Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zmiana zbocza napięcia

16 Cze 2008 11:17 3741 10
 • Poziom 13  
  Witam.
  Potrzebuję element elektroniczny, który będzie mi reagował na zmianę zbocza napięcia na wejściu tzn kiedy będzie przejście stanu 0 na 1 i 1 na 0 da sygnał przez minimum sekundę (więcej nie potrzebuje) np zewrze styki przekaźnika
  Zmiana zbocza napięcia
 • Relpol przekaźniki
 • Poziom 36  
  Witam.
  Detekcje zbocza można uzyskać z zastosowaniem układów cyfrowych. Przykład poniżej. Do tego można dodać multiwibrator np. 4047 albo tajmer 4541, do odmierzenia interesującego Ciebie czasu.

  Zmiana zbocza napięcia
 • Poziom 21  
  To chyba najprostsze rozwiązanie:

  Zmiana zbocza napięcia

  a tu przebiegi:

  Zmiana zbocza napięcia
 • Poziom 13  
  a czy nie ma już gotowego elementu jakiego potrzebuje? wydaje mi się że gdzieś kiedyś to widziałem ale nie pamiętam nazwy. a szczerze to nie za bardzo kumam jak to miało by chodzić z tego schematu bo jestem laikiem. osobiście mam pomysł jak to zrealizować na 2 przekaźnikach i układami RC podłączonych do cewek przekaźników. Może małe wyjaśnienie tego układu?
 • Relpol przekaźniki
 • Poziom 36  
  W praktyce to musiał byś zastosować dwa układy scalone. Jeden to CD4070 lub CD4077 a drugi to CD4047 lub Cd 4541, tranzystor i kilka tam takich drobiazgów. W sumie dość proste. Jak by co to się schemat narysuje.
  Można by próbować coś prostszego. A w ogóle do czego to będziesz potrzebował ?
  To rozwiązanie kol. mreq z bramką EX-OR, całkiem fajne.
 • Poziom 13  
  Poniżej zamieszczam uproszczony schemat mojego układu. Całość realizuje coś w rodzaju zasuwania rolety na wieczór a rano otwierania. Element który mnie interesuje oznaczony jest "???". Ma on po prostu dawać sygnał na cewkę przekaźnika przez minimum 1 sekundę który da sygnał Start na układ silnika. Dalej układ będzie na samo podtrzymaniu i wyłączą go kontaktrony.
  Zmiana zbocza napięcia
  Jeszcze muszę pomysleć jak zrealizować doładowywanie akumulatora. Myślałem coś na zasadzie przekaźnika który będzie załączał prostownik kiedy napięcie spadnie na akumulatorze do np 9 V i przekaźnik włączy prostownik. Ale jestem ciekaw czy jak włączy prostownik to automatycznie nie przekaźnika i wyłączy prostownik i tak w kółko?? Przekaźnik będzie równolegle wpięty do prostownika. ale op tym pomyśle kiedyś.
 • Poziom 13  
  witam ponownie. To może ktoś mi pomoże zrobić ten układ oznaczony "???". Bardzo proszę o pomoc. W sumie podaliście 2 rozwiązania ale jak to zrealizować?
 • Poziom 36  
  Proszę jeszcze podać co znajduje się na wyjściu tego wyłącznika zmierzchowego, czy jest to styk przekaźnika czy tranzystor ?

  I jeszcze pytanie do kolegi mreq, Czy mógłby wykonać symulację tego układu z bramką EX-OR, z zastosowaniem większych wartości RC, aby uzyskać czasy impulsów wyjściowych ok. 1 sek ?
 • Poziom 21  
  Można dodać układ czasowy 74121 lub 555
 • Poziom 13  
  tak naprawdę wyłącznik zmierzchowy ma wbudowany przekaźnik który ma styki NC i NO
 • Poziom 36  
  Przedstawiam dwa schematy.
  A. Z zastosowaniem bramki EX-OR jako detekcji zboczy i układ 4047 uniwibrator.
  Ale skoro kolega dysponuje w wył. zmierzchowym stykiem NO i NC, to można je wykorzystać do detekcji zboczy i zrezygnować z bramki. I tak powstał sch. B.
  I jeszcze wersja C z układem 555 i również z wykorzystaniem styków NO i NC wyłącznika zmierzchowego.

  Zmiana zbocza napięcia Zmiana zbocza napięcia

  Elementy (R3 i C2 na sch. A) ew. (R2 i C2 na sch. B) należy obliczyć stosownie do wymaganego czasu impulsu wyjściowego. Tu jest info. na ten temat. (patrz multiwibrator monostabilny).
  http://rafa.am.gdynia.pl/~czarny/edukacja/mcy74047.htm