ma być to warsztat ani nic podobnego.

Wymyśliłem, że zrobię w nim 2 obwody, gniazdka oraz oświetlenie.

drugie pytanie -
    czy 5 gniazdek (to będzie max jaki przewiduje) na 1 układzie to dobry pomysł w domku letniskowym? - jaki przekrój kabla, 2,5mm^2 ?

oświetlenie - chce zrobić oświetlenie z diod mocy firmy Cree.
    będzie 5 punktów oświetleniowych wewnątrz + 1 na tarasie.
    Każdy punkt będzie miał osobny włącznik oraz będzie składał się z max 3 diod (3.3V 1W), prąd ustalony przez szeregowy rezystor -> ok 0.7A
    zasilanie punktów świetlnych - 12V DC wystarcza (testowałem)

trzecie pytanie - zasilacz do oświetlenia. 6 pkt świetlnych x 0.7A = 4.2A
    czy lepiej użyć transformatora 230VAV -> 1x 12VDC @ 5A
    czy lepiej użyć transformatora 230VAC -> 2x 12VDC @ 2.5A, tak żeby podzielić światło na '2 obwody'

później jakiś mostek prostowniczy i kondensator elektrolityczny (2000uF?),
    czwarte pytanie - w jaki sposób stabilizować to napięcie?

dodatkowo chciałem zamontować gdzieś gniazdko 12VDC (samochodowe) żeby móc używać np pompki do materacy, zabawek dla dzieci etc.

piąte pytanie - Czy jak wezmę wariant drugi z trafo 2x 12VDC @ 2.5A to czy np podłącze do gniazdka lodówkę turystyczną 48W i wszystko będzie śmigać??

szóste pytanie - jaki przekrój kabla do oświetlenia, 1,5mm^2 ??

siódme pytanie - jakie dać zabezpieczenia,
    nad prądowy 16A na gniazdka
    nad prądowy 10A na światło

plus bezpieczniki 1A przed diodami?

czy dawać zabezpieczenia różnicowo prądowe? aha, banku nie obrabowałem więc mam ograniczone fundusze ;)

ósme pytanie - czy kable muszę dawać w osłonach/rurkach czy mogę je po prostu przymocować do ścian / belek drewnianych ??

Jeżeli ktoś ma jakiś inny efektywny sposób jak zasilić diody stałym prądem to bardzo proszę żeby się podzielił :)

Dziękuję za każdą odpowiedź i radę.

0 6
  • #2 15 Cze 2008 20:52
    maromarol
    Poziom 13  

Nie powinienem się wypowiadać na ten temat bo nie jestem specem w dziedzinie instalacji elektrycznych ale jeżeli kolega nie wie tylu rzeczy lepiej zostawić całą robote zaufanemu fachowcowi, a jak masz ambicje to poszukaj na elce napewno znajdziesz odpowiedzi na wiekszość pytań bo raczej nikt ci nie odpowie na wszystkie pytania zwłaszcza że do niektórych pytań potrzebne są konkrety żeby cos powiedziec i wyliczyć.

0
  • #3 15 Cze 2008 21:00
    JESIOTR1
    Poziom 32  

Do OŚWIETLENIA DIODAMI wystarczą paluszki - i to jeden garnitur na cały rok.W lodówce nie rób zapasów tylko już teraz wszystko zjedz i wypij.
    Powodzenia

0
  • #4 15 Cze 2008 21:23
    acid12
    Poziom 21  

diody wysokiej mocy zasilane paluszkami ? to rozwiązanie mnie jakoś nie satysfakcjonuje.

0
  • #5 15 Cze 2008 22:16
    marian_em
    Poziom 25  

Chcesz zakopac 70m kabla 3x10mm^2 zeby zasilac diody do oswietlenia i lodowke turystyczna? :] Kup sobie akumulator i styknie

0
  • #6 15 Cze 2008 22:57
    patryk-84a
    Poziom 28  

No chyba jednak kolega obrabował bank :). Co do diod to nie potrzeba stabilizować napięcia 12V aby je zasilać. 3 didoy połączone szeregowo, do tego rezystorek ograniczający prąd i to pod 12V, może być nawet AC, tylko wtedy może być widać lekkie pulsowanie diod co męczy oczy. Jak już będzie w domku 230V to po co lodówka turystyczna? nie lepiej kupić małą lodówkę pod 230V i bez problemu? Skoro wszystko robisz pod 12V to lepiej kupić parę akumulatorów i tak pewnie drożej nie wyjdzie niż to przyłącze.

0
  • #7 15 Cze 2008 23:19
    Magister_123
    Poziom 33  

Cześć.
    Do zasilania domku letniskowego wystarczy 3x2,5mm².Wielkich mocy tam nie będziesz zużywał. Inwestycja w większe przekroje to strata pieniędzy.
    Oczywiście 30cm na kablem w ziemi niebieska folia.
    Zakopywanie 5x10mm² o długości 70m to wielka strata pieniędzy. Bo po co teraz dawać w ziemie 70m skoro można po postawieniu domu zakopać tylko 20m !?
    Spokojnie możesz dać 5 gniazdek na jednym obwodzie na przewodzie 2,5mm² i do tego zabezpieczenie w postaci wyłącznika nad prądowego 10A
    Na oświetlenie 1,5mm² i zabezpieczenie 6A. Zabezpieczenia o charakterystyce typu ''B''
    Wszystko poprowadzone w białych rurkach (ochrona przewodu jak i względy estetyczne).
    Co do diod i lodówki na 12v to według Mnie zupełny nie wypał. Lepiej zainwestuj w tradycyjne oświetlenie: żarówki i świetlówki.
    Za dużo kombinacji z diodami i ich zasilaniem nie wspominając o kosztach.
    Co do lodówki to za 100zł masz używkę na allegro o większej objętości i wydajności niż turystyczna.
    Pozdro

0