Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zmiana zbocza napięcia

16 Cze 2008 11:17 3741 10
  • Poziom 13  
    Witam.
    Potrzebuję element elektroniczny, który będzie mi reagował na zmianę zbocza napięcia na wejściu tzn kiedy będzie przejście stanu 0 na 1 i 1 na 0 da sygnał przez minimum sekundę (więcej nie potrzebuje) np zewrze styki przekaźnika
    Zmiana zbocza napięcia
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 36  
    Witam.
    Detekcje zbocza można uzyskać z zastosowaniem układów cyfrowych. Przykład poniżej. Do tego można dodać multiwibrator np. 4047 albo tajmer 4541, do odmierzenia interesującego Ciebie czasu.

Zmiana zbocza napięcia
  • Poziom 21  
    To chyba najprostsze rozwiązanie:

Zmiana zbocza napięcia

a tu przebiegi:

Zmiana zbocza napięcia
  • Poziom 13  
    a czy nie ma już gotowego elementu jakiego potrzebuje? wydaje mi się że gdzieś kiedyś to widziałem ale nie pamiętam nazwy. a szczerze to nie za bardzo kumam jak to miało by chodzić z tego schematu bo jestem laikiem. osobiście mam pomysł jak to zrealizować na 2 przekaźnikach i układami RC podłączonych do cewek przekaźników. Może małe wyjaśnienie tego układu?
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 36  
    W praktyce to musiał byś zastosować dwa układy scalone. Jeden to CD4070 lub CD4077 a drugi to CD4047 lub Cd 4541, tranzystor i kilka tam takich drobiazgów. W sumie dość proste. Jak by co to się schemat narysuje.
    Można by próbować coś prostszego. A w ogóle do czego to będziesz potrzebował ?
    To rozwiązanie kol. mreq z bramką EX-OR, całkiem fajne.
  • Poziom 13  
    Poniżej zamieszczam uproszczony schemat mojego układu. Całość realizuje coś w rodzaju zasuwania rolety na wieczór a rano otwierania. Element który mnie interesuje oznaczony jest "???". Ma on po prostu dawać sygnał na cewkę przekaźnika przez minimum 1 sekundę który da sygnał Start na układ silnika. Dalej układ będzie na samo podtrzymaniu i wyłączą go kontaktrony.
    Zmiana zbocza napięcia
    Jeszcze muszę pomysleć jak zrealizować doładowywanie akumulatora. Myślałem coś na zasadzie przekaźnika który będzie załączał prostownik kiedy napięcie spadnie na akumulatorze do np 9 V i przekaźnik włączy prostownik. Ale jestem ciekaw czy jak włączy prostownik to automatycznie nie przekaźnika i wyłączy prostownik i tak w kółko?? Przekaźnik będzie równolegle wpięty do prostownika. ale op tym pomyśle kiedyś.
  • Poziom 13  
    witam ponownie. To może ktoś mi pomoże zrobić ten układ oznaczony "???". Bardzo proszę o pomoc. W sumie podaliście 2 rozwiązania ale jak to zrealizować?
  • Poziom 36  
    Proszę jeszcze podać co znajduje się na wyjściu tego wyłącznika zmierzchowego, czy jest to styk przekaźnika czy tranzystor ?

I jeszcze pytanie do kolegi mreq, Czy mógłby wykonać symulację tego układu z bramką EX-OR, z zastosowaniem większych wartości RC, aby uzyskać czasy impulsów wyjściowych ok. 1 sek ?
  • Poziom 21  
    Można dodać układ czasowy 74121 lub 555
  • Poziom 13  
    tak naprawdę wyłącznik zmierzchowy ma wbudowany przekaźnik który ma styki NC i NO
  • Poziom 36  
    Przedstawiam dwa schematy.
    A. Z zastosowaniem bramki EX-OR jako detekcji zboczy i układ 4047 uniwibrator.
    Ale skoro kolega dysponuje w wył. zmierzchowym stykiem NO i NC, to można je wykorzystać do detekcji zboczy i zrezygnować z bramki. I tak powstał sch. B.
    I jeszcze wersja C z układem 555 i również z wykorzystaniem styków NO i NC wyłącznika zmierzchowego.

Zmiana zbocza napięcia Zmiana zbocza napięcia

Elementy (R3 i C2 na sch. A) ew. (R2 i C2 na sch. B) należy obliczyć stosownie do wymaganego czasu impulsu wyjściowego. Tu jest info. na ten temat. (patrz multiwibrator monostabilny).
    http://rafa.am.gdynia.pl/~czarny/edukacja/mcy74047.htm