Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolektor słoneczny + silnik stirlinga

gorylla 16 Cze 2008 11:06 10346 6
  • #1 16 Cze 2008 11:06
    gorylla
    Poziom 13  

Witam od dłuższego czasu interesuje się energią z odnawialnych źródeł i a bardziej o ogniwach fotowoltalicznych ale są one za drogie a ich magazynowanie jest kłopotliwe. Będę próbował wykonac domowymi sposobami takie ogniwo ale to daleka przyszłośc a niedawno wpadł mi do głowy pewien pomysł który się wydaje bardzo obiecujący a mianowicie:

Kolektory słoneczne jest bardzo prosto zbudowac widziałem na elektordzie kilka naprawdę dobrych pomysłów a jeszcze jednym plusem jest koszt. I tak właśnie sobie pomyślałem gdyby tak do kolektora podpiąc silnik stirlinga ?? a do silnika jakąś prądnice ?? takie rozwiązanie wydaje się owiele bardziej ekonomiczne od fotowolataliki ale jedyny problem jaki mogę napodkac to odpowiedni silnik stirilnaga odpowiedniej mocy. Z podłączeniem nie ma problemu a wydaję się że taki układ będzie posiadał w miarę dużą sprawnośc bo nie potrzebujemy grzac ogromne ilości wody, choc napewno lepszym płynem byłby płyn borygo ale nie wiem w jakiej jest cenie a przy budowie takiego urządzenia zależy nam na jak najniższym koszcie.

Macie jakieś propozycje z tym silnikiem bo raczej silnik dla obniżenia kosztów muszę wykonac sam a musi byc trwał (plasitkowy odpada :))

0 6
  • #2 16 Cze 2008 12:13
    Rzuuf
    Poziom 43  

Witam!
    Każdy silnik cieplny, czyli zamieniajacy energię cieplną na mechaniczną - a takim jest również silnik Stirlinga - ma sprawność określoną tym samym wzorem: (Tkotła - Tchłodnicy)/Tkotła, gdzie T- odpowiednio temperatury kotła i chłodnicy, są w stopniach Kelvina. Jeśli Twój silnik będzie pracował między 2 temperaturami: 50 stopni "w kotle" i 30 stopni "w chłodnicy") - inaczej, są to temperatury czynnika roboczego (co będzie czynnikiem roboczym?) na dopływie do silnika i na wylocie z silnika - to sprawność wyniesie (teoretycznie, czyli najwyżej) 6,2%, a praktycznie dobrze, jeśli połowę z tego.
    Zatem, aby "wyprodukować" 1kW w postaci energii mechanicznej, musisz dysponować nie mniej, niż 16kW energii cieplnej.
    "Kotłem" będzie kolektor słoneczny, a co będzie "chłodnicą"? Druga taka instalacja, ale "w cieniu"?
    Ponieważ słoneczko w pogodny dzień daje nam ok. 1.4 kW/m2 (na równiku), to dla instalacji z silnikiem cieplnym trzeba około 11,5m2 kolektora słonecznego, a biorąc pod uwagę, że ani silnik nie pracuje ze sprawnością równej teoretycznej, ani Twoja instalacja nie jest na równiku, będzie potrzeba kolektorów 2 razy tyle.

Jeśli silnik ma napędzać prądnicę, to tą energię trzeba gdzieś magazynować, żeby skorzystać z niej "na żądanie". Akumulatory kwasowe, mimo, że najtańsze, są wynalazkiem dość drogim, bo zmagazynowanie i odebranie z akumulatora 1 kWh kosztuje ok. 2zł (akumulator zużywa się tym szybciej, im większa część jego pojemności jest wykorzystywana, przy 20% ma żywotność 1000 cykli, a przy 100% - tylko 300!).

Ciężko jest lekko żyć ...

Polecam do poduszki lekturę podręczników do fizyki.

0
  • #3 05 Lip 2008 23:19
    daniel93
    Poziom 29  

Tkotła wyniesie spokojnie jakieś 80*C w takim kolektorze. A chłodnica? 3m pod gruntem jest kilka stopni, więc spokojnie można liczyć 20*C.

