Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wago system 750, problem z zaprogramowaniem

15 Jun 2008 21:37 4268 3
 • Level 10  
  Witam serdecznie.

  Piszę z prośbą o pomoc przy zaprogramowaniu w/w sterownika PLC.
  Mam do wykonania most umożliwiający wpięcie w sieć ProfiBus starszego typu urządzenia przygotowanego do pracy w sieci ModBus.
  Problem pojawia się w momencie wysyłania ramki ModBus ze sterownika do urządzenia poprzez port rs232 (wykorzystany moduł to wago 750-650). Standard sieci ModBus przewiduje bowiem wysyłanie każdego znaku (bajtu) w odstępach nie większych niż 1,5 znaku (bajtu). Natomiast sygnałem zakończenia wysyłania ma być timeout powyżej 3,5 znaku.
  Zatem moje pytanie jest takie: w jaki sposób w sterowniku PLC mam odmierzać te przerwy czasowe? Czy jest dostępna jakaś funkcja albo timer? Nigdzie w dokumentacji nie mogę znaleźć informacji na ten temat.
  Wspomnę tylko, że transmisja odbywa się w prędkości 9600 bodów, a program piszę wykorzystując język strukturalny (ten podobny do Pascala).

  Sprawa druga. Sterownik jest wpięty w ProfiBus za pomocą modułu 750-833. Czy w tym przypadku też muszę programować kodowanie i dekodowanie ramki, czy obsługa tego protokołu jest wbudowana (nr funkcji i dane będą przechowywane np w rejestrach )?

  Bardzo proszę o odpowiedź, gdyż każda informacja będzie przydatna.
  Pozdrawiam.
 • NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.
 • Level 14  
  Mam pytanie, czy posiada ktoś schemat elektryczny kabelka służącego do programowania sterowników WAGO serii 750 podłączanego pod RS-232?
 • NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.
 • Level 10  
  Powiedz co masz na myśli, bo nie do końca zrozumiałem o co chodzi z tym schematem.
  Przecież jeśli masz do dyspozycji rs232 to wszystko jasne, gdyż wystarczy zajżeć do opisu (dokumentacji) tego standardu.
 • Level 14  
  Widzę, że koledzy się trochę nie zrozumieli, koledze r-maniac chodzi o przewód do programowania, podglądu on-line sterownika, który podłącza się w dolną część sterownika.
  Link

  A kolega VCKBarth posiada moduł komunikacyjny RS232.
  Link

  Co do komunikacji po modbus przez rs poszukaj na sieci bibliotek do obsługi RS232 na wgp, jak swojego czasu robiłem mały projekt na wago komunikacja po modbus przez ethernet, program na pc sterował wy/wej sterownika. Od strony programu komputera wyglądało to tak, że program widział przestrzeń adresową wejść i wyjść, odczytując stan wejść sterowałem wejściami poprzez wysyłanie żądań.
  Jeżeli uda Ci się odczytać dane po rs to u Ciebie może być jeszcze jeden problem generowanie sum kontrolnych przy modbusie (ASCI/RTU) po rs bo po ethernet protokół TCP/IP to załatwiał.

  polecam stronę tu jest multibilioteka do wago:
  www.oscat.de

  A nie lepszym wyjściem z tej sytuacji będzie kupno gateway-a modbus <=> profibus.