Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka Bosch WFL120A - wybija bezpiecznik

Yogijp 16 Cze 2008 16:09 4831 8
  • #1 16 Cze 2008 16:09
    Yogijp
    Poziom 9  

Mam odrębną linię do zasilania pralki i bezpiecznik różnicowo-prądowy na tej lini z zabecpieczeniem 30mA. Do innych pomieszczeńi mam odrębne linie i bezpieczniki. Posiadam pralkę BOSCH MAX WFL120A, 1200 obrotów klasa A. Z pralką wszystko było ok. do czasu, gdy zaczęła się wyłączać podczas max. wirowania na stkuek wybicia zabezpieczenia różn-prądow. Włączyłem bezpiecznik, zmniejszyłem obroty do 400 i uruchomiłem pralkę. Pralka działąła ok 5 minut ale w czasie maksymalnego wirowania ponownie wybiła bezpiecznik. Do gniazdka podłączyłem termowentylator o mocy 2 KW. Działa ok. - zasilanie więc jest dobre. Pralkę rozkręciłem i uruchomiłem bez wsadu. Zapamiętała ostatni program i rozpoczęła wirowanie. Znowu wybiła bezpiecznik. Pralka w środku wygląda na suchą. Komora pompy wody jest czysta. Grzałki nie sprawdziłem gdyż jej nie znalazłem - a szukałem w dolnej części zbiornika.
    Co mam sprawdzić? Gdzie znajdę grzałkę? Jak zdiagnozować usterkę (podejrzewam przebicie)?
    POMOCY

0 8
  • #2 16 Cze 2008 17:24
    schnauzerman
    Specjalista AGD

Grzałkę znajdziesz w dolnej części zbiornika po zdjęciu przedniej ścianki, rezystancja sprawnej grzałki to około 27 omów, na przebicie sprawdzić możesz induktorem co najmniej 500 Voltowym

0
  • #3 16 Cze 2008 20:17
    Yogijp
    Poziom 9  

Dziękuję za pomoc. Czy jeśli podłączę pralkę do innego gniazdka które nie jest zabezpieczone bezpiecznikiem różnicowo-prądowym pralka będzie działać i nie ulegnie uszkodzeniu, czy nie uszkodzę też instalacji elektrycznej??? Wiem, że może być przebicie prądu na obudowę pralki:idea:
    Pozdrawiam

0
  • #4 16 Cze 2008 20:40
    schnauzerman
    Specjalista AGD

Jeżeli gniazdo będzie zerowane a instalacja zabezpieczona bezpiecznikem 16 A, będzie OK

0
  • #5 17 Cze 2008 17:09
    Yogijp
    Poziom 9  

Co to znaczy zerowane gniazdo, czy jest to gniazdo z uziemnieniem - sory, jestem amatorem!

0
  • #6 17 Cze 2008 17:51
    nares
    Specjalista AGD

Yogijp napisał:
    Co to znaczy zerowane gniazdo, czy jest to gniazdo z uziemnieniem - sory, jestem amatorem!

Wezwij serwis, bo wyrządzisz szkodę sobie lub innym. Zabezpieczenia zostaw w spokoju - pralka do naprawy.

0
  • #7 17 Cze 2008 20:13
    Yogijp
    Poziom 9  

Czy padnięta będzia grzałka, czy pompa woda - a może to coś innego? Co jest najbardziej prawdopodobną przyczyną mojej awarii???

0
  • #8 17 Cze 2008 22:31
    schnauzerman
    Specjalista AGD

Uszkodzona grzałka lub silnik, to najbardziej prawdopodobne

0
  • #9 19 Cze 2008 19:55
    Yogijp
    Poziom 9  

Do pralki sprowadziłem mechanika a ten stwierdził uszkodzenie szczotek w silniku. Szczotki iskrzyły podczas wirowania i wybijały zabezpieczenie. Podczas wirowania grzałka jest odłączona! Problem został rozwiązany, szkoda że wydatek spory ...
    Pozdrawiam

0