Magazynowanie energii też nie jest konieczne, ponieważ słońce świeci wtedy, gdy zużywamy najwięcej energii, tak więc taki kolektor może zaspokajać część zapotrzebowania na energię gospodarstwa domowego.

Zakładając, że kolektorem może być nawet nie osłonięta blacha trapezowa to takie przedsięwzięcie jest bardzo opłacalne. Szczególnie jeśli policzyć koszt ogniw fotowoltanicznych o mocy 1kw.

0
  • #4 05 Lip 2008 23:52
    ks_fenix
    Poziom 23  

Ciekawi mnie ile wyniosła by sprawność całej takiej maszyny? Bo jak wiadomo sprawności się mnoży przez siebie uzyskując sprawność całkowitą. Przyjmując np że:
    Sprawność silnika wyniosłaby 30%
    Sprawność instalacji 90%
    Sprawność kolektora domowej roboty 75%
    Otrzymujemy sprawność 20.25%
    Więc stosunkowo niska ta sprawność. Swoją drogą zna ktoś jakieś linki do amatorsko wykonanych silników sterlinga?
    Tutaj znalazłem nawet pytanie kolegi daniela o właśnie to samo co pyta autor
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic106471-510.html
    Post jest na dole strony

0
  • #5 06 Lip 2008 13:16
    W.Wojtek
    Specjalista od telefonów

Po co te wszystkie sztuki??
    Zrób sobie kolektor, baniak do ciepłej wody i uzywaj je do mycia itp. Za oszczednośc policz gaz którego nie zużyłes do jej grzania.
    I tym sposobem tu gdzie mieszkam płacimy wyłacznie za zmną wodę. Grzeje słoneczko.

0
  • #6 06 Lip 2008 13:26
    daniel93
    Poziom 29  

Wojtek: A w zimei też daje sobie rade?
    Jaka powierzchnia kolektora?

sliwek999: Taka sprawność pozwala z 4m2 kolektora czerpać 1KW!

0
  • #7 06 Lip 2008 13:46
    W.Wojtek
    Specjalista od telefonów

Instalacja 1 --16 m2 na 8 mieszkań. Dwa baniaki po 300 l szeregowo. Pierwszy grzeje słoneczko, drugi dogrzewany gazem.
    Od maja do września koszt grzania CW ok 0.71 do 2.7 pln za m3 (to energia do pomp obiegowych, kolektora itp.
    W zimie oszczedności od 10 do ok 40% .
    Za czasów przedsłonecznych koszt grania 1m3 ok 17-20 pln. Liczony wyłacznie po cenia gazu +prad kotłowni.
    Wszystko porządnie opomiarowane, liczniki ciepła itp.
    Intalacja 2 " odpalona 6 czerwca do tej pory zero zużycia gazu do grzania wody. Kolektory 4 m2 mały domek 4 osoby w tym małe dziecie i baby co się nieustannie kapią..

Dodano po 10 [minuty]:

gorylla napisał:

Kolektory słoneczne jest bardzo prosto :D :D zbudowac widziałem na elektordzie kilka naprawdę dobrych pomysłów :cry: a jeszcze jednym plusem jest koszt. :D I tak właśnie sobie pomyślałem :idea: gdyby tak do kolektora podpiąc silnik stirlinga:D ?? a do silnika jakąś prądnicę :D...: ))

A po jakie licho to wszystko??
    Słońce grzeje wode, wodna napędza Stirlinga, ten pradnicę , ta ładuje akulatory, a co z tym prądem???
    Może przez przetwornicę do sieci domowej??
    A może jeszcze lepiej -niech grzeje grzałką wodę albo CO??
    O bardziej absurdalny pomysł trudniej.
    A sprawność całości jak siegnie 3% to duzo.
    A kosz uzyskania 1 kWH mocy to bedzie ok 50 pln.
    Po co ta zabawa:D:D:D

1